Başbakan'ın 'Akdeniz' gafı sosyal medyayı salladı

Başbakan'ın 'Akdeniz' gafı sosyal medyayı salladı
Başbakan'ın 'Akdeniz' gafı sosyal medyayı salladı
Başbakan Erdoğan, 17. Akdeniz Oyunları'nın açılış töreninde 'Akdeniz'in İngilizcesini yanlış söyleyince sosyal medyada gecenin konusu oldu!

Radikal.com.tr - Başbakan Erdoğan , 17. Akdeniz Oyunları açılış töreninde 'Akdeniz'in İngilizcesini yanlış söyleyince sosyal medyada gecenin konusu oldu!

7. Akdeniz Oyunları’nın açılış töreninde ersin Stadyumu’nda konuşan Başbakan Erdoğan, İngilizcesi “Mediterranean” olarak çevrilen Akdeniz için ‘White Sea’ dedi. Gerçek White Sea ise bilindiği üzere, Rusya’da yer alıyordu. Çok kısa süre sonra Twitter’da da “White Sea” esprileri yapılmaya başlandı. Görüntülerin sosyal paylaşım sitelerine düşmesinin ardından ise gece boyunca yapılan bu yanlış çeviriyle ilgili binlerce tweet atıldı.

 

 

İşte yanlış çeviriyle ilgili Twitter'da paylaşılanlar; 

Selçuk Erdem ‏@selcukerdem
Sabah 3'te kalktım çalışmak için, karşıma white sea çıktı. Yatıyorum tekrar.

Enver Karakaya ‏@enverkarakaya
#direningilizce "Akdeniz, Beyaz deniz, yani White sea olarak adlandırılır"

Elif Dogan ‏@BlogcuAnne
Başbakanın tez elden iyi bir çevirmene ihtiyacı var.Önce "Interest groups"u "faiz lobisi" olarak çevirdiler. Şimdi de "Akdeniz"i "White Sea"

sadi tekin ‏@saditekin
mediretta.. medatrayn.. medereteyn.. neyse, white sea işte!

iskender baydar ‏@iskenderbaydar
Yuzde 50 white sea yuzde 50 black sea.. Fifty fifty kusura bakmayin.. Win win yani.. One minute icabinda!!

delininbiri ‏@capulcudeli
ülkenin başbakanı akdenizi white sea diye çevirirken 1000 liralık maaşı olan iş için ana dil gibi ingilizce istensin. güzel valla.

oben budak ‏@obenBudak
"@onuryuksel: Akdeniz white sea olunca White House da AkSaray mı oluyor?" Ben noolcam asıl, Oben BudWhite?

T.C. Mehmet Aslan ‏@Aslnmhmt
Piskevit ile alay edersen White Sea ile rezil olursun!!

zeynep gabrali ‏@zeynepgabrali
White Sea diyen Basbakan'a biri Black Sea diye bagiraydi bari de Carsiya destek protestosu olaydi. Icten ice destekliyor bence #direnakdeniz

unes Duru ‏@gunesduru
bu günden itibaren "Mediterranean Sea" tüm haritalarda "white sea" yazılır. padişah hata yapmaz, buyurur.

Cüneyt Kaşeler ‏@CUNEYTKASELER
Başbakanım sizin danışman google çeviri sanırım white sea yok, valla yok.

Berfu Merve Bolulu ‏@berfumrvbolulu
Haberimiz yokken ülkeyi Rusya’ya mı taşıdı bunlar acaba, ondan mı White Sea?

Ahmet Mert ‏@MaviyesilAlgg
Ahaahha başbakan Akdenize White Sea dedi ya. E yok artık. Tavuk çevirme de Chicken Translate o zaman


  http://www.radikal.com.tr/1138518113851814

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Muhabir Numarası. - Clear

  Alttaki yorumumu,her zamanki muhabir zenaatinin kurbanı olan bu haberi okuyarak yapmıştım.Sanırım sosyal medyadakilerin çoğu da böyle olsa gerek.Ancak sonradan ekranlarda bizzat başbakanın kendi ağzından izleyip,duyunca muhabir oyununa yani tufaya geldiğimizi anladım.Olay İngiizce yablışlığı falan değil.Başbakan "Biz adını olimpiyatlara konulan denizin barış denizi olmasını istiyoruz,kana bulanmasını istemiyoruz,zaten Türkçe'de adı da white sea'dir" diyor.Yani barış gibi ve de Türkçe adı gibi bembeyaz tertemiz kalmasını istiyoruz,demeye getiririyor."White Sea" ile isim tamlaması yapmıyor,denizin renk sıfatı olarak kullanıp sıfat tamlaması yani vasıflandırma,nitelendirme yapıyor.Tüm kargaşa da gerçekten "White Sea" adlı bir denizin de İskandinavya'ın doğusunda Rusya'ya ait olarak var olmasından çıkıyor.Yani yazılı basındaki sık rastlanılan "muhabir düzenbazlığı" dan başka bir şey değil.

  beyaz parti(akp) - karayel1965

  ak partiyide wite parti deyicez. Allah kara partiden muhafaza etsin,kimisinide karartmasin.

  One minute! - çoksaçma

  Bu ne rezillik yahu? Etrafına aklı başına bir insan olmadığını zaten Gezi Olaylarından biliyoruz da ingilizce bilen biri de mi ya da ülkesinin etrafındaki denizlerin adını bilen biri de mi yok? Neyseki en azından başbakanın ingilizce kelime lügatına "one minute" dışında bi kaç sözcük daha kattığını öğrendik :D

  Ak ile Kara - makul

  Cehaletin dil sürçmesi Ak şey Kara şey meselesine dönmüş.Son yirmi güne de bakarsak aslında iktidar hiç de öyle Ak şey değilmiş.

  Sazanlık bedava - esiroglu

  Başbakanın barışa vurgu yapmak için deniz isminin Türkçedeki manasını belirtmesi üzerine ömrü uluslarlarası konferanslarla, haritalarla , sabah akşam brifing alan başbakanın Akdenizin ingilizcedeki manasını bilmediğini ileri sürmek sazanlıktır ancak. Osmanlıca ve arapçada "bahr-ı sefid" yani ak deniz denilir. Avrupa ve birçok dünya dilinde aralık denizi manasını gelen kelimeler kullanılır bu deniz için. Kısaca başbakan bakın biz böyle diyoruz manasında kullanıyor.

  Ne Var Bunda? - Clear

  Bilmezmisiniz ki Sn.başbakanımız Karadeniz'lidir ve de bizde iki tür "UK" yani United Kingdom dili vardır.Biri "İngilizce" dir,diğeri de "İngilazca" dır.İkincisi bize daha yakındır.Bir dönemin bayan başbakanı da Trabzon'da seçim mitingi yaparken,tüm Trabzon'lulara en büyük vaadde bulunmak amacıyla "Trabzon'u Akdeniz'in incisi yapacağız" dememişmiydi? Ne var bunda bu kadar büyütecek? Hoşluk deyip geçin.Dikkatinizi çekerim,iyi bir gündem değiştirme taktiği de olabilir zira "van münit" gündemde aylarca kalmıştı,mesele halkının yapısını iyi bilme meselesi...

  Başka işiniz yokmu - legalist

  Milletede gereksiz geyik lazım boş insanların boş muhabbetleri..Başka işiniz yok heralde? radikaldaki seviyede yerlerde neleri haber niteliğinde yayınlamaya başladı yazık.