Başbakan'ın 'Ben giriyorum siz de girin' dediği YouTube en çok girilen beşinci site

Haber: ALİ GÜNDOĞAN / Arşivi

MUĞLA -  Dünyanın en popüler görüntü paylaşım sitesi YouTube, yasaklı olduğu Türkiye’de en çok ziyaret edilen siteler sıralamasında beşinci sıraya kadar yükseldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Ben giriyorum siz de girin” dediği YouTube’u, Türkiye’den her gün yaklaşık 2 milyon internet kullanıcısı ziyaret ediyor.
İnternette 20 milyonun üzerindeki internet sayfasını tanıtan ve bunların ziyaret edilme trafiği hakkında bilgi veren ‘www.alexa.com’, YouTube konusunda Türkiye’nin Başbakanı’nın izinde olduğunu gösterdi.
Sitede yer alan listeye göre ‘erişimi yasaklı’ YouTube, Türkiye’den en çok ziyaret edilen siteler listesinde, Google Türkiye, Facebook, Google ve Windows Live’ın ardından beşinci.

2 milyon yasak delici
YouTube’u dünyanın dört bir köşesinden her gün ortalama 200 milyon kişi ziyaret ediyor. YouTube’a, en çok ilgi gösteren ülkeler arasında Türkiye 20’nci sıraya yerleşti.
Siteyi ziyaret edenlerin yüzde 1’inin Türkiye’den. Yani Türkiye’den her gün yaklaşık 2 milyon kişinin yasağı delip Youtube’a giriyor.
YouTube’a ilk yasak, Mart 2007’de geldi. O dönem, Google’dan sonra 3 milyonu aşkın ziyaretçi sayısıyla Türkiye’den ziyaret edilen ikinci site olan YouTube’daki Atatürk’e hakaret videosu ortalığı karıştırmıştı.
Yunan bir kullanıcının yüklediği iddia edilen video kaldırılmayınca, İstanbul 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla siteye erişim engellendi. Bir gün sonra erişim yeniden sağlandı.  Ancak, sanal âlemde Türk- Yunan savaşına neden olan hakaret videoları yayından kaldırılmadığı gibi sayısı da arttı. Mahkemelere suç duyuruları yağdı. Site beş mahkeme kararıyla daha kapatıldı. Haziran 2008’de 100 bin Türk internet kullanıcısının girdiği YouTube’un Türkiye’deki reytingi dibe vurdu. Ancak yasağı delmenin yollarını öğrenenlerin sayısı artınca durum değişti.
Başbakan Erdoğan’ın Hindistan’a giderken uçakta “Youtube’a girilmiyor” diyen gazetecilere “Ben giriyorum, siz de girin” demesi yükselişi hızlandırdı. 2009 başında Türkiye’den YouTube’a girenlerin sayısı 1 milyona ulaştı. Türkiye’de en çok ziyaret edilen 100 site arasında 12’nciliğe kadar çıktı. Çıkış hâlâ durmadı, yılbaşından bu yana reytingini ikiye katlayan site, şimdi 2 milyon ziyaretçisiyle listenin beşinci sırasında.
Google’da ‘YouTube’a nasıl girilir?’ türü sorular yazıldığında 100 binden fazla sonuçla karşılaşılıyor.