Başbakan'ın danışmanından El Kaide açıklaması

Başbakan'ın danışmanından El Kaide açıklaması
Başbakan'ın danışmanından El Kaide açıklaması
Başbakan Erdoğan'ın dış politika danışmanı İlbrahim Kalın, son dönemde 'Türkiye El Kaide'ye destek veriyor, Nusra gibi örgütlere göz yumuyor onlara yardım ediyor' propogandalarının Suriye rejiminin propagandası olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın dış politika danışmanı İbrahim Kalın, Skyturk360’a konuk olarak Gazeteci Nilgün Akay Ertop’un sorularını yanıtladı. Bizim Suriye’de kime ne insani yardım yaptığımız, Suriyelilerin iyiliği için neler yaptığımız ortadadır diyen İbrahim Kalın, "Son dönemde 'Türkiye El Kaide’ye destek veriyor, Nusra gibi örgütlere göz yumuyor onlara yardım ediyor' gibi bir propaganda yapılıyor. Şunu çok açık söyleyeyim bu Suriye rejiminin bir propagandasıdır" dedi.

"TÜRKİYE ASLA BÖYLE ÖRGÜTLERE DESTEK VERMEZ"

11 Eylül saldırılarından önce de sonra da Türkiye’de hiçbir zaman El Kaide türü örgütlerin yuvalanmasına izin vermediklerini, Bunun bir ülke politikası olduğunu ifade eden Kalın, "Bu Ak Parti’den önce de böyleydi şimdi de böyle. 11 Eylül saldırılarından sonra hatırlarsınız İstanbul’da da bir iki bombalam hadiesesi yaptılar. Hatta en son Somali’deki büyükelçiliğimizi bombaladılar. Ve bu da El Kaide ile ilgili El Şebab örgütünün yaptığı bir eylemdi onlar üstlendiler. Bu kadar açık seçik her şey ortadayken kalkıp Türkiye’de Suriye’de El Kaide’ye ve ona benzer örgütlere destek veriyor demek tamamen Suriye rejiminin bir propagandasıdır. Türkiye asla böyle örgütlere destek vermez, bu tür örgütlerin bölgemizde hayat bulmasını dahi tasvip etmez, bunun için de mücadele eder" dedi.

"DEMOKRATİK İKLİMİN YERLEŞMESİ PKK 'NIN SİLAH BIRAKMASI İLE OLUR"

Çözüm sürecinin işlemesi için PKK’nın silah bırakması gerektiğini vurgulayan İbrahim Kalın, bu şekilde demokratikleşme adımlarının da çok daha hızlı hayata geçeceğini söyleyen Kalın, "Demokratikleşme adımlarının devam etmesi, demokratik iklimin yerleşmesi, derinleşmesi ancak ve ancak PKK’nın silah bırakması ile olur. Silah bırakma bunun en önemli adımlarından biridr. Bu yapıldığı zaman Türkiye’de demokratikleşme adımları,güvenlikle ilgili kaygılar ve diğer ilgili yasalar çok daha hızlı bir şekilde ve Türkiye herkesin birbirine güvendiği bir ülke haline gelir" diye konuştu. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1154700115470011

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  evdeki hesap carsiya uymadi tabi - OSCAR82

  yani bu kadar insan aptal bir siz akillisiniz, arkadas siyasette ilke falan kalmadi suruyeye siniri olmayan arap devletlerinden, avrupadan ve dunyanin diger devetlerinden binlerce asiri dinci turkiyeye gelip sizin kontrolulunuz altinda suriyeye gönderilirken veya bu eli kanli canilere silah sevkiyati yaparken ayni seyleri söylemiyordunuz bukadar yanar döner olmayin yaptiginiz seylerin arkasinda durun hem ilk tasi atan siz olacaksiniz sonrada abd cekimser kalinca ben bilmem beyim bilir diyeceksiniz

  11 Eylül'ü bırakın da - Heathenpride

  İstanbul'da İngiliz Konsolosluğu, Sinagog, AVM eş zamanlı bombalı eylemlerinin El Kaide'li zanlılarını afla salıverdiniz. El Kaide, El Nusra'nın vs. Suriye'de gerçekleştirdiği hiç bir terör eylemini kınamadınız, sakallı, elinde otomatik silah olan ne idüğü belirsiz katiller televizyonda roportajda Suriye'ye geçerken gördük.

  Sayin Basbakan Erdogan - user1153100

  Atiyorsunuz ve buna kendiniz dahi inanmiyorsunuz.

  Yalan! - adeniza

  Adama sormazlar mı? Ey İbrahim efendi: başbakanın avaz avaz muhaliflere destek verilmesi için bağırıyor, saydığınız bu örgütler Suriye yönetimine muhalif örgütler değiller mi? Yoksa sen sayın başbakanın yalan söylediğini mi ima ediyorsun !

  //// - Al Capone

  Turkiyenin Dis politikasi, Al kaida ve Al Nunsra ya endeskli - Davutoglu bir demeç vermisti (ABD al nunsra yi terror örgutunde çikarsin bir ara baski bile yapmasti yapmisti) bu sorulara cevap verseniz iyi olur

  /// - Al Capone

  Elbistan hatay yöresinede deki vatandas, sizin dediginiz tersine söyluyorlar - onlar propagandaci mi ? yalanci mi ? - bir de diyorlarmis ki esad dusunce, sira size gelecek deyip tehdit ediyorlarmis (kaynak haber ajans)

  Tabi ya.. - anaximenes

  Esad bu örgütlere yardım ediyor sonra da Türkiye yardım ediyor diyor. Hatta El Kaide Reyhanlı saldırısını üstlendiğinde "olur mu, Acilciler yaptı" dedi Esad. Bunları anlamayacak kadar Kalın kafalı mıyız biz..