Başbakan'ın eşinden kahvaltı uyarısı

Başbakan'ın eşinden kahvaltı uyarısı
Başbakan'ın eşinden kahvaltı uyarısı
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, Kadınlarda Obezite ve Etkileri' konulu sempozyumda konuştu. Davutoğlu "Evden kahvaltı yaptırmadan gönderdiğimiz her çocuğumuz bir obez adayı olacaktır"dedi.

RADİKAL-'Kadınlarda Obezite ve Etkileri' konulu Sempozyuma Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkanı İrfan Şencan ve çok sayıda davetli katıldı.

Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, Ankara'da düzenlenen sempozyumun açılışında konuşan Sare Davutoğlu, obeziteyle mücadele için ebeveynlere seslenerek, "Başta çocuklarımız olmak üzere tüm aile bireylerinin dengeli beslenmesine önem verelim. Lütfen obezite ve diğer gelişebilecek rahatsızlıkların önlenmesinde çok önemli bir rolü olduğu bilinen anne sütünden bebeklerimizi mahrum etmeyelim. Evden kahvaltı yaptırmadan gönderdiğimiz her çocuğumuz bir obez adayı olacaktır" dedi.

Obezitenin başlangıçta gelişmiş ülkelerin sorunu olarak kabul edildiğini, giderek tüm dünyada yaygınlaştığını dile getiren Davutoğlu, "Obezite toplumda kadınları oldukça etkilemektedir. Türkiye istatistik kurumunun verilerine göre kadın nüfusumuzun yüzde 30’u fazla kilolu, her 10 kadından 7’si vücut kitle endeksi sağlık sınırı üzerinde bulunmuş" şeklinde konuştu.

BAKAN MÜEZZİNOĞLU: KADINLAR AKTİF ROL ÜSTLENİRSE DÜNYAYA ÖRNEK OLUNUR


Sağlık Bakanı Mehmet  Müezzinoğlu ise  sempozyumda yaptığı konuşmada obeziteyle mücadelede el birliğiyle hareket edilirse sağlıklı birey, aile ve toplumun alt yapısının oluşturulabileceğini belirtti. Hükümet ve Bakanlık olarak sağlıklı yaşam kültürü şekline dönüştürecek eylem planını hazırladıklarını anlatan Müezzinoğlu, bunun kültüre dönüştürülememesi halinde sıkıntıların artacağını söyledi.

Sağlıksız beslenmenin önemine değinen Müezzinoğlu, sağlıklı beslenmenin herkesin kendi elinde olduğunu söyledi. Müezzinoğlu, bunun bilinç haline getirebilmesi ve kültüre dönüştürülmesinin kadınların ve annelerin iyi bilgilendirilmesinden geçtiğini söyledi. Spor yapmanın faydalarına dikkati çeken Müezzinoğlu, bunun ruh, beden, sosyal sağlık açısından önemli olduğunu kaydetti.

Müezzinoğlu, obeziteyle mücadeleye kadınların sahip çıkması halinde çok etkili sonuçların alınabileceğini dile getirerek, "30 yaş üstü kadınların obezite oranı erkeklerin iki misli. Bu şık olmayan fotoğrafı değiştirmek için kadınların kendi iradeleriyle "ben bunu başarırım, öncülük yaparım" diyerek adım atması gerekiyor. Bu evlatlarımıza örnek olma anlamında da, toplumun sağlıklı geleceğini şekillendirmek anlamında da önemli ve gerekli" şeklinde konuştu.

BAKAN İSLAM: OBEZİTEYLE MÜCADELEYİ SAĞLIK EĞİTİM PROGRAMLARININ İÇERİSİNE ALACAĞIZ


Obezitenin mücadele edilmesi gereken bir halk sağlığı sorunu olduğuna dikkati çeken Bakan Ayşenur İslam, obezitenin eğitimle, cinsiyetle, yaşla, hayat tarzıyla ilgili tarafları olduğunu anlattı. Türkiye'de yapılan istatistiki çalışmalara göre, beslenmeyi sağlayanın kadınlar olduğunu anlatan İslam, obeziteden en fazla zarar görenlerin de kadınlar olduğunu belirtti.İslam, kadınlara beslenme konusunda ciddi bir bilinçlendirme yapılması gerektiğine vurgu yaparak, Bakanlık olarak obeziteyle mücadele ettiklerini, Aile Eğitim Programlarında yaklaşık 200'e yakın modülle halkı bilinçlendirdiklerini anlattı.

DHA