Başbakan'ın Gezi için ağlattığı kişi Vali Mutlu çıktı

Başbakan'ın Gezi için ağlattığı kişi Vali Mutlu çıktı
Başbakan'ın Gezi için ağlattığı kişi Vali Mutlu çıktı
Gezi protestoları sırasında Başbakan Erdoğan'ın görüştüğü heyete, "Sorumluları ofisime çağırdım, azarladım. Vali'yi ağlattım" dediği iddia edildi.

İSTANBUL - Gezi Parkı protestolarının yayılması üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , geçtiğimiz yıl 12 Haziran’da AK Parti Genel Merkezi’nde öğrenci, akademisyen ve STK temsilcilerinin oluğu bir heyeti ağırlamış, şikayet ve taleplerini dinlemişti.

ABD’li New York Times gazetesinin Türkiye ve Başbakan Erdoğan analizinde o toplantıdaki ayrıntılara dikkat çekildi. Başbakan görüşmeye katılanlara, “Merak etmeyin. Sorumluları ofisime çağırdım ve azarladım. Onları ağlattım” demişti.

AKP Genel Merkezi’nde 6 saat süren o toplantıya katılan isimlerden olan İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İpek Akpınar, o gün yaşananları Vatan gazetesinden Mert İnan’a anlattı: “Başbakan’ın azarladığını söylediği kişinin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu olduğuna işaret ettiğini algıladık. Başbakan, yereldeki en üst yetkili, bürokrata işaret etti. Başbakan, ‘Sorumluları ofisime çağırdım, azarladım. Ben burada Vali’yi ağlattım, müsterih’ olun dedi. Bizzat ifade etti Başbakan.”

“Toplantıda Hüseyin Çelik, Muammer Güler, Suat Kılıç ve Başbakanlık Müsteşarı da vardı. O dönem İçişleri Bakanı olan Muammer Güler’in toplantıya katılmasına tepki verdik. Yüksek sesle, ‘Benim öğrencilerimi darp eden teşkilatın başındaki bir bakanın burada olmasını kabul etmiyorum’ dedim. Güler, odadan çıktı. Hükümet Sözcüsü Hüseyin Çelik yanıma gelerek, öğrencilerin darp edilmesi konularında en net bilgilerin Muammer Güler’den öğrenilebileceğini belirterek, ‘Uygun görürseniz toplantıya çağıralım’ dedi. Biz de kabul ettik.”

Erdoğan: Gezi'ye ilk müdahale edenleri ağlattım


“Başbakan, ‘Olayların bu kadar büyüyeceğini tahmin edemedik. Hatta ilk 3 gün önemsemedik. Gezi Parkı meselesinin bu kadar geniş çaplı bir gösteriye dönüşeceğini öngöremedik. Bana da yeterince bilgi ve olayların ciddiyeti aktarılmadı. Çadırların yakılması emrini veren ben değilim. Ben üçüncü gün öğrendim ben emir vermedim’ ifadelerini kullandı..”

Doç. Dr. Akpınar, görüşme sırasında Başbakan Erdoğan’ın herkesi dinlediğini söyledi. Ancak toplantının sonuna doğru sadece bir kez tansiyon yükselmiş: “Başbakan toplantıda kendi mağduriyetini anlattı, şiir okuyarak cezaevine girdiğini söyledi. Muhafazakar gençlerden biri ‘Polis baskınına göz yumuyorsunuz’ deyince ‘Kendi geçmişinizi unutarak bunları nasıl söylersiniz?’ diyerek tepki gösterdi.

Akpınar’ın bu iddialarını Vali Mutlu’ya da soruldu ancak kendisi bir açıklama yapmadı.


  http://www.radikal.com.tr/1174523117452310

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Megri megri - Ekrem

  Vali beyi aglatmis... Yahu bizim analarimiz halen aglamakta, gun geldi Roboski icin, gun geldi. Ethem, Ali Ismail, Abdullah, Mehmet ve daha nice yitip giden canlar icin !!!

  SAYIN BAŞBAKAN - pispor

  Sizden 17 Aralık'ta evlerindeki ayakkabı kutularından milyon dolar çıkan şu bakan çocuklarının babalarını annelerini ağlatsan,yolsuzluğa karışan diğerlerinin annesini ağlatsan hatta yolsuzluk ile ilgili savcılığın ifadeye çağırdığı sayın Bilal Erdoğan'ında annesini ağlatsan sonuna kadar sana inanacağım söz

  Ülke Nasıl İdare Edilir? - nedesemboş

  Her şey açık. Ben bir şey demiyeceğim. Kabusun bitmesini sabırla beklemeye devam....

  O KADAR GAZ KULLANILDI KI - pispor

  Sadece İstanbul valisi değil gazdan etkilenen Edirne,Tekirdağ,İzmit,Yalova hatta Bursa valisi dahi bu gazdan etkilenerek gözyaşlarını tutamadı sadece valilerinde değil sayın başbakan altı genç insani Kahraman destan yazdı dediği polislerine katledip analarını sakat kör kalan insanların analarını ağlattı hatta ülke insanının anasını ağlattı

  sonunda - HereIm

  sonunda ne olacağını söyleyeyim, vali, başbakan, içişleri bakanı durun vurmayın yapmayın etmeyin talimatı verdi, ama parallel polisler dinlemedi vurdu da vurdu, vurdu da vurdu. diyecekler. zaten hatırlarsanız cemmatte polismiz destan yazdı diye açıklama yapmıştı o dönemde.

  Ne Zaman Büyüyeceksiniz? - user1107643

  Bunlarin kendi aralarindaki iliskileri de ergen cocuklar gibi. Ne zaman büyüyeceksiniz siz be kuzum?

  Normal... - citizen

  Tercihini devletin valisi olmak yerine hükümetin daha doğrusu Recep Tayyip beyin valisi olmaktan yana kullanırsan elbette bu tür davranışlara, ağlatılmalara da alışık olacaksın...Bay valiyi gezi günlerinden çok iyi biliyor, tanıyoruz...Tercih onundur...Onu esas ağlatması gerekenler o olaylar sırasında ölen genç "çapulcular" olmalıydı. Ona ağlamazsan, seni ağlatacak bir başka şey böyle çıkar ortaya...