Başbakan'ın güçlü mesajı güven verir

Başbakan'ın güçlü mesajı güven verir
Başbakan'ın güçlü mesajı güven verir
BDP Eşbaşkanı Demirtaş, Başbakan'ın güven verici mesajlarının süreçle ilgili karar alması gerekenlerin elini çok rahatlatacağını söyledi.

ERBİL / AA- BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, “Bugünlerde Sayın Başbakanın çözüm sürecine dair vereceği güçlü mesajlar, güven verici mesajlar eminim ki karar almak durumunda olanların da elini rahatlatacaktır. Artık bizler bu sürecin karşılıklı güven temelinde meşru bir çerçevede ve süreci güvenceye alacak yasal, anayasal tedbirlerle yürümesi gerektiği inancındayız” dedi.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüştükten sonra Erbil’de basın toplantısı düzenleyen Demirtaş, burada yaptığı konuşmada, Kandil’de Öcalan’ın gönderdiği son mektubun içeriğine ilişkin fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi. Demirtaş, Kandil’de yaptıkları görüşmelerde, hükümetin kullandığı dilden, üsluptan dolayı rahatsız olunduğunu öğrendiklerini ifade etti. Kandil’de güven konusunda çok büyük tartışmaların yaşandığını, karar alma konusunda çok zorlanıldığını ileten Demirtaş, “Toplantı dizisi sonrasında Öcalan’a bir cevap yazacaklar. Bu cevap da muhtemelen bu hafta içerisinde ya da hafta sonuna doğru İmralı’ya ulaştırılacak” diye konuştu. Öcalan’ın mektubuna yazılacak cevabı Ankara ’ya ve İmralı’ya götüreceklerini kaydeden Demirtaş, ondan sonra son bir değerlendirmenin yapılacağını söyleyerek, “Sürece dair varsa bir çağrısı, bu çağrıyı yapacaktır” dedi. Demirtaş, şöyle konuştu: “Artık bizler bu sürecin, karşılıklı güven temelinde meşru bir çerçevede ve süreci güvenceye alacak yasal, anayasal tedbirlerle yürümesi gerektiği inancındayız.”
Parlamentoda bir komisyon kurulması için kendilerinin de çalışma yaptıklarını anlatan BDP Eşbaşkanı Demirtaş, “ CHP ’nin de böyle bir çalışması var tabii. En azından AK Parti , CHP ve BDP olarak bu komisyonun kuruluşu konusunda ortaklaşabilirsek, parlamentonun sürece dahil olması, sürece yön vermesi, katkı sunması mümkün olacaktır. Parlamentoda bir komisyonun kurulması girişimi önemlidir. Bu son derece meşrudur” dedi. Bir basın mensubunun çekilmenin nasıl olacağı yönündeki sorusunu cevaplayan Demirtaş şunları kaydetti: “Geri çekilmenin ne şekilde olacağına ilişkin henüz bir karar alınmadı. Şu an için ateşkes ilan edildi, geri çekilme ve geri çekilmenin ne şekilde olması gerektiği konusunda henüz bir karar yok. Onların sürece dair kaygılarını anlamaya çalışıyoruz. Umut ediyorum ki herkes katkı sunacak bir pozisyon içerisinde olacaktır.”