Başbakan'ın kızı Esra Albayrak İmam Hatiplilere seslendi

Başbakan'ın kızı Esra Albayrak İmam Hatiplilere seslendi
Başbakan'ın kızı Esra Albayrak İmam Hatiplilere seslendi
İmam Hatip Lisesi mezunlarının programında konuşan Başbakan Erdoğan'ın kızı Esra Albayrak, özgür düşünceye atıfta bulunarak "hiçbir cemaatin taassubu içerisinde değil, sadece ümmetin menfaati için mücadele edilmeli" dedi.

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın kızı Esra Albayrak, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde, Kadıköy İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği'nce (KİHLMEZDER) düzenlenen "İmam Hatip Nesli Yetişiyor, Kardeşlikte Buluşuyor" adlı programda yaptığı konuşmada, imam hatipli olmaktan her zaman gurur duyduğunu söyledi.

İmam hatipli olmanın zora talip olmak olduğunu ifade eden Albayrak, "Şikayet etmedik. Aksine bunu bir fırsat olarak değerlendirdik. Zira şunu biliyoruz ki, ayakları hakikat üzerine sabit olmayanların imtihanı bizimkinden daha zordu" dedi.

Geçen yüzyılın kolay bir yüzyıl olmadığını anlatan Albayrak, günümüzde yakın tarihin çok çabuk unutulduğuna dikkati çekerek, kendisi ve kardeşlerini imam hatip okullarına gönderen ailesine teşekkür etti.

Albayrak, imam hatiplilerin her zaman dar bir çizgiye sıkıştırılmak istendiğine vurgu yaparak, "İmam hatibin hikayesinin hiçbir zaman tam olarak anlaşılabildiğine inanmıyorum. Bana sorarsanız, imam hatibin hikayesi belki de Türkiye 'nin en gerçek, en demokratik hikayelerinden bir tanesidir" diye konuştu.

"BUGÜNE KADAR YAŞANAN HİKAYELER BİZ ÇOCUKKEN KONUŞULMUŞ KALSIN"
İmam hatip okullarından mezun olan öğrencilerin hikayelerinden örnekler veren Albayrak, "Ne olursa olsun diplomamda 'imam hatipli' yazacak" diyen arkadaşları da olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"İstiyorum ki çocuğum; bilmiyorum artık film mi çeker, bilmiyorum uzay üssünde bir bilimsel buluşa mı imza atar... Ama kafası bunlarla uğraşmasın. 'Bu memlekete ben ne katarım'ın kavgasını versin. İstiyorum ki, bugüne kadar yaşanan hikayeler biz çocukken konuşulmuş kalsın. Neden bizden sonraki nesillerin de kaderi olsun."

Katılımcılara, kısır tartışmalarla kendilerini sınırlamamaları tavsiyesinde bulunan Albayrak, insani yaşamanın mümkün olacağı bir Türkiye'nin inşası için en iyi şekilde değerlendirme yapılması gerektiğine vurgu yaparak, "Sizler klişe düşünmek zorunda değilsiniz. Daha özgür düşünebilirsiniz. Belki de hedefiniz hep Allah'ın rızasına hizmet etmek, ümmetin rızasına hizmet etmek, hiçbir cemaatin taassubu içerisinde değil, sadece ümmetin geleceği için, menfaati için mücadele etmek olmalı. Bunun, imam hatip mezunlarının damarında olan bir şey olduğunun farkındayım. Görüştüğüm bütün imam hatiplilerde bu vardır" şeklinde konuştu. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1168244116824419

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  MAŞALLAH TÜM AILE - pispor

  Haksız edindiği bu kadar zenginliği Müslüman kardeşleri ile paylaşacağına insanlara kuru nasihatler öneriyor Esra hanımefendi bu halkın akıla ihtiyacı yok bu halkın geçinmek için paraya ihtiyacı var babanızın servetini bölüşmeyi önerirseniz bu halka onlar ne yapacağını çok iyi biliyor

  Aramizdaki Kamer Gencler - Ayse Sule

  Basbakan'in esi Japonya Buyukelciligi tarafindan onur konugu olarak davet alip konusma yapar, Kamer Genc cikar "hangi sifatla" diye efelenir. Basbakan'in kizi, mezunu oldugu IHL'nin toplantisinda davetle konusma yapar, sapkali kedinin sapkasindaki Kamer Gencler ortaliga sacilip "sana mi kalmis orada konusma yapmak" diye cikisirlar. Ustelik cahil cahil ahkam kesmeyi de ihmal etmezler; guya Osmanli'nin yuksek egitim kurumlari olan medreseler bugunun orta egitim kurumlari olan IHL'ler ile birmis! Bilmez ki, bu cahilce kiyaslamasiyla, IHL'lere hakaret degil iltifat eder. Cahilliginiz, kadin dusmanliginizin ve nezaketten nasipsizliginizin dahi onune gecmis beyler.

  INSANLAR HANGI DUNYAYA KULAK KESILMISSE... - Kara Ismail

  İnsanlar hangi dünyaya kulak kesilmişse ötekine sağır. Bu vatandas ta baska dunyalara belli ki sagir!. ornegin sadece ulkemizde yasayan; Ermeni,Rum,Yahudi ve Alevileri ele alsak, Kurtleri dinlesek. Tum yasamlari birileri tarafindan hep otlenmis.. Egemen cogunlugun hep otekisi, istenilmeyeeni olmus!.. Bir coklari kufurle es anlamlarda kullanilmislar. Ermeni, Yahudi, ya da toptan gavur sozleri kufurlerin oteki adidir..Sen kalkmis Imam hatiplileri anlatiyorsun!..Sen hic baskalarinin yani sana benzemeyenlerin, senin gibi inanamayan, senin gibi yasamayanlarin hayatlariyla hic ilgilendin mi? Hemen arka sokaktaki cigliklari duydun mu? Hayir. Cunki insanlarin cogu kendi dunyalarina kulak kesilirken;diger dunyalara sagir sultan!.. Sen bir gunlugune cingene olurmusun? sana, 'Yahudi misin'? deseler tuylerin diken diken olur.. Sen Turkiye'de Ermeni olmanin nasil birsey oldugunu hic dusundun mu?

  Gec bunlari - Radikal2002

  Siz ailecek babanizin iktidara ilk geldigi gün ve bugünkü mal varligini bir aciklayinda ondan sonra sizinle tartisalim.

  Hadi ordan ! - saricizmeli

  Imam hatiplerin de ozgurluk savunucusu bir ogreti yaydigini hic duymamistim..Imam hatipler medresinin gunumuz uyarlamasi, imam hatipden ozgurluk beklemek azrailden can dagitmasini beklemektir. Hem basbakanin kizi na mi kalmis boyle konusmalar yapmak? hadi ordan, hadi ordan !

  SATAŞMA - HARAYDIN

  tARİH BOYUNCA BU MİLLETİ AYAKTA TUTAN değerler vardır. Bunların birbirine çarpıştırılmasına katkı yapmak marifet değildir. Üstat Necip Fazıl kesirler çarpışırsa sayı küçülür der. Unutulmasın ki toplumun her parçası bir kesirdir. Toplum parçalardan oluşur. Yuvarlak laflarla kesirleri çatıştırma mantığı bu millete hayır getirmez. Herkes başkasını değil yaptığını konuşmalı. Örneğin bu ülkede şu anda lazım olan şey her ilçe ve köy grubuna birer kız imam hatip kurarak hiç olmazsa 9.ve10.sınıfta açık lise garabetine son vermektir. Pozitif ayrım gereği bu liselerde tüm çalışanlarda bayan olmalıdır. Ayrıca istikbal din eğitimi ve fen eğitiminin birlikte verilmesidir. 30 Afrasya üniversitesi kurarak İmam Hatip lisesi gibi hem din hem fen okutacak üniversite lazım. Bu İmam hatip liseleri ve Asya Afrika Avrupa(AFRASYA)kaynaklı öğrenciler için bir tercih olmalıdır. Acaba bunlara kafa yoracağınıza cemaatlarla niye uğraşıyorsunuz?

  Hangi ümmmet? - _poseidon_

  Ümmet derken aile, akraba ve sülaleyi kastediyor heralde..