Başbakan'ın millet manifestosu

Başbakan'ın millet manifestosu
Başbakan'ın millet manifestosu
Başbakan, Çanakkale Zaferi için düzenlenen törende "Şehitliklerimiz, millet olarak kimlik kartımız... Burada 98 yıl önce, biz millet olduk" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98’inci yıldönümü nedeniyle 18 Mart Stadyumu’nda yapılan törende “Çanakkale Zaferi, bir etnik kökenin, bir ırkın, kavmin zaferi değildir, bu zafer, Türkiye ’nin Anadolu ve Trakya’nın olduğu kadar dünya üzerindeki tüm kardeş milletlerin, tüm kardeşlerimizin zaferidir. Bu büyük zafer karşısında İstanbul ne kadar sevindiyse Diyarbakır da o kadar sevinmiştir” dedi. Erdoğan, “Bizim millet anlayışımızın, milliyetçilik anlayışımızın çerçevesi, sınırları burada çizilmiş, milliyet kavramı Çanakkale’de ruhunu, özünü, kökünü bulmuştur. Şehitliklerimiz, millet olarak kimliğimiz, kimlik kartımızdır. Bizim milliyet, millet anlayışımızın manifestosudur” diye konuştu.
“Çanakkale’yi anlamayan Türkiye’yi asla anlayamaz. Çanakkale ruhunu anlamayan, milleti, milliyeti de anlayamaz” diyen Başbakan Erdoğan, konuşmasının son bölümünde “Burada 98 yıl önce biz, millet olduk. Bir olduk. Beraber, birbirimize kardeş olduk. İnşallah ebediyen bu kardeşliğimizi muhafaza edecek, şehitlerimizin aziz emanetine sahip çıkacak, bu emanetle hep birlikte geleceğe yürüyeceğiz. Onun için ‘Tek devlet, tek millet, tek vatan’ diyeceğiz” dedi.

Şehit eşi: Herkese hayırlı olsun...

Şehitler Günü nedeniyle tüm illerde törenler düzenlendi. İzmir’deki törende Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Ayten Sarıca, “Ben eşimin şehit edildiğini TV’de 1 yaşındaki çocuğum kucağımda öğredim. Başkalarının bu acıyı yaşamasını istemiyoruz. Başbakan tarafından başlatılan süreci heyecanla izliyoruz. Bu sürecin herkese hayırlı olmasını ve tek devlet, tek bayrak altında gerçekleşmesini istiyoruz” dedi. 

Stadyumda coşkulu tören

18 Mart Stadyumu’nda 15 bin kişilik tribünler tamamen doldu. Törende Çanakkale Savaşları’na katılan yabancı ülkelerin askeri temsilcileri de yer aldı.
Törende, ilk olarak sahneye çıkan Doğu Türkistanlı 5 yaşındaki Mücahit Kaşkarlı, ‘Çanakkale Şehitleri’ne’ adlı şiiri okudu. Şiiri bitirdikten sonra, “Sayın Başbakanımı öpebilir miyim?” diyen Mücahit, Erdoğan’ın elini öptü. Başbakan Erdoğan da yanaklarından öptüğü Mücahit’i sevdi.
Erdoğan, konuşmasının ardından öğrencilerin Türk bayraklarıyla oluşturduğu koridordan geçti.
Bu yıl ilk kez, Çanakkale kara ve deniz savaşlarında şehit düşen askerlerin torunları için statta özel yer ayrıldı.
Başbakan Erdoğan konuşmasını Mehmet Akif’in şiiriyle bitirdi: “Millet için etti mi ordum sefer/ Kükremiş arslan kesilir her nefer/ Döktüğü kandan göğe vursun zafer/ Toprağa bir damlası boşa akmasın/ Amin desin hep birlikte yiğitler/ Ey ulu Peygamberimiz neredesin/ Dinle minaremde öten gür sesin/ Gel, bana yâr ol ki cihan titresin/ Kimse dönüp süngüme yan bakmasın/ Amin desin hep birden yiğitler/ Allahu ekber gökten şehitler/ Amin, Amin, Allahu ekber’. Allah onlardan razı olsun. Mekânları cennet olsun, kardeşliğimiz, birliğimiz daim olsun diyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla, selamlıyorum.”
Başbakan Erdoğan’ın konuşması sırasında “Asker seninle gurur duyuyor”, “Gençlik seninle gurur duyuyor” sloganları atıldı.