Başbakan'ın söz ettiği anne konuştu: Dershane borcu oğlumu öldürdü

Başbakan'ın söz ettiği anne konuştu: Dershane borcu oğlumu öldürdü
Başbakan'ın söz ettiği anne konuştu: Dershane borcu oğlumu öldürdü
Fethiye'de dershane borcu yüzünden kendisi cezaevine düşen, 18 yaşındaki oğlu Soner Semih Sipahi de intihar eden 53 yaşındaki Emine Arslan, dershanelerin kapatılmasını istedi. Dershanelerin kapatılması gündeme geldikten sonra oğlu için mevlit okutan Arslan, "Ben yandım kimse yanmasın" dedi.

 

 

MUĞLA - Fethiye'nin Çatalarık Mahallesi'nde yaşayan Emine Arslan, Ağustos 2009'da kızı Arzu ile oğlu Soner Semih Sipahi'yi üniversiteye hazırlanmaları için dershaneye yazdırdı. Daha sonra dershane, borcu ödemediği gerekçesiyle senetlerde imzası bulunan Emine Arslan'ı mahkemeye verdi. Faiziyle birlikte 5 bin TL'ye ulaşan borcu ödeyeceğine dair taahhüt imzalayan Arslan, borcunu ödeyemeyince Şubat 2010'da tutuklanarak Muğla Cezaevi'ne gönderildi. 2 ay cezaevinde yatan annesini kurtarmak için her yolu deneyen Soner Semih Sipahi, para bulamayınca bunalıma girdi. Sipahi, 2 Nisan 2010'da evlerinin bahçesindeki demir çardağa kendisini asarak intihar etti. Olayın duyulmasının ardından Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü devreye girdi ve oğlu öldükten 3 gün sonra Emine Arslan, borcu silinerek cezaevinden çıkarıldı.

MEVLİT OKUTTU

Emine Arslan, oğlunu kaybettikten sonra eşi Mustafa Sipahi'den boşandı. 3 yıldır kızı Arzu ile birlikte oğlunu kaybettiği evde yaşayan Arslan, dershanelerin kapatılmasının gündeme gelmesiyle büyük sevinç yaşadı. Haberi alınca pazar günü oğlu Soner Semih Sipahi için evinin önünde mevlit okutan Arslan, mevlide katılanlara Sipahi'nin çok sevdiği yaprak dolması ikram etti.

'BENİ KANDIRDILAR'

Dershanelerin kapatılmasını dört gözle beklediğini belirten Emine Arslan, acısının 3 yıldır bir nebze olsun dinmediğini, dershanelerin eğitim kurumundan çok ticarethane olarak çalıştığını söyledi. Dershane avukatı tarafından kandırıldığını ve bu yüzden cezaevine girdiğini anlatan Arslan, "Oğlumu ve kızımı dershaneye gönderdim. 200 TL borcum kalmış. Bir avukat evimize geldi. 'Evlatların çok başarılı şu kağıdı imzala, onlara yardımcı olacağız' dedi. Meğer bana faiziyle birlikte 5 bin TL'ye ulaşan borcumu ödeyeceğime dair taahhütname imzalatmış" iddiasını dile getirdi.

'ANNEMİ DEĞİL BENİ GÖTÜRÜN'

Birkaç gün sonra kapısının polisler tarafından çalındığını belirten Arslan, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Polisler beni alıp karakola götürdü. Dershaneye borcum kaldığını karakolda öğrendim. Oğlum ve eşim para bulmak için akşama kadar uğraştı. Çalmadıkları kapı kalmadı, ancak 5 bin TL bulamadılar. Oğlum cezaevine giderken çok ağladı, 'Annemi değil, beni götürün' diye yalvardı. 2 ay cezaevinde kaldım. 3'üncü aya girdiğim gün oğlumun intihar haberini televizyonda izledim. Benim gibi dershane borcu yüzünden cezaevinde yatan 13 anne vardı. Hepsi benim için gözyaşı döktü. Sonra öğrendim ki, oğlum beni kurtarmak için her şeyi yapmış. Evi satılığa çıkarmış ancak alıcı son anda caymış. Oğlum, dershane kurbanı oldu."

'ANNELER TUTUKLU

Dershanelerin kapatılmasını isteyen Emine Arslan, kendisine birçok siyasinin sözler verdiğini söyledi. 'Söz verenler şimdi nerde?' diye soran Arslan, duygularını "Cezaevindeyken 1000 TL için tutuklu anne vardı. Dershaneler kapatılsın. Ben yandım, kimse yanmasın. Şimdi televizyonu açıyorum, herkes dershanelerin kapatılmasına karşı çıkıyor. 'Çocuklarımız sarhoş olacak, berduş olacak' diyorlar. Dershane mi tutuyormuş bu çocukları? Dershaneler kapanmasın sözünü duymak bile istemiyorum. Herkesten şikayetçiyim. Benim oğlum dershane yüzünden öldü. Gururluydu, annesini kurtaramayınca kendini astı" sözleriyle dile getirdi. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/116209111620918

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dersaneler kapansın... - gülgüzeli

  Herkez Maddi sıkıntı desede kimse işin iç yüzünü bilmiyor. Ya gözleriniz kör haberi okuyamıyosunuz yada anladığınız gibi yorumluyorsunuz. Gelen avukat gelme sebebini adam gibi söyleseydi emin olun işler buraya kadar gelmezdi. Dersanenin hatası yalanla dolanla iş yapmaya çalışıyor. Ve siz çok bilmiş insanlar dersaneler yüzünden cezaevlerinde kaçtana anne var biliyomusunuz. Bilmiyosunuz nerden bilceksinizki Anca duyduğunuzu kendi kafanıza göre yorumluyorsunuz.

  PES - HARAYDIN

  Ben çocuklarımı düşünüyorum da dersanenin olmadığı bir ortamda böyle sınava girmelerini hayal bile edemiyorum,hele şükür kurtuldum.İnşaallah torunlamın aynı sınavlara dersane olmadan hazırlandığını görecek kadar yaşamam.Çünkü şimdi dersaneye laf edenler aynı türden sınav yapmaya devam edilirse dersaneyi mumla arayacaklar, alternatif yöntemler o kadar vahşi olacak ki kaç can yakacak, kaç ocak söndürecek, kaç çocuk özel ders alamadığından geceleri yatağında ağlarken annesi babası kavga edecek kaç baba ağlayacak çocuğuna özel ders aldıramadım diye, tahmin edemiyorum, inşaallah ben öyle bir günde yaşamam.Sınav kaldırma yerine dersane tartışan aklı anlamamın mümkün olmadığı bir dünyada doğrusu yaşamak da istemem.

  - momentum

  Hatırlıyorum bu olayı. İnsanın içini cız ettiren bir trajedi. Bildiğim kadarıyla kadıncağız çocuklarının dershane parası için alt düzey bir işte çalışıyordu. Dershane, borcu konusunda müsamahasız davrandı ve kendisi icra aşamasında usuli bir işlemden dolayı içeri girdi. Yetiştirip iyi günlerini görmek istediği oğlu, annesinin başına gelenler yüzünden kendini astı. Olaydan sonra dershane palas pandıras işlemi geri aldı ama, "ba'de harab-il basra". Lanet olsun dedirtiyor dersanesine de, eğitimine de, meslek beklentisine de, kariyer planlarımıza da. Acımasız moden yaşamın sırtımıza bidirdiği bir yük. Hayatlara mal olacak kadar ağır.

  Arkandayım Recebim Tayyibim - tekavutgedikli

  Dersanelerin varlığı Milli Eğitim Sisteminin yetersizliğidir. Atatürküm ün kurduğu Türkiye Cumhuriyetinde iki bakanlığın başında MİLLİ kelimesi vardır. Milli Eğitim ve Milli Savunma. Bu bakanlıkları başkalarına bırakmayınız. Cemaat miş şuymuş buymuş. Zottirikler cemaat ücretsiz mi dershane açtı. Neden cemaatin kurslarına gidenler şayibe altında çünkü onların sorularından çıkıyormuş sınav soruları. Ya milli eğitimi kapatın çünkü öğretmenlerinize verdiğiniz müfredat yanlış, ya soruları sorduğunuz yerler yanlış yada bu ülkenin dershanelere ihtiyacı yok. Ahanda buna inanarak söylüyorum ki Sayın Recap Tayyip bey başka hareketlerini sevmeyebilirim ama bunun arkasındayım. Helal.

  Suç Dershanede mi? - Selenoglu

  Dershaneleri kapatırsınız yada kapatmazsınız fakat bu olaya neden olan Dershane değil, maddi imkansızlık içinde olan ve borcunu ödeyemeyen vatandaşları cezaevine atmakta mahsur görmeyen zihniyettir. Bu vahim olayda suçu hemen dershaneye yüklemek hedef saptırmaktır. Esas sorun borçlarını ödeyemeyen insanları cezaevine atan kanunlardır. Bu kanunların yanı sıra evrensel hukuktan bihaber, yeterli eğitimi almamış, iş yükü nedeniyle önündeki dosyayı incelemeden hemen mahkumiyet kararı veren, kimi yerlerde de tcari müessese gibi faaliyet gösteren Avukatlarla sanki iş ortağı gibi çalışan hakimler savcılar, kimi yerlerde mesleki dayanışma ruhu içerisinde önüne gelen haklı itirazları gözü kapalı ret eden hakimler ve savcılar! bu olumsuzluklar yan yana gelince bu tür acıların yaşanması da kaçınılmaz oluyor. Suçu dershaneye atıp kurtulmak kolay.

  anlayana - didodem

  evet dershanelerın kapatılmasının vaktı gelmış hatta geçmiş bile.birileri istedigi kadar bagırsın cagırsın onlar debelendıkce gercekler gün yüzüne çıkıyor.

  TERS MANTIK 2 - HARAYDIN

  Her öğrenci ders alma peşine düşünce hangi analar ağlayacak cevabını verebilecek kimse var mı? Bunları tartışmadan dersane kaldırdım demek kolay.Çünkü öğrenci de dersaneye gitmek istemiyor, veli de dersaneye para vermek istemiyor, niye gidiyor, niye veriyor peki, çünkü sınav var, sınavı geçmek istiyor, yardım almak istiyor ama alternatiflerine bir bakıyor dersane zemzemle yıkanmış gibi en uygunu geliyor ve hem dersane hem okul işkencesine katlanıyor.2 milyon öğrenciyi yarıştırmayın, sınavdan başka formül bulun dersane diye bir şey olmaz, ne dersane diyen öğrenci ne para veren veli olur ne de dersane açan olur.Kendiliğinden kapanacak bir olayı içinden çıkılmaz hale getirmek niye? Benim hocam üç yıl özel ders verdiği kızı kaçırıp öğretmenlikten vazgeçmiş, kızın anasını kalp krizinden öldürmüştü. Her öğrenci özel ders peşine düşünce ne tipler ortaya çıkacak, ne tekliflerle öğrenci kanacak haberiniz var mı? Şimdi özel ders ihtiyacı sadece çok parası olana. Yani kısıtlı.Çünkü dersane ucuz. Parana göre rekabeti var. Dersane olmazsa öğrenci yardım almaktan vazgeçmeyecek ki.Gelin sınavı kaldırın dersane kendiliğinden kapansın,aksinin vahim sonuçlarını hiç düşünmüyorsunuz.