Başbakan'ın yoluna çıkma yanarsın!

Başbakan'ın geçişi nedeniyle yolun kapatılmasına tepki gösteren Şenol Topçu, tutuklanarak cezaevine konuldu. Erdoğan'a tepki gösterenlerin daha önce de başı dertten kurtulmamıştıMUHAMMET KAÇAR
RİZE - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta sonu memleketi Rize’ye yaptığı ziyaret sırasında yolu ulaşıma kapattıkları gerekçesiyle Başbakanlık korumaları ile tartıştıktan sonra gözaltına alınan 35 yaşındaki Şenol Topçu tutuklandı. Oğlunun acele işi olduğu gerekçesiyle “Yolu kapatmak zorunda değilsiniz” dediği korumalarca gözaltına alındığını öne süren baba Fahri Topçu, “Başbakanımızın bundan haberi yoktur. Başbakan bu olayı duysa o da üzülür” dedi.

Hastaneye gidiyordu
Cuma günü Rize’ye gelen ve Güneysu’daki villasında kalan Başbakan Tayyip Erdoğan, cumartesi günü kent merkezinde düzenlenen toplantılara katıldıktan sonra villasına doğru yola çıkarken, konvoyun geçişi sırasında Pazarköy mevkinde yol bir süre için ulaşıma kapatıldı. Bu sırada hastanede yatan bir yakınını ziyarete giden 35 yaşındaki Şenol Topçu yolda kaldı. İddialara göre, bindiği araçtan inen ve yolu kapatan görevlilerle tartışan Topçu, olay yerine gelen Başbakan Tayyip Erdoğan’ın öncü koruma ekibindekilere “Acil işim var. Yolu kapatmak zorunda değilsiniz” diyerek onlarla da tartıştı. Geldiği araca dönen Şenol Topçu, bu sırada yoldan geçen Başbakan Erdoğan’ın konvoyuna doğru iddiaya göre el kol hareketi yaptı.
Korumalar tarafından gözaltına alınan Şenol Topçu, önce polise ardından da jandarmaya teslim edildi. Gözaltına alındığı sırada kolunun incindiği öne sürülen Topçu çıkartıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu. Üzerinde yasak yayınlar bulunduğu öne sürülen Topçu ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Cenaze için gelmişti
Tutuklanan Topçu’nun babası Fahri Topçu, oğlunun İstanbul Ümraniye’de internet kafe işletmeciliği yaptığını ve vefat eden dedesi Mustafa Topçu’nun cenazesine katılmak üzere Rize’ye geldiği söyledi. Oğlunun gözaltına alınmasına tepki gösteren Fahri Topçu, şunları söyledi: “Başbakanımız Güneysu’ya çıkıyordu. Korumaları yolu kapattı. Oğlumun acelesi vardı. Korumalara, ‘Neden yolu kapatıyorsunuz? Benim acele işim var. Yolu kapatmak zorunda değilsiniz’ demiş. Oğlumu tekme tokat minibüsten aşağı indirdiler. Beni bakacak kimsem yok. Oğlum bana bakıyordu. Başbakanımızın da bu olaydan haberi yoktur. Başbakan bu olayı duysa üzülür. Korumalar kendi duyguları ile hareket etti. Oğlumun serbest bırakılmasını istiyorum.”

Basına tekme çiftçiye yumruk
Başbakan Erdoğan’ı protesto edenler daha önce defalarca korumaların gazabına uğradı.
26 Eylül 2003: Erdoğan’a soru sormaya çalışan gazeteci Musa Ağacık’a koruma tekme attı.
29 Ağustos 2005: İstanbul E-5 yolunda şerit değiştirmeyen minibüs şoförü Ayhan Özgür
korumalarca dövüldü.
11 Şubat 2006: Erdoğan Mersin’de kendisini eleştiren bir çiftçiye “Hadi ananı da al git burdan lan!” diyerek hakaret etmiş, çiftçi Kemal Öncel gözaltına alınmıştı.
11 Eylül 2006: Erdoğan’ın yeğeni Ali Erdoğan ile üç arkadaşı, Söğüt’teki Ertuğrul Gazi’yi anma töreninde başbakan’ı protesto edenlerle kavga etti.
26 Nisan 2007: Erdoğan’ın Niğde mitingini izleyen gazetecilerin olduğu minibüs başbakanlık korumalarınca durdurularak minibüs şoförüne silah çekilmişti.
3 Mayıs 2008: Erdoğan Tuzla Selah Tersanesi’nin açılışına katıldığında protestocu işçiler yaka paça gözaltına alınmıştı.
11 Mayıs 2008: Antalya’yı ziyaret eden Başbakan Erdoğan’ın korumaları, “65 yaşında emeklilik getirdiniz, bizi üç kuruşa mahkûm ettiniz” diye bağıran Ertuğrul Sağlam isimli vatandaşı sürükleyerek koruma aracına bindirdi ve dövdü.