Başbakan'la 20 yıllık dostlukları var

Başbakan'la 20 yıllık dostlukları var
Başbakan'la 20 yıllık dostlukları var

İstifa eden Erdoğan Bayraktar’ı diğer bakanlara göre öne çıkaran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile geçmişlerinin yıllar öncesine dayanması.
Evli ve 5 çocuk babası Bayraktar, 1948’de Trabzon’un Of ilçesinde doğdu. İstanbul Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Anabilim Dalı’nda ‘Metropol Şehirlerde Alternatif Yerleşim Bilimleri’ konusunda yüksek lisans derecesi aldı. Bükreş Üniversitesi’nde inşaat sözleşmeleri konusunda tez hazırlayarak derece yaptı. 1973-1994 yılları arasında özel sektörde 21 yıl müteahhit ve konut yapı kooperatifi yöneticisi olarak çalıştı.
Bayraktar, 1989-1999 yılları arasında İstanbul Büyükşehir ve Eminönü Belediyelerinde belediye meclis üyeliği yaptı. 1995-1999 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı KİPTAŞ’ta 4.5 yıl genel müdürlük görevinde bulundu. Başbakan Tayyip Erdoğan da 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmiş, bu görevini 1998’e kadar sürdürmüştü. İkili bu süreçte yakın çalıştı. Bayraktar, 2000-2001 yıllarında Ankara Büyükşehir Belediyesi Metropol İmar A.Ş.’de genel müdürlük yaptı. Aralık 2002-Mart 2011 tarihleri arasında Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ve Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Suçlamalar ne?

Milletvekilliğini de bırakan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, 17 Aralık operasyonunda gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Bakan Bayraktar’ın, Ali Ağaoğlu’yla arasında geçtiği iddia edilen telefon konuşmaları da basına sızdırılmıştı.
Soruşturma dosyasında yer alan bilgilere göre Bayraktar, ‘bazı kişilere özel imar izinleri vermek’le suçlanıyor. Müteahhit Ali Ağaoğlu ile Erdoğan Bayraktar’ın arasında 1.2.2013 tarihinde geçtiği iddia edilen telefon görüşmelerinde, Bayraktar’ın Ağaoğlu’na Bakırköy 46’daki bina yükseklikleriyle ilgili “Sen kendi bildiğin gibi yap. Boş ver sana uymuyorsa sen bildiğin gibi yap” dediği basına sızdırıldı. Ayrıca yavaş yürüyen imar işlemlerini hızlandırmak isteyen Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar’ın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman’a “Bir b.k yaptığınız yok be, bir yazıyı yazamadınız ...” diye hakaret edip fırça attığı ve Ağaoğlu’nun işlemlerini hızlandırdığı, söz konusu görüşme esnasında Bayraktar ile Ağaoğlu’nun birlikte oldukları da soruşturma dosyasındaki bilgiler arasında.