Başbakan'la görüşecek Gezi heyeti belli oldu

Başbakan'la görüşecek Gezi heyeti belli oldu
Başbakan'la görüşecek Gezi heyeti belli oldu
Başbakan Erdoğan'ın Çarşamba günü Gezi eylemleriyle ilgili görüşeceği heyetteki isimler belli oldu.

Radikal.com.tr – Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı ‘ Başbakan Erdoğan Gezi eylemcilerinden bir grupla Çarşamba görüşecek’ açıklamasının detayları ortaya çıkmaya başladı.

Radikal’in edindiği bilgiye göre Başbakan Tayyip Erdoğan ile Çarşamba günü görüşecek heyetin içinde mimar Korhan Gümüş, akademisyen Betül Tanbay, yazar Oral Çalışlar, işadamı Osman Kavala, tiyatrocu Ahmet Mümtaz Taylan, Prof. Mücella Yapıcı, Hayko Bağdat, Greenpeace ve Helsinki Yurttaşlar Derneği temsilcileri yer alacak.  

Mimar Korhan Gümüş ve Boğaziçi Üniversitesi’nden Betül Tanbay Taksim Dayanışma’nın 85 alt bileşeni içinde yer alan Taksim Platformu’nu temsil ediyorlar.

Görüşmenin Çarşamba günü saat 16:00' da Ankara 'da AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleştireceği, resmi davetin ise Salı sabahı yapılacağı öğrenildi.

TAKSİM DAYANIŞMASI: BİZİMLE ALAKASI YOK
Taksim Dayanışması da twitter hesabından bir açıklama yaparak yapılacak görüşmeyle kendilerini bir alakası olmasıdını belirtti. Açıklamada şöyle denildi:

Bu akşam, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın basına verdiği demeçte anılan görüşmenin Taksim Dayanışması ile ilgisi yoktur! Haberlerde muhatap olarak ismi geçen kişilerden Taksim Dayanışması sekreteryasında yer alan Mücella Yapıcı'ya böyle bir davet gelmemiştir. Muhatap Taksim Dayanışmasıdır. Taleplerimiz Bülent Arınç'la yapılmış görüşmede dile getirilmiştir. Bu konuya ilişkin Taksim Dayanışması bilgilendirmesi yarın (bugün) 13:00'te Makina Mühendisleri Odası'nda gerçekleşecek basın açıklamasında yapılacaktır.

Resmi davet yapılmadan önce heyetle anılan bazı isimler ilk tepkilerini twitter'dan verdi:

Hayko Bağdat: Resmi çağrı almamakla beraber Başbakan ile yapılacak toplantıya davet edildim. Dayanışma, Platform, Çevre Örgütleri, Öğrenciler, Sanatçılar vb değişik kesimlerin davet edileceğini biliyorum. Bu "diyalog" toplantılarının devamı olacak gibi. Temsiliyetim kendimle sınırlı elbet. Taksim Dayanışması'nın toplantıya davet edileceğini biliyorum. Örgütlü yapısıyla, kabul etmeleri temsiliyet kabiliyetimizi arttıracaktır. 

Ahmet Mümtaz Taylan: Başbakanla toplantı yapacak grupla ilgili bir bilgim yok! Arkadaşların uyarısıyla gördüm az önce. Soranlara mahsus selam... :) 

Başbakan Erdoğan Çarşamba günü Gezi eylemcileriyle görüşecek