Başbakan'la görüşen Gezi Parkı heyetinden açıklama

Başbakan'la görüşen Gezi Parkı heyetinden açıklama
Başbakan'la görüşen Gezi Parkı heyetinden açıklama
Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşen Gezi heyetinden İpek Akpınar bir açıklama yaparak görüşmenin detaylarını ve referandum kararını değerlendirdi.

ANKARA - İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. İpek Akpınar, "Bugüne dek sunulan taleplerin bilincindeyiz, Gezi Parkı'nın park olarak kalmasını, şiddetin durdurulmasını ve sorumluların soruşturulmasının vazgeçilmez olduğunu düşünüyoruz. Şiddetin tamamen sona erdirildiği bir ortamda katılım sürecinin devam etmesini ümit ediyoruz. Gezi Parkı'nın bu bağlamda bir örnek teşkil etmesini bekliyoruz, umut ediyoruz" dedi.

Akpınar, AK Parti Genel Merkezi'nde, Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Gezi Parkı olaylarına ilişkin yaptıkları görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Taksim Gezi Parkı'na ilişkin görüşlerinin alınması için Başbakan Erdoğan'ın basın danışmanı tarafından dün akşam davet edildiklerini ifade eden Akpınar, diyaloğa inanan insanlar olarak konuya ilişkin bir iletişim kanalı açıldığını düşündüklerini söyledi.

"Bizler, kimsenin sözcüsü, kimsenin temsilcisi değiliz" diyen Akpınar, bireyler, sorumlu vatandaşlar olarak bugünkü görüşmeye katıldıklarını dile getirdi.

Farklı meslek gruplarından, farklı sosyal ve kültürel eksenlerden görüşlerini, Gezi Parkı'ndaki deneyimlerini aktardıklarını belirten Akpınar, "Bugüne dek sunulan taleplerin bilincindeyiz, Gezi Parkı'nın park olarak kalmasını, şiddetin durdurulmasını ve sorumluların soruşturulmasının vazgeçilmez olduğunu düşünüyoruz. Şiddetin tamamen sona erdirildiği bir ortamda katılım sürecinin devam etmesini ümit ediyoruz. Gezi Parkı'nın bu bağlamda bir örnek teşkil etmesini bekliyoruz, umut ediyoruz" diye konuştu.

Akpınar, vatandaş sorumluluklarının şu anda sona erdiğini düşündüklerini, yetkilileri ve sorumluları sağduyuya davet ettiklerini söylediklerini anlattı.

İpek Akpınar, bir gazetecinin "referandum konusundaki görüşleriniz nedir?" sorusuna da "Bu konu bize sorulmadı. Hükümete konuşulan çözümlerle ilgili herhangi bir yetkimiz olmadığını söyledik. Kişisel görüşlerimizi bu akşam açıklamayacağız, yarından itibaren hepimiz daha serbest olacağız" yanıtını verdi. (aa)

Hükümet Gezi Parkı için referanduma gidecek


  http://www.radikal.com.tr/113737711373774

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sorumlu Vatandaş Mısınız? - bcoskun58

  "Sorumlu Vatandaş" olarak Taksim Olayları konusundaki sorumluluğunuzun farkındamısınız. Bu konuda hesap verecek misiniz? Orada Devletime atılan iftiralardan ne kadarı size aittir? Yapılan zarardan ne kadarını cebinizden ödemeyi düşünüyorsunuz? Devletin itibarsızlaştırılması konusundaki hissiyatınızı açıklar mısınız? Ekonomik dengelerdeki değişimlerden kaynaklanan birilerinin kazancından sizin hesabınıza ne kadar aktarılacak? Sekiz on tane ağacın kesilmesinin bunca olaya sebep olmasını yerinde buluyor musunuz? Bu iktidarın diktiğini iddia ettiği fidan dikimi rakamı konusunda ne düşünüyorsunuz, ne kadarında emeğiniz var? Bu ülke için "Sorumlu Vatandaş" olarak bizim unutmamamız gereken bir emeğinizi söyler misiniz? Temsilci olarak sizin seçilmenize sebep olan meziyetiniz nedir?

  aman aman - draguerilla_

  ipek hanımın açıklamasını canlı olarak da dinledim. gazetecilerin sorduğu sorulara vermeyi tercih etmediği yanıtlarını, ketum tutumunu açıkçası çok yanlış buldum. öncelikle o ağır tavıra gerek yok, kendisi siyasetçi değildir, halktır ya da halkı temsil ederek gittiğini ifade etmiştir. ayrıca referandum gibi bir tutumu, görüşü benimseyerek parkın geleceğinin müzakere edilebilecek bir durum olarak kabullenmiştir. bu tutumun parkın içindeki iradeyle hiçbir alakası yoktur. taksim dayanışması açık açık bu 'garip' heyetin gerçekleştirdiği toplantıyı hoş karşılamamıştır. en büyük korkum ise yılların siyasetçisi, taktikçisi, başarıdan başka hiçbir şeyi gözü görmeyen erdoğan ve heyetinin oyununa gelmiş olmaları.

  Gezi Heyeti??????????? - kuşşha

  Alanı temsil eden tek yapı Taksim Dayanışması iken bu insanlara Gezi Heyeti demek taraflı haberciliktir, manipülasyondur.Bu insanlar sadece AKP nin işte görüştük, diyalog kurduk yalanına ve çok daha gaddarca bir saldırıya çanak tutuyorlar.Hem de bunu bilerek ve isteyerek yapıyorlar.

  ... - kaamos

  insanlığı ilgilendiren bir meselede partizanca duygularla sandığa gidilmez. ortada partizanlık olmasa taksimin bir park olmasına istanbulluların %100ü destek verir. partizanlık olduğu zaman orada topçu kışlası olur. mesele siyasileştiği için bu meselede sandık kullanılamaz.