Başbakanlar da ağlar, üzülme

Başbakanlar da ağlar, üzülme
Başbakanlar da ağlar, üzülme

Erdoğan, Ağlamamı yayımlamasınlar diyen Nermin e, Bazen ben de ağlıyorum ve yayımlıyorlar diye karşılık verdi.

23 Nisan kutlamalarında koltuğa oturunca heyecandan ağlayan 'çocuk başbakan'ı Erdoğan teselli etti. Erdoğan, Anıtkabir töreninde yoktu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dün yurt çapında törenlerle kutlanırken, çocuklar da yönetici koltuklarına oturdu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın koltuğu Mersin Akdeniz İleri Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Nermin İrem Kocakalay’ın oldu. Erdoğan başkentteki kutlamaların Anıtkabir bölümünde doktorunun uyarısı nedeniyle yer almadı.
Başbakanlık’taki devir-teslim öncesinde konuşan Başbakan Erdoğan, çocuklara “Sevinçlerimizi, arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin, oyuncaklarınızı, oyunlarınızı arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin. Hiç kimseyi ama hiç kimseyi horlamayın. Hepimiz bir Allah’ın kullarıyız. Lütfen televizyon ve bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmeyin. Bir baba, bir dede olarak bunu hatırlatıyorum” diye konuştu.
Erdoğan, evde torunları dahil çocukların teneffüslerin derslerden kısa olmasından yakındıklarını dile getirerek, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüştüğünü anlattı. Erdoğan, gülerek “Teneffüs derslerden uzun olursa okullar da geç bitermiş” dedi.

Nermin’in rüyası

Küçük başbakan Nermin İrem Kocakalay, konuşmasındas heyecandan gözyaşlarını tutamazken ‘rüya’sını şöyle anlattı:
“Elime bir sihirli değnek vermişler. Bebeklerin ağlayarak değil, gülerek ülkeye gelmesini sağlamışım. Her çocuğun oynayabileceği parklar yapmışım. Okullarını bitirip meslek sahibi oldum diyen ağabeylerin, ablaların işlerini hemen bulmalarını sağlamışım. Spor müsabakalarında kavga çıkaranlarla küsmüşüm. Barışmak için özür dilemelerini sağlamışım. Engelli insanlarımıza sağlıklı insanların yarattıkları zorlukları ortadan kaldırmışım. Her babanın eve ekmek ve çikolata getirmesini sağlamışım. Savaş yapan, açlık çeken ülkelere gökkuşağı göndermişim, mavi, yeşil, pembe renklerini tanısınlar diye. 20 yıl sonra başbakan olacağım ve bunların hepsini yerine getireceğim.”
Programın sonunda minik başbakan Kocakalay, Erdoğan’dan gazetecilerin kendisinin ağladığı andaki görüntülerini yayımlamaması ricasında bulundu. Gazetecilerin programın televizyonlardan canlı yayımlandığını hatırlatması üzerine Erdoğan, minik başbakana dönerek “Olsun, üzülme hem bazen ben de ağlıyorum, onu da yayınlıyorlar” dedi.
Bayram Ankara’da ‘devlet erkânı’nın katılımıyla kutlandı. İlk tören TBMM’de yapıldı. Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in Atatürk Anıtı’na çelenk koymasının ardından Çiçek başkanlığındaki devlet erkânı Anıtkabir’i ziyaret etti. Erdoğan geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Anıtkabir’deki kutlamalarda yoktu. Erdoğan, programında yer almasına rağmen Anıtkabir’deki törenlere katılmazken, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ törende hazır bulundu. Başbakanlık kaynakları, doktorların sesi kısık olan Erdoğan’a, ‘rüzgârlı havaya çıkmamasını’ tavsiye ettiklerini söyledi.

Siyasetçiler perde arkasında

Ulus’taki Birinci Meclis’te düzenlenen törenin ardından Çiçek, TBMM’de kutlamaları kabul ederken bir ‘ilk’ de yaşandı. Çiçek, aralarında Başbakan, CHP ve MHP liderleri, Genelkurmay Başkanı ve diğer ilgililerin de olduğu protokolle bayramlaştı. BDP’den Sırrı Sakık ve Sırrı Süreyya Önder kutlamaya katıldı. Önceki yıllarda ‘tokalaşma’dan önce protokolün beklediği salondan basın görüntü alabiliyordu. Böylece siyasetin zirvesinin ayaküstü de olsa birbirlerine karşı yaklaşımı bazen birkaç cümlelik sohbetlerinden, bazen de vücut dillerinden anlaşılabiliyordu. Ancak bu yıl sadece Çiçek’in protokolle tokalaşma kısmı gazetecilere açıldı.
Başkentteki kutlamalar Meclis’te özel gündemli toplantıyla sürdü. Toplantıda Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli ve BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak konuşma yaptı.

‘Vedat’ım şehit olmasaydı...’

Konuşmalara ‘çözüm süreci’ mesajları damgasını vurdu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Denizli’de bir şehit annesinin, “Keşke bu süreç 6 ay önce başlasaydı da Vedat’ım da şehit olmasaydı” dediğini hatırlatarak, “Şehit Vedat’ı geri getiremeyiz ama başka Vedat’ların, başka fidanların zamansız toprağa düşmesini engelleyebiliriz” diye konuştu.
Erdoğan’ın konuşması BDP’liler tarafından alkışlanırken, MHP lideri Bahçeli’nin süreci eleştiren konuşması ise CHP’nin ulusalcı kanadından bazı milletvekilleri tarafından alkışlandı. CHP lideri Kılıçdaroğlu ise konuşmasında tutuklu milletvekilleriyle ilgili soruna dikkat çekti.