Başbakanları da yargılarlar

Diğer sanık Taner
Eski ANAP lideri Mesut Yılmaz'ı Yüce Divan'da avukat Uğur Alacakaptan ve Aydın Metin, eski Devlet Bakanı Güneş Taner'i ise Ömer Lütfü Avşar savundu. Yılmaz'ın avukatları, Meclis Soruşturma Komisyonu'nun usul hatası yaptığını öne sürdü. Çetelerin devlete sızdığını belirten Yılmaz, "Alaattin Çakıcı'nın Türkbank ihalesine karıştığını gösteren kaset benden saklandı" dedi.
Çete engellemeleri
Yılmaz savunmasında şunları söyledi: "Türkbank 1990'larda iki defa ihaleye çıktı, ama çete müdahalesi yüzünden satılamadı. Banka TMSF'ye geçince, Merkez Bankası'nın 250 milyon dolar biçtiği hisseler, 600 milyon dolara Korkmaz Yiğit'e gitti. Başbakan olarak bu süreçte en ufak bir yetkim yok, çetelerle hiçbir temasım da olmadı."

ANKARA - Yüce Divan'da yargılanan ilk başbakan olan Mesut Yılmaz, çetelerin devlete sızdığını itiraf etti. Yılmaz, Alaattin Çakıcı'nın Türkbank ihalesine dahlini gösteren kasetin, kendisinden aylarca saklandığını öne sürdü.
Yüce Divan'da Yılmaz'ı dün avukat Uğur Alacakaptan ve Aydın Metin, eski Devlet Bakanı Güneş Taner'i ise Ömer Lütfü Avşar savundu. Duruşma için çeşitli illerden otobüslerle Ankara'ya gelen ANAP'lılar, Anayasa Mahkemesi önünde kamp kurdu. Polis önlem alırken salon küçük olduğu için sadece 150 partili içeri alındı. Yılmaz'ı, eşi Berna ve kardeşi Turgut Yılmaz, Taner'i ise eşi Beyza Taner yalnız bırakmadı. ANAP Genel Başkanvekili Halil İbrahim Özsoy ile eski bakan ve milletvekilleri de duruşmayı izleyenler arasındaydı.
Mesleği sorulan Yılmaz, Almanya'daki bir üniversitede öğretim görevlisi olduğunu, ancak dava nedeniyle işine ara verdiğini söyledi. Taner ise aynı soruya "Emekliyim" karşılığını verdi. Yargılama yine usul tartışmalarıyla başladı. Yılmaz'ın avukatı Alacakaptan, davanın reddini istedi. Usule ilişkin itirazların tümünü reddeden Yüce Divan heyeti, sanıklara savunma için hazır olup olmadıklarını sordu. Her iki sanığın da "Hazırız" yanıtı üzerine savunmalara geçildi.
Yılmaz savunmada
Davanın Türk hukuk tarihi literatürüne gireceğini kaydeden Yılmaz, Yüce Divan'ın yargılamanın devamı yönündeki kararını memnuniyetle karşıladığını söyledi. Türkbank hisselerinin 1990'lı yıllarda iki kez satışa sunulduğunu, ancak her iki ihalenin de çetelerin tehditleri nedeniyle gerçekleştirilemediğini kaydeden Yılmaz, Türkbank hisselerinin yüzde 85'inin TMSF'ye geçtiğini anımsattı. TMSF'nin 1998 yılının mayıs ayında bu hisseleri blok satış yöntemiyle ihaleye çıkarma kararı verdiğini, ihalenin de 4 Ağustos 1998'de televizyonların canlı yayınında yapıldığını söyleyen Yılmaz, Merkez Bankası'nın 250 milyon dolar olarak saptadığı hisselerin, 600 milyon dolara Korkmaz Yiğit İnşaat Firması'na satıldığını anlattı. Yılmaz, kendisine yöneltilen suçlamalara şu yanıtları verdi:
'İzin verdim çünkü...'
İstihbarat raporuna rağmen verilen izin: İhale süreci başladığında Emniyet'ten istihbarat notları geldi. Bu notlarda organize suç örgütü lideri olan birinin, Türkiye'de bazı kişileri telefonla aradığı ve ihalenin Korkmaz Yiğit'e verilmesi yönünde baskıda bulunduğu bildiriliyordu. Bu durumu dönemin Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Güneş Taner'e aktardım. Yiğit'e ön izin verilmemesini istedim. Ancak bir önceki hükümet döneminde aynı şahıs Bank Express'i devralmıştı. Böyle bir durumda bu şahsa ön izin vermemek suretiyle ihaleye girmekten men etmemiz halinde, mevcut bankasına bir hücum söz konusu olacaktı. Bu da Türkiye'deki mali dengeleri altüst edecekti.
Korkmaz Yiğit ile görüşme: Emniyet'e gelen istihbarat notları sadece duyuma dayalı bilgiler içeriyordu. Delil niteliği taşımıyordu. Bu süreçte Korkmaz Yiğit'e, çeşitli kanallarla benden randevu istemesine rağmen randevu vermedim. Eski DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk beni arayarak Yiğit'le görüşmemin faydalı olacağını söyledi. Yiğit ile Meclis'te 10 dakika görüştük. Görüşmede Cefi Kamhi de bulunuyordu. Yiğit, suç örgütü lideri olan kişiyle teması olmadığını, çocukları üzerine yemin ederek söyledi. Bu bilgilerin kendisini saf dışı etmeye yönelik olduğunu, kendisinin ihaleden uzaklaştırılmasının amaçlandığını anlattı. O tarihten sonra meydana gelen gelişmeler gösterdi ki bu üç husus da doğru değildir. Yiğit ayrıca Halit Cıngıllıoğlu ve Kamuran Çörtük'e bankayı ortak almak için teklif götürdüğünü ancak teklifinin kabul görmediğini anlattı. Muteber bir işadamı olduğunu, her türlü incelemeye açık olduğunu,
emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Güven Erkaya'nın dostu olduğunu ve kendisinin Oramiral Erkaya'dan sorulabileceğini söyledi. 'Bundan sonra ne yapayım?' diye sordu. Ben de 'Teklifini ver' dedim.
Yiğit inkâr etmiş
Ecevit'le karar verdik: İki ay sonra dönemin İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş'la yaptığım görüşmede, Korkmaz Yiğit'in böyle bir ilişkiyi inkâr ettiğini öğrendim. Aktaş, Yiğit'le yaptığı görüşmeyi kayda da almıştı. 5 Ekim 1998'de Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ile yaptığımız toplantıda, ihalenin durdurulması konusunda TMSF'ye yazı yazılmasını kararlaştırdık. Üç gün sonra bir basın mensubundan ilk defa Korkmaz Yiğit-Alaattin Çakıcı arasındaki kasetin varlığını öğrendim. Emniyet'i sıkıştırınca kase-tin deşifre metnini gönderdiler. 13 Ekim 1998'de Taner'in ABD'den dönmesinin ardından ihalenin durdurulması ve DGM'ye suç duyurusunda bulunulmasını istemlerini içeren yazı TMSF'ye gönderildi.
'Krizden korktum'
İhaleye yakın ilgi: Bu süreç ile ilgili bana yöneltilen suçlama, ihaleyle neden bu kadar yakından ilgilendiğim ve görüşmeleri neden bizzat yaptığım konusudur. Uzakdoğu'da ve Rusya'da ekonomik kriz vardı. Türkiye'de de ekonomik hassasiyetin arttığı bir dönemdi. Böyle bir durum söz konusu olmasa bile 600 milyon dolara varan bir kamu varlığının satışı, ekonomik boyutu itibarıyla Türkiye'de her zaman bir başbakanın ilgi alanı içerisine girer. Türkbank, içine konulan önemli miktardaki kamu kaynağına rağmen sürekli zarar ediyordu. Acil tedbir alınmadığı takdirde bu durum Türk finans sektörüne sirayet edecekti. Bu da 2000 yılında yaşadığımız bankalar krizinin iki sene önce yaşanması demekti. Ama asıl ilgimi artıran husus bana bu konuda emniyetten gelen istihbarat notlarıdır. Bütün bunlar başbakanın yapması gereken işler değildir. Bunları yapacak kurumlar vardır denilebilir. Ama bu Türkiye gerçeklerine uymuyor. Çetelerin devlet içindeki bağlantıları nedeniyle bu hareket tarzı sonuç vermeyebiliyor.
'Beş ay çırpındım'
Delil benden saklandı: İstanbul Emniyeti'nin talebi üzerine, bir ay süreyle Korkmaz Yiğit'in telefonları dinlenmiş. 21 Mayıs 1998 tarihli konuşmada, Yiğit ile Çakıcı arasında suç işlendiğini gösteren tespitler yapılmış. Pekiyi bu suç deliline ne oldu? DGM Savcılığı'na, mahkemeye gönderilmedi. O zaman milletvekili olan Fikri Sağlar açıkladıktan sonra, 2 Kasım 1998'de DGM'ye ulaştırıldı. Bu kaset, bize değil, ama Fikri Sağlar'a verilmiştir, o da bu kaseti açıklamıştır. Ben delil bulmak için beş ay çırpındım. Üzerine vazife olmayan işler yaptım. Hem resmi hem de özel kanalları devreye sokup delil aradım. Bana vermediler. Zaten verselerdi, ihale yapılmazdı. Bu delil gizlenerek, siyasi komploya malzeme yapıldı.
Polis şeflerini çağırdım: Kaset bana 11 Ekim'de Antalya'dayken
ulaştırıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat ve Kaçakçılık Daire başkanlarını konuta çağırdım. 'İstanbul Emniyeti'nden bize böyle bir bilgi geldi. Hayati bir konu olmadığı için kaset unutulmuş, kasıt yok' dediler. O ihmal veya hata, konunun bu safhaya gelmesine neden olmuştur. Bu ihaleye mafya bulaşmışsa ve 500 milyon doların altında satılırsa, ihaleyi onaylamayacağımı açıkça söyledim. Bu, ihaleye fesat karıştırmaksa ben bunu kabul ediyorum. Başbakan olarak, çetelerin bu işe girdiğini öğrendiğimde yetkimi kullanmasıydım, başbakan olarak başım derde girmezdi, ama olaylar da aydınlığa çıkmazdı.
'Mafya girmesin dedim'
Çörtük'e rüşvet: Genç TV'nin satışıyla ilgili en ufak bir ilgim yok. Yiğit, Kamuran Çörtük'e Genç TV'yi vermiş. Kendi gücünü artırmak için televizyon satışına aracılık ettiğim iddiasını reddediyorum.
Zorlu ve Çörtük görüşmeleri: Mehmet Nazif Zorlu'yla ihaleden bir gün önce görüştüm. Zorlu, AB Komisyonu'nun firmasıyla ilgili olarak başlattığı damping soruşturması nedeniyle yardım istedi. Zorlu'ya 'bu ihaleyle ilgili bazı laflar geliyor, mafya liderinin müdahalesi var mı' diye sordum. Zorlu'nun da 'İstanbul'da bunu bilmeyen yok' dedi. Aynı gün Kamuran Çörtük'le görüştüğüm de doğru. Çörtük, Pakistan'daki otoyol ihalesiyle ilgili yaşadığı sıkıntıları aktardı. Zorlu'nun bana aktardığı bilgilere göre 'Bu işi iptal ederiz' dedim. 'Ben, başbakan olarak kamu malından siyaseten sorumluyum. Dediğim gibi bu işe mafya girmeyecek ve 500 milyon dolardan az miktarda satılmayacak' dedim.
Taner'in savunması
İhale sonuçlandıktan sonra Merkez Bankası'na Emniyet'ten bir yazı geldiğini, ancak bu yazıyı kendisinin görmediğini belirten eski Devlet Bakanı Güneş Taner ise "Utanç duymuyorum, iddiaların hiçbiri doğru değil" dedi. Hayatında bir trafik suçu bile işlemediğini öne süren Taner, "Karşınızda olmaktan memnunum. Belki de son sekiz yıldır en huzurlu günüm, bugün" diye konuştu. İhale iptal aşamasına geldiğinde Korkmaz Yiğit'in 'Elimde kaset var açıklarım' diye kendisini tehdit ettiğini söyleyen Taner, Yiğit'in kendisine "Biz de artık büyük medya olduk. Büyük medyaya nasıl veriyorsanız, bize de öyle vereceksiniz" dediğini aktardı.
Yüce Divan heyeti, işadamı Korkmaz Yiğit ve Alaattin Çakıcı hakkında açılan çete davalarının dosyalarıyla Emniyet'in söz konusu ihaleyle ilgili bilgi notlarının istenmesine ve TMSF yönetiminden Türkbank'a aktarılan kaynağın sorulmasına karar verdi. Yüce Divan, 24 Mart'ta gerçekleştireceği ikinci duruşmada; Celal Balaban, Aydın Esen, Yener Dinçmen, Adnan Yaylacı, Osman Tunaboylu, Kutlu Aktaş, Sema Erdem ve İbrahim Oktay'ı tanık olarak dinleyecek.


    http://www.radikal.com.tr/7382107382100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.