Başbakanlığa 'günlükler' sorulacak

Kapanan Nokta dergisinin genel yayın yönetmeni Alper Görmüş'ün eski Deniz Kuvvetleri komutanlarından emekli Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu öne sürülen 'darbe günlükleri' haberi nedeniyle yargılandığı davada mahkeme heyeti...

İSTANBUL - Kapanan Nokta dergisinin genel yayın yönetmeni Alper Görmüş'ün eski Deniz Kuvvetleri komutanlarından emekli Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu öne sürülen 'darbe günlükleri' haberi nedeniyle yargılandığı davada mahkeme heyeti, Başbakanlık'tan, günlüklerin ellerinde olup olmadığına ilişkin bilgi istenmesine karar verdi.
Örnek'e ait olduğu öne sürülen, 2004 yılında 'Sarıkız' ve 'Ayışığı' adlı iki darbe hazırlandığına ilişkin iddiaların yer aldığı 'darbe günlükleri' haberini yayımlayan Nokta dergisinin genel yayın yönetmeni Alper Görmüş'ün yargılanmasına, Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dün başlandı.
Örnek'e basın yoluyla alenen hakaret ve iftira ettiği gerekçesiyle, toplam altı yıl sekiz ay hapis cezası istenen Görmüş, ifadesinde, iddianın doğru olmadığını söyledi. Yaklaşık 3 bin sayfalık günlüğün yalnızca darbelere ilişkin 60 sayfasını haberlerine taşıdıklarını belirten Görmüş, şöyle konuştu: "Niyetim iftira atmak ya da hakaret etmek olsaydı, günlükteki daha kişisel, siyasal bağlantıları olan bölümleri yayımlardım."
Görmüş, haber kaynağını açıklamayacağını vurgulayarak, "Günlük Başbakanlık'tan istensin, ben günlüğü mahkemeye ibraz edip etmeyeceğimi belirteceğim" dedi.
'Bir tek Görmüş'e dava açıldı'
Görmüş'ün avukatı Ümit Kardaş da günlüklere ilişkin yazıların Nokta'dan önce 'www.denizciler.com' adlı internet sitesinde yayımlandığını ve medyada yer bulduğunu söyledi. Buna rağmen Görmüş dışında başka bir kimseye dava açılmadığını belirten Kardaş, "Demokrasiyle yönetilen bir ülkede, darbe iddiaları araştırılacakken böyle bir davanın açılmış olması dikkat çekici" dedi.
Görmüş'ün avukatları, mahkemeye sundukları dilekçede, Nokta'nın bu haberinden önce ve sonra, iddiaları doğrular yönde yazılar yazan gazeteciler Hasan Cemal, Enis Berberoğlu, Murat Yetkin, Aslı Aydıntaşbaş, Şamil Tayyar'ın; ayrıca Aydıntaşbaş'a verdiği demeçte, iddialardan haberdar olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le Anadolu Ajansı'na görüş açıklayan eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da tanıklığına başvurulması istendi. Emekli Orgeneral Örnek'in avukatı Dinçer Eskiyerli'yse Görmüş'ün haberle ilgili belgeleri ortaya koyması gerektiğini söyledi.
Genelkurmay'a 'Ne yaptın' sorusu
Mahkeme, davaya ilişkin Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nın, darbe iddialarının soruşturulması noktasında 19 Nisan'da verdiği yetkisizlik kararı sonrası dosyayı gönderdiği Genelkurmay Başkanlığı'ndan, ne gibi bir işlem yapıldığının ve günlüklerin Başbakanlık'ta bulunup bulunmadığının sorulmasını kararlaştırdı. Davanın ikinci duruşması, 29 Şubat 2008'de yapılacak.
Görmüş, mahkeme çıkışında, Nokta'nın, yapılmayan bir şeyi gerçekleştirmeye başladığı sırada yolunun kesildiğini ve kapanmaya zorlandığını söyledi.