Başbakanlığa VIP jet

'Ata'nın küçük gelmesi ve sık arızalanması üzerine Başbakanlığa yeni VIP uçağı almak için harekete geçen THY, Airbus yapımı A319 (ACJ) tipi
'corporate jetliner'da karar kıldı. Fransız-Alman yapımı, ileri teknoloji ürünü uçağın değeri 37-50 milyon dolar arasında.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'a ABD Başkanı George Bush'un kullandığı 'Airforce-One' adlı uçağın konforuna sahip yeni bir uçak alınıyor. Ata uçağının küçük gelmesi ve sık arızalanması üzerine
Başbakanlığa yeni bir VIP uçağı konusunda harekete geçen Türk Hava Yolları (THY) Airbus tipi ACJ 319 'corporate jetliner'da karar kıldı. Fiyatı saklanan jet uçağının piyasa değeri 37 ila 50 milyon dolar arasında değişiyor.
Başbakanlığın talimatıyla harekete geçen THY yönetimi, Erdoğan'a uygun uçağı buldu. Arama çalışmaları sürerken Erdoğan çeşitli uçaklarla deneme uçuşları yapmıştı. THY'nin VIP uçağı alımını araştırdığı sırada Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Falcon 100 tipi uçakla 36 saatte beş Avrupa Birliği ülkesini ziyaret etmişti. Başbakan Erdoğan ise İsviçre'den getirilen Gulfsteam G550 tipi, hızı saatte 500 kilometreye ulaşan, turbo jet motorlu uçakla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile birlikte Brüksel'e gitmişti. Erdoğan, son olarak Brüksel zirvesine giderken de Avusturya'dan kiralanan MD 83 tipi kiralık uçağı kullanmıştı. Sözkonusu uçak 44 yolcu kapasitesine sahip, VIP uçağı şeklinde düzenlenmiş, içerisinde yatak odası ve banyosu bulunan bir uçaktı.
Borsaya açıklama
Ancak THY'nin seçtiği uçak bu uçaklardan hiçbiri olmadı. Dün borsaya kısa bir açıklama yollayan THY, Airbus'ın ACJ 319 tipli VIP uçağının alınmasına karar verildiği ni bildirdi. THY, açıklamasında, uçak alımına 17 Aralık günü karar verildiği belirtildi. THY'nin leasing yöntemiyle alacağı uçak, Airbus'ın 'corporate jetliner' modelindeki jet uçağı. THY yetkililerinden edinilen bilgilere göre, uçak Airbus şirketinden değil, bir başka ülkeden alınacak. Ancak anlaşmaya varılan ülkenin adı 'sır' gibi saklanıyor. 50 kişilik dizayn edilecek uçak VIP donanımına sahip olacak.
Fiyatı saklanıyor
THY yetkilileri VIP uçağının Airbus'la iki ay önce yapılan anlaşma çerçevesinde gelip gelmediğine yönelik sorulara "Öyle olsaydı ilan ederdik. Ama Airbus şirketinden değil, başka bir ülkeden alınıyor" yanıtını verdi. Yetkililer, fiyat konusundaki soruları 'Ticari anlaşma' diyerek yanıtlamazken, jet uçağının piyasa değerinin donanımına göre 37 ile 50 milyon dolar arasında değiştiği öğrenildi.
Kıtalararası bir noktadan bir noktaya uçabile 'corporate jetliner' en ileri uçuş teknolojilerine sahip. Uçağın pilot kabininin hemen arkasındaki bölmede çalışma ofisi olacak. Çalışma ofisinden sonraki bölmede 'özel süitler ve banyo' bulunacak. VIP bölmesinde Erdoğan ve bakanların oturacağı koltuklar bulunacak. Uçağın arka bölmesine ise isteğe bağlı olarak koltuklar yerleştirilecek. Normal jetten dört kat fazla bavul alan uçak, tüm hava koşullarında iniş-kalkış yapabiliyor. 4 bin 500 millik mesafede uçuş yapabilen uçak 41 bin fite kadar çıkabiliyor.