Başbakanlık: Hizbullah'a dikkat!

Hizbullah'ın faaliyetlerinin Milli Güvenlik Kurulu'nda tartışılmasının ardından özel bir çalışma yapan Başbakanlık Takip Kurulu, örgüte yönelik önlemleri içeren bir mücadele stratejisi belirledi.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Hizbullah'ın faaliyetlerinin Milli Güvenlik Kurulu'nda tartışılmasının ardından özel bir çalışma yapan Başbakanlık Takip Kurulu, örgüte yönelik önlemleri içeren bir mücadele stratejisi belirledi. Eylem planı hazırlayan Başbakanlık, örgütün nihai amacı ve stratejik anlayışında herhangi bir değişiklik olmadığını saptarken, yeniden silahlı eylemlere başlayabileceği uyarısında bulundu. "Hizbullah örgütüne yönelik eylem planı" 15 Mayıs'ta Başbakanlık Müsteşarvekili M. Emin Zararsız tarafından 'gizli' koduyla kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticilerine bildirildi. Eylem planında şunlara dikkat çekildi:

 • Örgüt lideri Hüseyin Velioğlu'nun öldürülmesinin ardında Mart 2007 itibarıyla 1625 operasyon gerçekleştirildi. 14 bin 996 kişinin yakalandı ve örgütün yeni liderleri ile üst düzey kadrolarının da aralarında bulunduğu 6 bin 224 kişi tutuklandı. Örgütün 1641 faili meçhul eylemi aydınlatıldı.
 • Hizbullah'ın etkin olduğu iller; Diyarbakır, Batman, Mardin, Malatya, Van, Elazığ, Adana, Mersin, Şırnak ve Siirt.
 • Örgüt 2003'ten itibaren yeni taktiksel açılımlar çerçevesinde dernekler basın-yayın kuruluşları ve yayınevleri üzerinde legal faaliyetlere yönelmiştir. Örgüt tarafından legal kuruluşlar aracılığıyla yardım organizasyonları düzenlemekte, yurtdışında gelişen İsrail -Filistin-Lübnan çatışması, Irak'taki olaylar karikatür krizi ve Papa'nın açıklamaları gibi konularda etkinlikler gerçekleştirmektedir.
 • Örgütün maddi kaynaklarını üyelerinden toplanan aidat, esnaftan zekât, fitre, sadaka adı altında toplanan paralar, dergi ve CD satışı ve örgüte ait kitabevi, kırtasiye, şirket, poliklinik gibi işletmelerden elde edilen gelir oluşturmaktadır. Örgütün, Avrupa merkezli yapılanması Almanya ve İsviçre'de yoğunlaştı.
 • Geçmişte PKK ile yaşadığı çatışmaların etkisiyle iki örgüt arasında gerginlik vardır. Ancak Hizbullah'ın üst düzey sorumlularının şiddete başvurulmaması yaklaşımı gerginliklerin boyutlanmasını engellemiştir.
 • Hizbullah terör örgütünün nihai amacını ve stratejik anlayışını değiştirdiğine dair somut bilgi bulunmamakta. Örgütün imkânlarını büyük oranda legal alana kaydırdığı mecbur kalmadıkça şiddete yönelmeme kararı içinde olduğu bilinmekle birlikte potansiyelini belli bir boyuta taşıdıktan sonra kendisini hedef alan saldırgan tutumları gerekçe göstererek yeniden silahlı eylemlere tevessül edilebileceği değerlendirilmektedir.
  Plan kapsamında alınacak bazı önlemler şöyle:
 • Örgütün legal alan faaliyetleri yakinen takip edilerek mevzuatlar çerçevesinde adli, idari ve mali denetimler uygulanacak.
 • Özel rehabilitasyon merkezlerinin örgüt tarafından istismar edilmesinin önüne geçilmesi amacıyla denetimler artırılacak.
 • Örgütün sivil toplum kuruluşları, toplum önderleri gibi kamuya malolmuş kişi ve kurumlarla kurduğu irtibat ve faaliyetleri tespit edildiğinde güvenlik birimlerince usulüne uygun şekilde üst mercilere bildirilecek.
 • Kamu kurum ve kuruluşlarındaki personel araştırarak örgütle ilişkili olanlar tespit edilecek ve Başbakanlık Takip Kurulu'na bildirilecek.