Başbakanlık.ihbar.com

Başbakanlık, internette 'sakıncalı web siteleri'nin peşine düşecek.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Başbakanlık, internette 'sakıncalı web siteleri'nin peşine düşecek.
Başbakanlık web sitesi'nde (basbakanlık.gov.tr.) 'Sakıncalı Hat Bildirimi' adıyla özel bölüm açıldı. Başbakanlık hafiyelerinin takibe alıp gereğini yapacağını duyurduğu 'sakıncalı site/sunucu' grupları şöyle sıralandı:
"Genel, Türkiye aleyhinde, kamu kurumları aleyhinde, pornografik, şiddet ve terör içerikli."
Sakıncalı Hat Bildirimi'ne girildiğinde, kullanıcıların karşısına beğenmedikleri, zararlı olduğunu düşündükleri site ve sunucularını ihbar etmeleri için hazırlanmış form geliyor. Burada iki seçenek sunuluyor. İlkinde, ihbarcı kendisine ulaşılmasını istiyorsa, adını, mesleğini, e-posta adresiyle telefon bilgilerini doldurup gönderebiliyor, bu bilgilerin verilmesi zorunlu tutulmuyor. Ancak, ihbarla ilgili yapılan işlemin bildirilmesi için e-posta adresi isteniyor. Formda, şikâyet edilen sitelerin 'başlık' ve 'içeriği' de dolduruluyor.
Radikal, Başbakanlığa ait 'sakıncalı hat'ın nasıl işlediğini denemek için 'sözde ihbar' yaptı ve anında şu yanıtı aldı:
"Sayın ziyaretçimiz; wwwcom. sitesi için kaydınız veri tabanımıza eklenmiştir. Talebiniz en kısa zamanda değerlendirilecektir. İlginiz için teşekkür ederiz."
Taşeron 'hacker'lara mı ihale?
Başbakanlığın 'Sakıncalı Hat Bildirimi' için mesai harcaması ve eleman görevlendirmesi, yasal ve etik açıdan tartışmalı. Türkiye'de halen internet ortamının kullanım esaslarını belirleyen bir yasal düzenleme bulunmuyor. Yasal boşluğa rağmen Başbakanlığın ihbar hattı kurması, asıl olarak, ihbarları nasıl değerlendirdiği noktasında merak konusu oldu. 'Sakıncalı siteler' hakkında gereğini yapma sözü veren Başbakanlığın bu işi 'taşeron hacker'lara ihale ettiği iddia ediliyor.
Başbakanlık da hacker kurbanı olmuştu. Memurların özlük haklarıyla ilgili gösteriler sürerken, memur çocukları Başbakanlık sitesini işlemez hale getirmişti. Genelkurmay ise ordudan ayrılan bazı subayların açtığı siteleri çökertmişti.


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  şiddet