Başbakanlık MİT belgesini 'istihbarat' deyip kenara koymuş

Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Başbakanlık, Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “Ergenekon yapılanmasına dair iddialar hakkında hangi işlemleri yaptınız” sorusuna bir ay sonra yazılı yanıt verdi. Yazıda, MİT tarafından Başbakanlığa iletilen Ergenekon örgütünün yapılanması ve eylemlerine ilişkin bilgilerin 2937 sayılı yasa çerçevesinde, ‘istihbari bilgi’ olarak değerlendirildiği belirtildi.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Aralık 2008’de, MİT tarafından 19 Kasım 2003 ve 19 Ocak 2006’da Başbakan’a gönderilen bilgi notlarının ve şemaların onaylı suretlerinin istenmesine karar vermişti. 

Mahkemeye 20 gün geçikmeli yanıt
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, ocak ayında da Ergenekon’u deşifre eden MİT belgelerinin Başbakanlık onaylı suretini istedi. Mahkeme, Başbakanlığa MİT belgeleriyle ilgili ne gibi işlemler yapıldığını da sordu. İlgili yasa gereği 10 gün içinde karşılanması gereken mahkemenin bu talebi, Başbakanlık’a ulaştıktan ancak bir ay sonra gereği yapıldı. Başbakanlık, mahkemenin istediği evrakı kurye ile İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Evrakta, Ergenekon ve eylemlerine dair bilgilerin 2937 sayılı kanun kapsamında ‘istihbari bilgi niteleğinde değerlendirildiği’ ifade edildi. Kaynaklar, söz konusu ‘istihbari bilgi niteliğinde değerlendirildi’ ifadesinden, ‘örgütün varlığı bilinmesine rağmen bir şey yapılmadığı’ anlamının çıktığını söylediler.
Başbakanlığın gönderdiği belgelerin dava dosyasına girmesinin ardından, daha önce üzeri bantla kapatılan Ergenekon örgütünün 1 numarası ve diğer yöneticilerin isimlerinin açıklanabileceği belirtildi. Mahkeme, şemayı daha önce MİT’e sormuş ve MİT “İstihbarat amaçlı belge, delil olarak kullanılamaz” dediği için şemayı tam olarak açıklamamıştı. Şemanın ve diğer belgelerin Başbakanlık onayından geçmesi ile birlikte, 1 numara da dahil örgütün tam kadrosunun açıklanmasında bir engel kalmadığı savunuldu.