'Başbakanlık'ta böcek haberini' yapan gazeteciye dava

'Başbakanlık'ta böcek haberini' yapan gazeteciye dava
'Başbakanlık'ta böcek haberini' yapan gazeteciye dava
Başbakanlık'a bağlı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nda böcek bulunması haberini yapan gazeteci Arzu Yıldız hakkında 'gizliliği ihlal' suçundan dava açıldı.

 

ANKARA -  Davayı ise Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin suç duyurusu ile İstanbul Savcılığı açtı. Taraf gazetesi ile Türkiye gazetesinde çalışan Yıldız'a, davaya ilişkin henüz tebligat yapılmadı.

'Gizliliği ihlal' davasına konu edilen haber, bir ihbar mektubuna dayanıyor. Haberde kadınlar ile savcının adı bulunmazken, soruşturmaya dair bilgiler de yer almıyor. Edinilen bilgiye göre, AK Parti ile habere konu olan kadınların herhangi bir suç duyurusu bulunmuyor. Suç duyurusunu ise bizzat Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği yapıyor.

KİM RAHATSIZ OLUYOR?

Gazeteci Yıldız, 12 Eylül, 28 Şubat, Eşref Bitlis, Malatya Zirve cinayeti, Kozmik Oda ve Turgut Özal soruşturmalarında da haber yaptığını hatırlattı ve hiçbirinde 'gizliliği ihlal' konusunda soruşturma geçirmediğini söyledi. Yıldız, "Basit dinleme olayında neden dava açılıyor? Diğer soruşturmalarda kimse rahatsız olmuyor da bunda kim rahatsız oluyor ki gizliliği ihlal davası açılıyor? Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, olay başka parti için olsaydı suç duyurusunda bulunur muydu? Ortada gizlilik yok ki gizliliği ihlal de olsun."

Eline henüz tebligat gelmediğini belirten Yıldız, davanın İstanbul'da açıldığına dikkat çekti. (CİHAN)


  http://www.radikal.com.tr/116490011649001

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne gizliliği? - brandywine06

  Başkanın odasına böcek koyan iki türbanlı kadın gizliliği ihlal etmiyor da bunu haber yapan muhabir mi ediyor? Basının görevinin ne olduğu sanılıyor? Bu durumda ABD'de de Snowden'ın söylediklerini haber yapan gazetecilere dava açılması gerek. Adam kıytırık bir devlet kurumunun değil, en üst casus teşkilatının verilerini açıklıyor. Utanmaz! gazeteciler de bunu haber yapıyor. Demek ki bizde olsa çarmıha falan gerecekler. Pardon geri aldım, doğrudan öldürürler adamı bizde.