Başbakanlık'ta sigorta müjdesi

Başbakanlık'ta sigorta müjdesi
Başbakanlık'ta sigorta müjdesi

Radikal, Başbakanlık?ta sigortasız çalışan çaycıları 30 Mayıs 2007?de duyurdu.

'Kayıt dışı emeğe tevessül edenlerle çok ciddi kavgaları olacağını' söyleyen Başbakan ile 'aynı binada' sigortasız çalışan çaycılar, Radikal ısrarla sorunca sigortalı oldu
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Başbakanlık’ta kaçak çalıştırılan işçiler Radikal’in konuyu haber yaptığının duyulması üzerine sigorta yapılmaya başlandı. Ancak iki yıl önce yine Başbakanlık çatısı altında ‘kaçak işçi çalıştırdığı’ için Radikal’de haber olan çay ocakları ile ilgili bugüne kadar cezai bir işlem yapılmadığı ve sigortasız işçi çalıştırmaya devam edildiği de ortaya çıktı. 
Radikal Gazetesi’nde, 30 Mayıs 2007’de yayımlanan, ‘Başbakanlık kaçak işçi çalıştırıyor’ başlıklı haberde Başbakanlık Merkez Bina’daki çay ocağında asgari ücretle sigortasız çaycı çalıştırıldığı haberleştirilmişti. 31 Mayıs 2007 tarihli haberde ise sigortasız çalıştırılan çaycı Ümit Orbay’ın, Radikal’de haber olmasının hemen ardından ‘eleman fazlalığı’ gerekçesiyle işten çıkarıldığı duyuruldu.
Aradan geçen iki yılda “Kayıt dışı emeğe tevessül edenlerle seçim sonrasında çok ciddi kavgaları olacağını” söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la aynı çatı altındaki çay ocağındaki durumu araştıran Radikal ilginç sonuçlara ulaştı.

İki yıl sonra...

Başbakanlığa, iki yıl önceki haberlerle ilgili ne yapıldığının sorulması üzerine kara mizah örneği bir yanıt geldi. Başbakanlık Merkez Binası bodrum katı ile Devlet Bakanlıkları ikinci katta bulunan çay ocaklarının işletilmesinin, Ankara Deftarlığı Milli Emlak Müdürlüğü tarafındn ihale yoluyla kiraya verildiğini hatırlatan Başbakanlık şu ifadeleri kullandı:
“Başbakanlık Mensupları Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın ihale kapsamında işletmesi olan söz konusu çay ocaklarında 2007 yılında çalıştırılan işçilerin Başbakanlık’la hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Başbakanlığın çay ocakları üzerindeki denetimi ise kılık kıyafet, güvenlik, fiyat belirlenmesi ile kalite kontrolden ibarettir.”
Haberlerin ardından söz konusu dönemde çay ocağını işleten Başbakanlık Mensupları Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (BAŞVAK) herhangi bir para cezası kesilmediği de öğrenildi.
Çay ocağını ihaleye veren Milli Emlak Müdürlüğü, sigortasız olarak işçi çalıştırılmasının ‘sorumluluk alanları dışında olduğunu’ söylerken Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)?ise ‘konu ile ilgili olarak kendilerine şikâyet gelmediğini ve herhangi bir işlem yapılmadığını’ belirtti. 

‘İşler uzadı...’

BAŞVAK, 5072 sayılı ‘Dernek ve Vakıfların Kamu Kurum ve Kuruluşları ile İlişkilerine Dair Kanun’ çerçevesinde 2009 yılı başında çay ocaklarını Milli Emlak’a terk etti. Bunun üzerine Arif Yazıcı isimli vatandaş, çay ocaklarının ihalesini alarak işletmeye başladı. Radikal’in konu ile ilgilendiğinin duyulması üzerine mart ayının sonunda Milli Emlak’la sözleşme imzalandı. Dün de çalışanların sigortalanması için SGK’ya başvuruldu.
Radikal’in sorularını yanıtlayan Arif Yazıcı, SGK’daki işlemlerin uzamasından dolayı şimdiye kadar sigorta yapılamadığını savundu.