Başbakanlıktan aile içi şiddete dedektifli çözüm

Başbakanlık, aile içi şiddeti engellemek için hazırladığı raporda ilginç önerilerde bulundu: Şiddet uygulayan, alkolik ya da kumarbaz eşleri, dedektif gibi görev yapacak gözlemciler takip edip, kontrol altında tutacakBaşbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, 'Ailenin Korunmasına Dair Kanunun ve Uygulamalarının Değerlendirilmesi Üzerine Bir Araştırma' adlı yeni bir rapor hazırladı. Raporda şiddet uyguladığı için hakkında evden uzaklaştırma kararı verilen eşin yeterince takip edilmediği, bunun sonucunda şiddet olaylarının devam ettiği belirtildi. Raporda bu sorunların aşılması için, tarafların güvendiği veya mahkemenin atayacağı bir gözlemcinin görevlendirilmesi önerildi. Takip görevini üstlenen kişinin eşler tarafından sevilen, güvenilen ve sayılan bir isim olmasına özen gösterilecek.

ADIM ADIM TAKİP
Buna göre, mahkeme kararıyla evden uzaklaştırılan eşin, yasağa uyup uymadığı, takiple görevli kişi tarafından düzenli olarak denetlenecek. Mahkeme, şiddetin alkol veya madde bağımlılığından kaynaklandığını belirleyerek, bu yönde yasak getirmişse, eşin bu yasağa uyup uymadığı gözlemci tarafından takip edilecek.
Öfkesini kontrol edemediği için silah ve kesici alet taşımasına yasak getirilen eşlerin kontrolü ile kumar oynama veya eşyaya zarar verme gibi yasakların yerine getirilip getirilmediği de izlenecek. Nafaka yükümlülüğünü aksatan eşin kontrolü de takiple görevli kişi tarafından yapılacak.
Görevliler mahkeme kararıyla getirilen tedbirleri uygulamayan eşler hakkında tutanak düzenleyip, savcılığa durumu bildirecek. Dilekçeyle şikayet edilen eşler 3 aydan 6 aya kadar hapisle cezalandırılacak.

GBT'YE İŞLENECEK
Aile içi şiddetin nedenlerini sorgulayan ve buna karşı önlemler içeren raporda, takiple görevlendirilecek kişiye ilişkin saptama şöyle:
'... Aile mahkemesi hakimi tarafından verilen kararların takip edilmediği, hatta bunun mümkün olmadığı görülmüştür. Etkili ve oto kontrole açık raporlama/tutanak sistemi geliştirilebilir. Mahkeme kararının takibinde eşlerin veya hakimin atadığı aileye yakın kimselere görev verilebilir. Alınan tedbir kararının GBT'ye işlenmesi bu kararların takibini kolaylaştırabilecektir...'

NİKAHSIZA DA GÜVENCE
Raporda ayrıca nikahsız yaşayanlarla ilgili 'Resmi nikahsız birlikte yaşama toplumsal yaşamda var olan gerçek bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu türden birlikteliklerde de kadın ve çocuklar şiddete maruz kalabilmektedirler. Bu nedenle resmi nikahsız birlikte yaşayan bireylerin zararlardan korunmasını sağlayacak düzenlemelere kanunda yer verilmelidir' denildi.(Akşam)