Başbakanlıktan F klavye genelgesi

Başbakanlıktan F klavye genelgesi
Başbakanlıktan F klavye genelgesi
Başbakanlık, kamuda kullanılan bilgisayarların 2017 sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesi konusunda genelge yayınladı.

ANKARA - Kamu kurum ve kuruluşlarınca alım süreci başlatılmış olanlar dışında temin edilecek tüm bilgisayarların F klavyeli olması ve halen kullanımda olanların da 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesi sağlanacak.

F klavye kullanımına ilişkin Başbakanlık genelgesi Resmi Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye 'de bilgisayar ve internet kullanımında son yıllarda önemli artış kaydedildiği belirtilen genelgede, klavyeyi etkin kullanma ve hızlı yazma becerisinin, bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde bilgi üreten bireylerin gelişimine katkı sağlayan unsurlardan biri olduğu kaydedildi.

Günümüzde birçok ülke tarafından kendi dillerinin özelliklerine uygun çeşitli harf ve sembol yerleşim düzenine sahip klavyeler geliştirildiği, Türkiye'de de Milli Eğitim Bakanlığı öncülüğünde başlatılan çalışmalar sonucunda, Türk dili ve alfabesinin özelliklerine uygun, hızlı yazmaya elverişli bir tasarıma sahip bulunan F klavye düzeni oluşturulduğu ifade edilen genelgede, şunlar belirtildi:

"Yazım kolaylığı ve verimliliği bakımından F klavyenin getirdiği avantajlardan yararlanılması ve ülkemizde F klavye kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan TS 2117 'Alfasayısal Türkçe Klavyelerin Temel Yerleşim Düzeni' standardına uygun F klavyeye kademeli olarak geçiş sağlanacaktır.

Bu çerçevede, kamu kurum ve kuruluşlarınca genelgenin yayımından itibaren, alım süreci başlatılmış olanlar dışında temin edilecek tüm bilgisayarların F klavyeli olması ve halen kullanımda olanların da 2017 yılı sonuna kadar F klavyeye dönüştürülmesi sağlanacaktır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında F klavyeye geçiş sürecinde en önemli husus olan kamu personeline verilecek eğitime ait içerik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilecek. Bu eğitimin sağlanmasında uzaktan eğitim öncelikli olacak. Bu kapsamda kurulacak www.fklavye.gov.tr internet sitesinde eğitim içeriği kullanıma sunulacak.

Eğitimin alınması, değerlendirilmesi ve belgelendirilmesi konusunda kamu kurum ve kuruluşlarına gerekli yönlendirme Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak. Vatandaşa doğrudan hizmet sunan veya iş sürecinde yoğun klavye kullanan personelin eğitimi öncelikli olarak tamamlanacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarında F klavye eğitiminin planlanması, uygulanması, takibi ve raporlanması konusunda sorumlu olacak birimler tespit edilerek, Milli Eğitim Bakanlığına bildirilecek. Kamu kurum ve kuruluşları F klavyeye geçiş planlarını; kurumsal işleyişi aksatmayacak şekilde ve personelinin F klavye eğitim takvimini dikkate alarak kendileri oluşturacak."

Genelgede, bilgisayar kullanımının yoğun olduğu özel sektöre ait internet salonu gibi kamuya açık alanlarda ve özel sektör kuruluşlarında F klavyenin teşvik edilerek yaygınlaştırılmasının sağlanacağı kaydedildi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1165384116538417

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bilişim teknolojilerinde ilerleme - gokhanweb

  böyle bir değişikliğin amacı bilişim teknolojilerinde ilerlemeyse eğer, bu işi yapacaklar hakikaten ne yaptıklarını bilmiyorlar. eğer bahsi geçen alanda bir ilerleme sağlanılması isteniyorsa ilk başlanacak iş yasal düzenlemelerdir. ülkenin neredeyse tamamı kamu kurumları da dahil, çalıntı yazılım kullanıyor. sadece windows'tan bahsetmiyorum. tüm yazılımlardan, oyunlardan, web yazılımlarından bahsediyorum. ortada böyle bir durum varken biz geliştiriciler sektörde can çekişiyoruz ve ölüyoruz. ben öldüm mesela. uzman bir C, Javascript geliştiricisi olarak artık okul öncesi öğretmeniyim. bıraktım bu işleri.

  f klavye ve pardus - gokhanweb

  F klavyenin türkçeye uygun olduğuyla ilgili başlayan yazılar genel de pardusun süper bir çalışmanın eseri olduğuyla ilgili yorumlarla devam eder. şuanda f klavyenin zorunlu hale getirilmesi kesinlikle yanlıştır. çünkü ülkenin yarısı q klavyeye alışmışken böyle bir değişiklik zaten tek parmak kullanan kamu çalışanlarını daha da yavaşlatacaktır. kullanımda kolaylık getireceği de bir efsanedir. gelelim pardusa. yazılım uzmanları çok iyi bilir ki pardus gereksiz bir yatırımdı. 2~3 c/c programcısının rahatlıkla bi kaç ayda geliştirebileceği paketler için devlet para yığdı pardus projesine yıllarca. ne oldu sonra. biliyorsunuz. bu arada pardusun savunucularının kullandığı argümanların başında gelen "abd windows ile bilgilerimizi çalıyo ama..." cümlelerine biz yazılım geliştiricileri artık gülmüyoruz bile.

  YORUM - HARAYDIN

  bakın yorumculara hiçbiri Türkçe'nın yzılımında F ve Q klavyenin farkı var mı bilmiyor, F bilenler Türkçeye uygun diye atıyorlar, Q kullananlar farkı yok klavyenin yüzde 95 de q klavye bunu değiştirmek haksızlık ve tüyü bitmedik yetimin hakkını tefeciden borç alıp yabancıya aktarmak değil mi, bu niye marifet oluyor sadece bazıları komisyon alacak diye diyorlar. Bu kavga yeniden başlatılamaz. Sadece 10bin kişilik iki ayrı araştırma yapılmalı.F Türkçeye uygun diyenler de bu araştırmaya katılmalı,biz yaptık bu da oldu olmamalı böyle idare olmaz.

  EFSANE - HARAYDIN

  Birisi bir şey uyduruyor gerisi efsane oluyor bize israf ve kazık olarak ve tefeci faizi olarak dönüyor. Zamanında herkes dedi,Türkçe yazılıma F klavya daha uygundur q klavye alınmasın diye. Ama bu alışkalıkmıydı yoksa gerçekten yazıma daha ugunmuydu bu sorunun cevabı verilmedi. Bu ülkede üniversiteler ne işe yarar? Yani oturup iki eşit gruba f ve q klavye dersi verecek sonra aynı yazıyı yazmalarını isteyeceksiniz. Bu test yeteri kadar yapıldıktan sonra sonucu açıklayacaksınız. F klavye Q klavyeden biri ile Türkçe daha hızlı yazılıyor ve daha kolay hızlı yazım öğreniliyor yada fark yok diyecekler. Diyecekler ki fark yok yada efsanenin aksine Q klavye hızlı yazılıyor ve hızlı yazılımı kolay öğreniliyorsa bir skandala daha imza atılmasın. Ne demek tüm klavyeler değişecek herkes yazım acemisi olacak sil baştan trilyonlar tefeciye gidecek sil baştan,buna devklet idare etmek filan denmez. Bu kadar keyfi yada deneme yanılma yöntemiyle idareyi herkes becerir. Başbakan bir ilk yapsın Rize'de kendi adını taşıyan üniversite 10bin kişi üzerinde bu araştırmayı yapsın, alternatif olarak ODTÜ de 10bin kişi üzerinde bu araştırmayı yapsın. Ve bu efsane son bulsun yada tescillensin tescillenirse q klavye ithalatına yüksek vergi konsun ki hep F klavyeye dönelim.

  f klavye konusu kolaylik/zorluk konusu degildir - keryil

  f klavye konusu eskiden kolaylik zorluk konusuydu. neden? cunku daktilo kullaniliyordu ve hangi harfin nerede oldugunun fiziksel neticeleri vardi. bugun butun dunya q klavye cesitlerine donmusken "f klavyeye donelim" diyebilmek icin bir avantaji olmali. mevcut durumda HERKES klavye kullanmayi biliyor ve eger daktilo doneminde egitilmemisse HERKES SADECE q klavye kullanmayi biliyor. q klavye kullanan birine ayni hizda bile f klavye kullandirmaniz cok zor. hizli yazan birisi icinse q klavye buyuk bir problem olusturmaz zaten. ayrica dillere dair duzenlemeler butun layout'u degistirerek yapilmaz, yalan soylemeyin. belcika'da qwerty klavye varyanti azerty kullaniliyor mesela, ama kalkip bastan klavye uydurmuyorlar. cunku bilgisayarlarin turkiye icinde tutarli olmasi, dunyayla tutarsiz oldugu surece, hicbir sey ifade etmez. son olarak, yuzbinlerce q klavye atip yuzbinlerce f klavye alinirken, o kurslar acilirken kimler para kazanacak acaba insan merak ediyor. ortada hicbir ihtiyac yokken hem de; bizim eski enstitude sekreterler f klavyede egitim aldiklari icin kendilerine f klavye verirdik. isteyen istediginde yazardi. simdi hukumet nerede istiyorsa orada yazacagiz. buna gerekce merekce de uydurmayin artik cahil cahil. deyin ki basbakan camdan atla diye genelge cikarsa camdan atlamayi rasyonalize ederim, cinsim bu; biz de diyelim ki en azindan kendini biliyor.

  Yetmez! - user1107643

  F klavye yetmez, varsa "elif, be, te, se" klavyesine gecile! Hey allahim, ne günlere kaldik!

  f klavye neden türkçeye uygun? - ahmet tayyip sezer

  bu sorunun cevabını veren bilimsel çalışmalar 1955lere dayanıyor. bu çalışmada ise günümüz türkçesinin ikili harf frekanslarını çıkarıp buna göre bir yerleşimden ziyade sözlükteki frekanslar kullanılmış. bugün ise artık internette analiz edilebilir halde yığınla metin. bu metinler uygun bir boyutta alınıp analiz edilip daha da iyi bir klavye yerleşimi sağlanabilir.