Başbakanlık'tan 'kripto' açıklaması

Başbakanlık, 'Kripto Şoku' haberiyle ilgili olarak, askeri bilgilerin sızdırılmasına ilişkin herhangi bir duyum olmadığını bildirdi.

Başbakanlık, Yeni Şafak gazetesinde yer alan 'Başbakanlık'ta Kripto Şoku' başlıklı haberi yalanlayarak, askeri bilgilerin sızdırılmasına ilişkin herhangi bir duyum veya iddia olmadığı, güvenlik işleri başkanlığı veya Başbakanlık'ın diğer bir biriminde askeri ihalelere ilişkin
dosyanın da bulunmadığını bildirdi. Başbakanlık Basın Merkezi'nden konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:
"1998 yılı Kasım ayından itibaren Başbakanlık Güvenlik İşleri Başkanı olarak görev yapan Firuz Kırış, bazı ticari çevrelerle kişisel çıkar ilişkisi içinde olduğu yönünde Başbakanlıkça ulaşan bilgi üzerine görevinden alınmıştır. Gazetede yer alan haberin aksine, askeri bilgilerin sızdırılmasına ilişkin herhangi bir duyum veya iddia olmadığı gibi, Güvenlik İşleri Başkanlığı veya Başbakanlık'ın diğer bir biriminde askeri ihalelere ilişkin dosya da bulunmamaktadır. Adı geçenin MİT Müsteşarlığı'nca sorgulanması da söz konusu değildir. İddialar üzerine incelemeler devam etmekte olup, inceleme sonucuna göre gerekli işlemler yapılacaktır."