Başbakanlık'tan TJK'ya yardım

Başbakanlık, kapanmayla karşı karşıya kalan Türkiye Jokey Kulubü'ne (TJK) yardım elini uzatıyor. Bu kapsamda, son dönemde SHÇEK'e ödemesi gereken kesintiyi vermemesi nedeniyle gündeme gelen TJK'nın gelirlerinden yapılan kamu kesintilerinin düşürülmesi planlanıyor.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Başbakanlık, kapanmayla karşı karşıya kalan Türkiye Jokey Kulubü'ne (TJK) yardım elini uzatıyor. Bu kapsamda, son dönemde SHÇEK'e ödemesi gereken kesintiyi vermemesi nedeniyle gündeme gelen TJK'nın gelirlerinden yapılan kamu kesintilerinin düşürülmesi planlanıyor.
TJK Genel Başkanı Umur Tamer, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer ile görüşerek, kurumun içinde bulunduğu durumu aktardı. Dinçer, at yarışlarını düzenleyen ve bahis oyunlarının organizasyonunu yapan TJK'nın, gelirlerinden yapılan kamu kesintileri nedeniyle kapanma noktasına geldiğini anlattı. Kurumun etkinliklerden yaşamını sürdüren 200 bin kişinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu anlatan Tamer, kesinti oranının düşürülmesini istedi.
Tamer, At Yarışları Hakkında Kanun'a göre yüzde 60'ı bulan kesintilerin çok yüksek olduğunu söyledi ve dünyada at yarışları gelirlerinden yapılan kesintilerin Türkiye'ye göre düşük olduğuna dikkat çekti. Fransa'da kesinti oranı yüzde 30, ABD'de ise yüzde 18. Diğer ülkelerdeki kesintilerin de yüzde 25-30 düzeyinde olduğu belirtiliyor.
Kesintiler yüzde 45'e çekilecek
TJK Başkanı Tamer'in bu talebi üzerine, kurumun 'zor durumda' olduğunu ortaya koyan raporları da değerlendirerek harekete geçen Başbakanlık, bir çalışma başlattı. Bu çerçevede 1953 tarihinde kabul edilen 'At Yarışları Hakkında Kanun' yeniden ele alınıyor. Kanuna göre, halen gelirler üzerinden yüzde 58.6 oranında yapılan kesintiler yüzde 45'lere çekilecek. Ayrıca kanun bütünlüklü olarak günün koşullarına göre de yeniden düzenlenecek.
2005'te yasalaştırılacak
Başbakanlık, TJK'nın talebi ve kurumun durumunu da gözeterek düzenlemeyi 'ivedilikle' yasalaştırmayı hedefliyor. Buna karşın düzenlemenin TBMM'ye sevk edilse bile, zaman sorunu nedeniyle bu yasama döneminde yasalaştırılamayabileceği, ancak 2005 yılı ekim ayı sonuna kadar yasalaşması için girişimlerde bulunulacağı belirtiliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7454437454430

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.