Başbakanlık'tan Uludere açıklaması

Başbakanlık'tan Uludere açıklaması
Başbakanlık'tan Uludere açıklaması
Başbakanlık, Erdoğan'ın Uludere olayında hayatını kaybeden kişilerin aileleriyle yaptığı görüşmeye ilişkin bir açıklama yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın Uludereli ailelerle yaptığı görüşmeye ilişkin Başbakanlık'tan bir açıklama geldi.

'Görüşmenin tamamen insani bir zeminde gerçekleştiği' belirtilen açıklamada "Sayın Başbakanımız son derece samimi bir ortamda gerçekleşen bu görüşme sırasında aileleri dinlemiş ve Uludere olayıyla ilgili kamuoyunca bilinen görüşlerini tekrar etmiştir" ifadelerine yer verildi.

Görüşmede ayrıca operasyonun Başbakan'ın bilgisi dahilinde olmadığının vurgulandığı ve hükümet olarak atılan adımların Başabakan tarafından ailelere anlatıldığı kaydedildi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nce yapılan açıklama şöyle:

"Sayın Başbakanımız son derece samimi bir ortamda gerçekleşen bu görüşme sırasında aileleri dinlemiş ve Uludere olayıyla ilgili kamuoyunca bilinen görüşlerini tekrar etmiştir.

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 26 Temmuz 2013 tarihinde Şırnak’ta Şerafettin Elçi Havalimanı’nın açılış töreni sonrasında, 28 Aralık 2011’de Türkiye sınırına yakın bir bölgede gerçekleşen hava operasyonu sebebiyle hayatını kaybedenlerin bazı yakınlarıyla da bir görüşme yapmıştır.

Tamamen insani zeminde gerçekleşen bu görüşmede, aileler olayla ilgili düşüncelerini ve taleplerini dile getirmişler, Sayın Başbakanımız da bu hadiseye gösterdikleri ilgi ve hassasiyete dikkati çekerek, hükümet olarak attıkları adımları anlatmıştır.

Hal böyle iken bir kısım yayın organlarında, Şırnak’taki bu görüşme ile ilgili olarak gerçeklerle bağdaşmayan iddialara yer verilmiştir. Asılsız iddialara dayalı kurgu ve senaryolar, görüşmenin içeriğini yansıtmamaktadır.

Sayın Başbakanımız son derece samimi bir ortamda gerçekleşen bu görüşme sırasında aileleri dinlemiş ve Uludere olayıyla ilgili kamuoyunca bilinen görüşlerini tekrar etmiştir. Bu görüşlerde, herhangi bir farklılık veya tenakuz söz konusu değildir.

Sayın Başbakanımız, devam eden yargılama sürecine güvenilmesi gerektiğini de özellikle vurgulamıştır.

Görüşmede "Başbakan’ın talimatı olmadan bu operasyon yapılabilir mi?" sorusu üzerine, gerçekleşen her operasyonun Başbakanın bilgisi dahilinde yapılmadığı belirtilmiş; terörle mücadelede ilgili birimlerin yasalardan aldıkları yetki çerçevesinde gereken adımları attıkları, bu mücadele esnasında büyük saldırılar ve mağduriyetler yaşayan güvenlik güçlerinin en üst düzeyde hassasiyetle hareket ettikleri vurgulanmıştır.

Olayla ilgili bir hüküm verilebilmesi halen devam etmekte olan yargı sürecinin tamamlanmasıyla mümkün olabilecektir. Dolayısıyla yargıyı doğrudan etkileme niteliği taşıyacak spekülasyonlardan uzak durulması da büyük önem taşımaktadır."

 


  http://www.radikal.com.tr/114416411441645

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Roboski'yi unutursam Kalbim Dursun - delale

  Ne dediginiz onemli degil. Gozumuzun icine bakabaka 34 insanimizi katlettiniz, gozumuzun icine bakabaka yalan soyluyorsunuz. 33 kursun da boyleydi, Dersim'de, Zilan, Kocgiri, Cizre ve daha sayisiz bircok katlimanizi da boyle yaptiniz: vahsice, futursuzca, goz kirpmadan. Asit kuyularindan halen cocuklarimizin kemiklerini cikariyoruz, bulamadiklarimizi ruyalarimizda dahi aramaya devam ediyoruz. Sizde vicdan yok. Her katliamla vicdan denilen seyden daha da uzaklastiginiz. Roboski'yi unutursam Kalbim Dursun!

  Üslup - iRonnie

  Gayet rahat bir şekilde anlaşılıyor ki açıklama Başbakanlık danışmanları tarafından değil konusunda uzman bir subay tarafından kaleme alınmış. Sayın Erdoğan askeri vesayeti bitirmiş olabilir anca askeri hassasiyete kolayca son vermesi mümkün değil. Bu sebeble kendi stabil ifadesini askeri söylemle açıklamaya çalışması normal. Yine de her tarafı buz gibi soğuk ve "olur böyle şeyler" havasında. Biz'e (bunlar) değil evinde zor tutulduğu iddia edilen tabana yönelik olan açıklamayı çok da ciddiye almamak lazım.

  Magdur? - hg1962

  Aslinda Kelimenin icindeki magduriyet; Devletin yapmis olodugu Katliam dan dolayi agir bir vicdan hesaplasmasinin tanri katindaki sorgusunun uzerlerine yiktigi agir vebalin magduriyeti olmali. Bu aciyla yasayin yasayabilirseniz. Her gun 34 masum insanin yuzu ailelerinin acisi, ruyalarinizdan eksik olmayip uykularinizi kacirsin.

  SAYIN BAŞBAKAN - pispor

  ne söylerseniz söyleyin hangi açıklamayı yaparsanız yapın sizin bu açıklamalardan gerçekten vicdanlarınız rahat mı Allah'a ellerinizi açarak Allah'ım ben bunun talimatını vermedim diyebiliyor musunuz ya da ben verdim bir hata idi beni affet diyebilir misiniz önemli olan sizin vicdanınızdır yoksa kim ne derse desin her kes kendi vicdanı kadar insandır

  insanlara hakaret etmek - enismilas

  "terörle mücadelede ilgili birimlerin yasalardan aldıkları yetki çerçevesinde gereken adımları attıkları, bu mücadele esnasında büyük saldırılar ve mağduriyetler yaşayan güvenlik güçlerinin en üst düzeyde hassasiyetle hareket ettikleri vurgulanmıştır" sizi olduren biz olsak da aslen magdur olan biziz diyor metin.