Başbuğ-Erdoğan görüştü, asker sustu

Başbuğ-Erdoğan görüştü, asker sustu
Başbuğ-Erdoğan görüştü, asker sustu

Belgede imzası bulunan Albay Dursun Çiçek Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanmış, 18 saat sonra itiraz üzerine serbest bırakılmıştı. fotoğraf: dha

Genelkurmay Başkanlığı İrtica ile Mücadele Planı ile ilgili sorulara yanıt vermeme kararı alarak dün yapılması planlanan haftalık bilgilendirme toplantısını iptal etti
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ belgesi ile ilgili görüşmelerinin ardından, Genelkurmay Karargâhı’nda her hafta cuma günleri yapılan basın bilgilendirme toplantısı iptal edildi. Karargâhın, soruşturma sonuçlanana konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmayacağı gibi yanlış anlamalara mahal vermemek için sorulara muhatap olmamak istediği için basın toplantısının iptal edildiği öğrenildi.
Genelkurmay’a akredite basın yayın kuruluşlarının savunma muhabirleri ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ ile yüklü bir gündemle, saat 11.00’deki basın toplantısı için Genelkurmay’a gitmeye hazırlanıyordu ki, bürolara Genelkurmay’dan gelen telefonlarla toplantının iptal edildiği duyuruldu.
Söz konusu belgenin aslı olduğu belirtilen nüshanın ortaya çıkmasının ardından Askeri Savcılık daha önce fotokopisi üzerinden yaptığı incelemede ‘kovuşturmaya gerek olmadığına’ karar verdiği dosyayı yeniden açmış ve belgeyi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan incelemek üzere talep etmişti.
Taraf gazetesi dün, konuya ilişkin yeni bir iddiayı sayfalarına taşıdı. İddiaya göre; söz konusu belgeyi elinde bulunduran savcılık, Genelkurmay Askeri Savcılığı’na orijinal belgeyi değil renkli fotokopisini gönderdi. Haber doğru ise askeri savcılık fotokopi belge üzerinde herhangi bir inceleme yapamayacak.