Başbuğ GATA'ya giderek Kenan Evren'i ziyaret etti

Başbuğ GATA'ya giderek Kenan Evren'i ziyaret etti
Başbuğ GATA'ya giderek Kenan Evren'i ziyaret etti

Kenan Evren Bodrum?dan GATA?ya götürülürken bilinci yerindeydi. FOTOĞRAF: YAŞAR ANTER / dha

Yargılanma tartışmalarının odağında olan Evren'e solunumu durmak üzereyken kalp pili takıldı. GATA'ya kaldırılan Evren'i dün Başbuğ ziyaret etti

MUĞLA/ANKARA - Bodrum’da önceki akşam rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 12 Eylül askeri darbesinin lideri, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in sağlık durumu iyiye gittiği açıklandı. Solunumu durmak üzereyken kalp pili takılan Kenan Evren, Ankara’ya götürülerek Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) tedavi altına alındı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ dün Evren’i ziyaret etti.
Son dönemde 12 Eylül darbesi nedeniyle yargılansın istekleriyle gündemde olan Evren önceki akşam saat 19.15’te rahatsızlanmış ve  Unıversial Hospital Bodrum Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Başhekimi Dr. Yusuf Babayiğit,  Evren’in sağlık durumunu şöyle anlatmıştı:
“Solunum güçlüğü çekiyordu. Solunum durmak üzereydi. Yaptığımız ilk müdahalede solunumu normale getirip ambulansa naklettik. Ardından yolda gelirken Yalıkavak’ta Paşa’nın nabzı 30’a kadar düştü. Tansiyonu da düştü. Acil serviste müdahale ettik. Kardiyalog Naser Can, anestezi uzmanları ve ben bizzat müdahele ettim. Nabız ve tansiyonu normal seviyeye çıkardık. Sindirim sisteminde kanama başlaması nedeniyle kan takviyesi yaptık.”
Daha sonra Evren’e kalp ritminin yavaşlaması nedeniyle geçici kalp pili takıldığı öğrenildi. Gece yarısından sonra  GATA’dan ambulans uçakla Bodrum’a gelen kardiyalog ile gastroenteroloji uzmanları Evren’i muayene etti. Evren daha sonra askeri uçakla GATA’ya sevk edildi.  

20 dakika kaldı
Yoğun bakıma alınan ve alt sindirim  sistemindeki kanama durdurulan Evren’in dün önemli bir ziyaretçisi vardı.  GATA’ya gidip Evren’in sağlığı hakkında bilgi aldığı belirtilen  Orgeneral Başbuğ, yaklaşık 20 dakika sonra hastaneden ayrıldı. (dha, Radikal)