Başbuğ: 'Ilımlı İslam' laik değil

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Başbuğ, "Türkiye laik, demokratik, sosyal hukuk devletidir. Laiklik ve 'ılımlı İslam devleti' bir arada olmaz" dedi.

WASHINGTON - Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Washington'daki temaslarını tamamladı. ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, üst düzey Dışişleri ve Pentagon yetkilileriyle görüşen Başbuğ, soruları yanıtladı:
Kaygılarımızı ilettim: PKK'nın Kuzey Irak'ta tasfiyesi konusunda ABD ile mutabakat var. ABD'nin kararlılığını, somut tedbirlerle desteklemesi gerek. ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers de böyle düşünüyor, Pentagon'da bu konuda daha alt seviyede stratejik bir çalışma yürütülüyor.
PKK rahatladı: Topluma Yeniden Kazandırma Yasası'nda istediğimiz sonucu tam elde edemedik. ABD'ye 'PKK'ya karşı kararlılığınızı ortaya koyun' dedik. Bu olsaydı, daha iyi sonuç alabilirdik.
Büyük Ortadoğu Projesi: Burada temel nedenin, terörle mücadelenin daha etkili kılınması olacağına inanıyoruz. Girişimin şeffaf olması gerektiğini muhataplarımızla paylaştık. Başta Irak'taki sorun çözülmeli. İsrail-Filistin sorununa ciddi olarak dönülürse, başarı şansı artar.
Türkiye'nin modellik iddiası yok: Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesinde bazı çevrelerde Türkiye'nin modelliğinden bahsediliyor. Türkiye'nin model olma gibi bir iddiası yok. Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğundan beri laik, demokratik, sosyal hukuk devleti oldu. İslam devleti modeli gibi kavramlar ortaya atılıyor. Hem laiklik, hem ılımlı İslam devleti bir arada olmaz. Bu çok iyi anlaşıldı.