Başbuğ: Mayın meselesinde iletişim noksanlığı yaşadık!

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi konusundaki tartışmalarla ilgili olarak bir iletişim noksanlığı yaşadıklarını belirttiABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen’ın davetlisi olarak Washington’da hafta başından bu yana temaslarda bulunan Orgeneral Başbuğ, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinde basın toplantısı düzenledi.

Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi konusundaki sorulara karşılık Orgeneral Başbuğ, bu konuyu yurt dışındayken konuşmanın kendisine "pek şık gelmediğini" belirtti ve "Madem sordunuz bir iki cümle söyleyeyim. Bir iletişim noksanlığı yaşadık. Belki daha küçük boyuttayken çözülebilecekken çözümsüzlük noktalarına gitti. Bizim de belki eksiğimiz var iletişim noksanlığında. Esasında pek olduğu kanaatinde değilim ama olabilir. Dün kanun meclisten geçti" dedi.

TSK, NATO’da ABD’den sonra ikinci büyük kuvvet olduğu için, bazılarının "mayınları döşedi, nasıl toplamaz" yaklaşımında olduğunu kaydeden Orgeneral Başbuğ, "Bu mayınların toplanması için elinizde bir yığın hareket tarzı var. Önemli olan yöneticilerin en uygun hareket tarzını seçip ortaya koyması. Bir ateş varsa ateşi elle mi almak doğru, maşayla mı almak doğru? Çok zorunluysa elle de alırsınız. Ama her çözüm için birden fazla hareket tarzınız olur. TSK olarak en uygun hareket tarzı iletilmiştir. NAMSA ana yükleyici. Çünkü tecrübeli. Elbette alt yükleyici şirketlerle iş yapacak. Son çıkan kanunun ilgili maddesinde, alt yükleyicilerle yapacağı sözleşmelerde Milli Savunma Bakanlığı oluru şart" diye konuştu. TSK’nın, "gerekirse bunu da yapacağını" belirten Başbuğ, "Ama gerek var mı? Diyelim bütün çareler denendi, olmuyor. O zaman TSK bunu da yapar. Siz daha uygun çareler varken niçin hemen oraya geliyorsunuz? Sonra bu konuda altını çizdiğimiz önemli bir nokta var. Mayınlı alanı temizlediniz. O alana sertifika vermeniz gerek. Bizim TSK olarak sertifika verme durumumuz yok. Geçerli değil. Bir kuruluşun sertifika vermesi lazım. NAMSA bunu veriyor. Dolayısıyla elbette zaman kaybedilmiştir" dedi.Orgeneral Başbuğ ayrıca, bu konuyu kullanarak TSK’nın güvenlik konularına bakışını sorgulamaya kimsenin hakkı ve yetkisi olmadığını da söyledi. Konuyla ilgili TSK’nın görüşünü iki hafta önce ilettiğini kaydeden Orgeneral Başbuğ, "Elbette bu alan sınır bölgesi. Temizlediğiniz halde, birinci derecede askeri yasak bölge, kaldıracak mısınız, böyle şey olur mu? İkinci derecede askeri yasak bölge kaldırılacak, böyle şey olur mu? Bunlar biraz bilgisizlik, biraz önyargı. Belki bu konuda iletişim konusunda bazı eksiklikler oldu. Olmamasını temenni ederdik ama oldu. Ateş varken, elinizde de maşa varken, gelin şu ateşi maşayla alalım. Ama maşa yok, bina yanacak, biz elimizi de sokarız. Elimiz yanar. Yanarsa yanar. Binayı mı bırakacağız" diye konuştu.

AFGANİSTAN

Afganistan’ın güvenliğini sağlamanın ABD’nin değil NATO’nun sorumluluğu olduğunu da belirten Orgeneral Başbuğ, NATO ülkesi olarak Türkiye’nin de sorumlulukları bulunduğuna işaret etti. Kasım ayından itibaren Türkiye’nin, Kabil bölge komutanlığını devralmasının söz konusu olduğunu bildiren Orgeneral Başbuğ, "Kimsenin, NATO ve ABD de dahil olmak üzere bize istek, talebi söz konusu değil. Üzerimize düşen görevleri nasıl yerine getiririz, onun planlaması içindeyiz" dedi. Bu görevin de ISAF kapsamında olduğunu belirten Orgeneral Başbuğ, ISAF kapsamında terörle mücadele olmadığını vurguladı.(aa)