Başbuğ Şırnak'ta: Bölge halkı arkamızda

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, 20 bin askerin PKK'ya karşı operasyonlara devam ettiği Şırnak'ta, "Bölge halkı arkamızda. Terör örgütü yok olana kadar mücadele sürecek" mesajı verdi.
Haber: MUSTAFA ŞAN / Arşivi

ŞIRNAK - Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, 20 bin askerin PKK'ya karşı operasyonlara devam ettiği Şırnak'ta, "Bölge halkı arkamızda. Terör örgütü yok olana kadar mücadele sürecek" mesajı verdi.
TSK'nın Cudi ve Gabar dağında PKK'ya yönelik operasyonları sürerken Orgeneral Başbuğ, dün Şırnak'taydı. Birlikleri denetleyen Başbuğ, Vali Selahattin Aparı'yı ziyaretinde gazetecilerle konuştu. Bahar ve yaz dönemi faaliyetlerini değerlendirmek için kente geldiğini söyleyen Başbuğ şöyle devam etti:
"TSK'nın yurtiçindeki operasyonları kararlılıkla sürüyor. Kararlılık şu demek; o bölücü terör örgütü yok oluncaya kadar, etkisiz hale getirilinceye kadar operasyonlarımız devam edecek. Diğer bir deyişle kırsalda, yerleşim biriminde tek terör örgütü mensubu kalıncaya kadar güvenlik kuvvetleri bu mücadeleye artan bir kararlılıkla devam edecektir. Bugün görüştüğüm personelin en küçükten en büyük rütbelisine kadar gözlerinde bu kararlılığı gördüm. Kimsenin şüphesi olmasın. Onun için terör örgütü ve destekleyenler, hedeflerine ulaşamayacak. Çok başarılı bir dönem geçirdik. TSK olarak bunu biz söylemiyoruz, teröristler itiraf ediyor, üst seviyedekilerin konuşmalarında duyuyoruz. 2006-2007 süresinde onlar üzerinde o kadar büyük baskı var ki, bunun 1994-1998'deki baskıyla aynı şiddete olduğunu itiraf ediyorlar."
Başbuğ, konuşmasında bölge halkının desteğinden memnuniyetlerini de dile getirdi:
"Bunu, sokakta da gördüm. Terör örgütü en büyük zararı bölge halkına verdi. Onun için halkımıza sesleniyoruz; teröre destek vermeyin. Mücadelemizde bölge halkından her zaman destek aldık. Bu destek önümüzdeki dönemde de devam edecek, inancımız var. Şırnak önemli. Bunun için yoğun programımıza rağmen valimizi ziyaret etmeden geçemedim."
Kuzey Irak'a operasyon var mı?
Başbuğ, "Kuzey Irak'a operasyon düzenlenecek mi?" sorusu üzerine, "Bu soruya cevap vermem ama biliyorsunuz Kuzey Irak'a yapılacak operasyonla ilgili Genelkurmay Başkanımız Orgeneral Yaşar Büyükanıt 12 Nisan'daki basın toplantısında TSK'nın görüş ve düşüncelerini ifade etti. Ekleyeceğim bir şey yok" yanıtı verdi. Başbuğ, Şırnak'ta 20 bin askerli operasyon için 'rutin olay' derken, 'kışın bölgeden çekilen birliklerin yaz-bahar ayında dönmesinden ibaret olduğunu söyledi.