Başbuğ: TSK üniter, laik ulus devletin koruyucusudur

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, "Türk Silahlı Kuvvetleri bize emanet edilen Cumhuriyet ve devletimizin ulus devlet, üniter devlet ve laik devlet yapısının her zaman savunucusu ve koruyucusu olmuşturGenelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, "Türk Silahlı Kuvvetleri bize emanet edilen Cumhuriyet ve devletimizin ulus devlet, üniter devlet ve laik devlet yapısının her zaman savunucusu ve koruyucusu olmuştur. Bundan sonra da olmaya devam edecektir" dedi.
Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda düzenlenen TSK Şeref Madalyası ve TSK Üstün Hizmet Madalyası Tevdi töreninde konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, 30 Ağustos Zafer Bayramının önemini anlattı. 24 gün süren Büyük Taaruz sonrasında "Türk Milletinin büyük fedakarlıklarla yarattığı ordusunun, 2 bin 543 kayba karşılık, Yunan ordusuna 130 bine yakın kayıp verdirmiştir" dedi.
Devrimi başlatan zaferin eşine rastlanmamış bir imha muharebesi olduğunun altını çizen Orgeneral Başbuğ, şöyle konuştu:
"Türk Silahlı Kuvvetleri bize emanet edilen Cumhuriyet ve devletimizin ulus devlet, üniter devlet ve laik devlet yapısının her zaman savunucusu ve koruyucusu olmuştur. Bundan sonra da olmaya devam edecektir. Unutulmamalıdır ki, Atatürk’ün dediği gibi bir ordunun değeri onun subay ve komutanlarıyla ölçülür. Güçlü ordu demek, güçlü Türkiye demektir" (ANKA)