Başbuğ: Yaşananlan tasvip edilemez

Başbuğ: Yaşananlan tasvip edilemez
Başbuğ: Yaşananlan tasvip edilemez
Genelkurmay Başkanı Başbuğ, şehit yakınlarının ve gazilerin üzüntüsünü paylaştığını söyledi. Başbuğ, Kurmay Albay Dursun Çiçek imzalı eylem planıyla ilgili sorusuna, "Konumuz o değil" diyerek cevaplamadı.


ANKARA - Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, demokratik açılıma karşılık olarak, 8 PKK'lı 34 kişinin 19 Ekim'de Habur'dan Türkiye'ye giriş yaparak teslim olmaları ve serbest bırakılmaları sonrasında yaşanan olaylar ile ilgili, "Son yaşanan olayları kimse tasvip edemez. Geçtiğimiz hafta yaşanan olayları, Türkiye’de gerçekten kimsenin tasvip etmesi mümkün değil. Şehit yakınlarının ve gazilerimizin bu olaylardan duyduğu üzüntüyü paylaşıyorum" dedi.
Orgeneral Başbuğ,  kuvvet komutanları ile Panora Alışveriş Merkezi'ndeki sinemada, Yönetmen Levent Semerci’nin "Nefes: Vatan Sağolsun" adlı filmi izledi. Filmin ardından gazetecilere açıklama yapan Orgeneral Başbuğ, terör örgütü üyelerinin teslimi sırasında yaşanan görüntüleri değerlendirdi. Orgeneral Başbuğ, özetle şunları söyledi:

 


Olaylar tasvip edilemez

 

 

"Elbette son yaşanan olayları (PKK'lıların teslim olması sırasında yaşanan gösterileri) kimse tasvip edemez, kimse. Bu yaşanan olayları, geçtiğimiz hafta yaşanan olayları Türkiye’de gerçekten kimsenin tasvip etmesi mümkün değil. Elbette şehitlerimizin, gazilerimizin bu olaylardan duyduğu üzüntüyü paylaşıyorum. Onların üzüntülerine saygı gösteriyorum. Ama unutmasınlar ki o şehitler verilmeseydi, bu gaziler verilmeseydi bugün acaba Türkiye terörle mücadele noktasında nerede olurdu? Unutmayalım. Bunları unutursak, her şeyden evvel şehitlerimize karşı büyük haksızlık olur, gazilerimize karşı büyük haksızlık olur.

 

 

Asker robot değil

 

 

Terörle mücadele zor. Görüyorsunuz. Bizim de daha önceden ifade ettiğimiz gibi insan odaklı, neticede bu terörle mücadeleyi yapanlar sizler, bizler gibi insan ve bunlar genç insanlar. Elbette bir kere şunu iyi anlamamız lazım; asker de bir robot değil, bir insan. Bunların özel hayatları, değişik şartları var. En önemlisi de bu bir karakol etrafında senaryoya baktığımız zaman kahraman askerler, subay, astsubay, çavuş, onbaşı ve erler, bu mücadeleyi 365 gün 24 saat yürütüyor. Bunun iyi anlaşılması lazım. Mücadele zorluğu 365 gün 24 saat ve insan odaklı.

 

Şehitlere borçluyuz

 

 

Film, 1993 yılında geçiyor. Ben de 1993-1995 yılları arasında o bölgede görev yaptım. 1993 hatta 1994 ortalarında belki de sonuna kadar gerçekten bu tip çok olaylarla karşı karşıya kaldık. Çok karakol baskınları yaşadık. Hatırlayın, o zamanki teknolojik olanaklar da şimdi sahip olduğumuz oranda değildi. Bugün 2009’a geldiğimizde elbette terör bugün de devam ediyor ama hiç bir zaman 1990’lı yıllarda yaşadığımız boyutta, şiddette değil, olmaz da. Bunu da iddialı ifade ediyorum. O yıllara Türkiye bir daha tekrar geri dönemez. O zaman soralım; bunu kime borçluyuz? Bu filmde gördüğünüz gibi, görev, vatan ve ülkesi uğruna canlarını feda eden şehitlere borçluyuz. 5 binin üzerinde şehit verdik bu mücadelede.

 


Amacına ulaşamayacağını anladı

 

 

90’lı yılları bir hatırlayınız, terör örgütü ne istiyordu? Terör örgütü o zaman Türkiye’nin belirli bölgesini kontrol altına almak, ondan sonra olayları geliştirmek, bağımsız devlet hedefi güdüyorlardı. Bugün neredeler? Bugün aslında terörle artık bu hedeflerine ulaşamayacağını bölücü terör örgütü anladı, gördü. Nerede bugün bağımsız devlet hedefi söyleyenler, bugün niye bunları söyleyemiyor? Silahlı mücadele kolay değil. Bence bu filmin benim açımdan en önemli noktası, 90’lı yıllardaki durumu yansıtıyor. 90’lı yıllarda biz bu tabloları gerçekten çok yaşadık. Çok çabuk unutuyoruz. Ama geçtiğimiz yıllarda da bazı büyük terör olaylarını yaşadık, bu da bir gerçek. Ama hiç bir zaman Türkiye’deki yaşadığımız terör olayları 90’lı yılların boyutunda değildir ve o noktaya tekrar geri dönemez. İşte bunlar, bu şehitlerimizin sayesinde oldu, bunları hiç unutmayalım.

 

Mücadeleyi insan yapıyor

 

 

Unutmayın, terörle mücadeleyi insan yapıyor. İnsan bu. Etten, kemikten, kandan oluşan bir insan. Bu insan üşüyor, bu insan yaşıyor. Bu insanların kuvvetli tarafları var. Elbette bazen zayıf noktalar da bazen hatalar da oluyor. İnsansınız, bunu kabul etmek zorundayız. Zaten bütün amacımız da her zaman söylediğimiz gibi verdiğimiz eğitimle hata oranını, hata yüzdelerini asgariye çekmek.

 

TSK budur

 

 

Başta yüzbaşının karakola geldiği zaman erleri motive etmek için konuşmaları gerçekten etkileyiciydi. Çünkü doğrudur, yani orada neticede erleri motive etmeniz, hareketlendirmeniz, duygusal konuşmanız lazım. Etkileyici, çarpıcı konuşmanız lazım. Başlangıçtaki personelle yaptığı konuşmalar gerçekten etkileyiciydi. İnsani boyutu çok güçlü olan bir film. En basitinden bir terörist yaralıya karşı yapılan. İşte Türk askeri budur. Bu gerçek. Yani Türk askeri, Türk Silahlı Kuvvetleri budur.
Bu filmde yaşanılanların ardından yapılan büyük operasyonu da beyaz perdede görmek isterim. Filmde iki sahne beni çok etkiledi; yerdeki Atatürk büstünü kucağına alan askerin olduğu sahne ile yaralı PKK'lıya yardımcı olan sahneler beni çok etkiledi."

 

Konumuz o değil

 

Orgeneral Başbuğ, Kurmay Albay Dursun Çiçek imzalı eylem planıyla ilgili sorusuna, "Konumuz o değil" diyerek cevaplamadı.

 


Filmde ne anlatılıyor?

 

 

Filmde, 2 bin 365 metre yükseklikteki Karabal Jandarma Karakolu’nu korumakla görevlendirilen bir yüzbaşı komutasındaki 40 asker anlatılıyor. Büyük çaplı bir sınır ötesi operasyonun başlamasıyla, telsiz röle istasyonunun bulunduğu Karabal Jandarma Karakolu’nun önemi daha da artmıştır. Çünkü operasyona katılan birliklerin haberleşmesi artık bu röle istasyonu ile sağlanacaktır. Güneydoğu’da Irak sınırına yakın bir ilçedeki Komando Tugayı’nda görevli Yüzbaşı ve emrindeki askerler, tipi ve karla mücadele ederek iki gün süren intikalin ardından karakola ulaşırlar. Karakol’da bulunan Jandarma askerleri ile birlikte geçirdikleri günlerde acıyı, sevinci ve hasreti paylaşırlar; son güne kadar karakolu ve telsizi koruma görevlerini yerine getirmek için mücadele ederler. (Radikal/Tolga)