Başbuğ'dan 'uyum' mesajı

Başbuğ'dan 'uyum' mesajı
Başbuğ'dan 'uyum' mesajı
Başbuğ: Kıbrıs harekâtında başarının önde gelen bir nedeni Ecevit ile Genelkurmay Başkanı arasındaki uyum ve işbirliğidir


TOLGA AKINER

ANKARA - Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın başarısında siyasiler ile asker arasındaki uyuma dikkat çekti. 3G’li telefonu olmadığını söyleyen Başbuğ, dinleme olaylarına gönderme yaparak, “Normal telefonu da kullanmıyorum” dedi.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin askeri günü nedeniyle Merkez Orduevi’nde dün akşam resepsiyon verildi. Resepsiyona, Orgeneral Başbuğ’un yanı sıra Kuvvet Komutanları ve Jandarma Genel Komutanı katıldı. 3G teknolojisi ile ilgili gazetecilerle sohbet eden Başbuğ, 3G’yi “Muazzam bir şey” diye niteledi.
Başbuğ, TSK’nın dört yıldır masaüstü bilgisayarları aracılığıyla mobil iletişim imkânını kullandıklarını söyledi. 3G’li telefonu olup olmadığı sorulan Başbuğ, dinleme olaylarına gönderme yaparak, “3G yok. Şu anda normal telefonu da kullanmıyorum” dedi. Başubuğ’un cep telefonu kullanmadığı da öğrenildi.
Orgeneral Başbuğ, resepsiyona gelen eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit ile sohbet ederken, bir televizyon kanalı da 3G teknolojisini kullanarak görüşmeyi canlı verdi. Başbuğ, özetle şöyle konuştu:

Ecevit’ten belgeleri istedi
“Kıbrıs Barış Harekâtı TSK’nın zaferidir. Askerin başarısıdır ancak siyasi boyutunu da unutmamamız lazım. TSK’nın yürüttüğü bu başarılı harekâtın altında yatan çok nedenler var. Ama bana göre bu nedenlerin önünde gelenlerden birisi, Kıbrıs Barış Harekâtı zamanında Başbakan olan rahmetli sayın Bülent Ecevit ile dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar arasındaki uyum, anlayış ve işbirliğidir. Ecevit’le Sancar’ın çok toplantılarında bulunma şansına sahip oldum. Çok sorunlar oldu ama bu sorunları uyumlu, sağduyulu şekilde, karşılıklı saygı çerçevesinde çözdüler.”
Başbuğ, sohbette Rahşan Ece-vit’ten Kıbrıs’la ilgili eski belgeleri de istedi. Başbuğ, belgelerin kendisinin de uygun görmesi durumunda Genelkurmay’da saklanmasının daha güvenli olacağını söyledi.

Kıbrıs harekâtındaki rolü
Başbuğ, Kıbrıs harekâtına kurmay yüzbaşı olarak katıldığını ve gemilere çıkarma yapma kodunu kendisinin verdiğini anlattı.

Özel: Yol haritasına ihtiyacımız yok
İkinci Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel Kürt açılımı anımsatılarak Öcalan’ın 15 Ağustos’ta yol haritası açıklayacağının anımsatılması üzerine özetle şunları söyledi: “Bizim 15 Ağustos gibi bir tarihimiz yok. Yol haritasına falan da ihtiyacımız yok. Operasyonlar, terörle mücadelemiz artan bir kararlılıkla sürüyor. Her kuruma ve her bireye görevler düşüyor. Sözde konfederasyon bayrağı gibi görüntüler yayımlanıyor. Tabiiki haberler yapılacak, eleştiriler dile getirilecek. TSK da eleştirilebilir. Ama anayasal kurumlar yıpratılmamalı. Bu ülke kolay kurulmadı.”

Ataç’a suikast planları bildirilmemiş
Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ile 30 Ağustos ’ta Deniz Kuvvetleri Komutanı olması beklenen Donanma Komutanı Oramiral Uğur Yiğit’e yönelik suikast hazırlığı yapıldığından, Oramiral Ataç’ın gözaltılar başlayınca haberi olduğu ortaya çıktı. Ataç, tutuklamaların başlamasıyla birlikte ‘birtakım önlemler’ aldıklarını söyledi. Ataç, resepsiyonda suikast girişimleriyle ilgili önceden istihbarat gelip gelmediğinin sorulması üzerine, “Gelmedi” yanıtı verdi. “Olay çıktıktan sonra...” diyen gazetecilere Ataç, “Sonra bazı tedbirler oldu” yanıtı verdi.

Aden Körfezi’nde korsan avı
Aden Körfezi’nde görev yapan Gediz Fırkateyni’ndeki komandolar, korsanlık faaliyeti yapacağı tespit edilen yedi deniz korsanını daha etkisiz hale getirdi. Başbuğ resepsiyonda, korsanlar ile mücadelede gemiye saldırıyı önlemenin önemli olduğunu belirtti. Başbuğ, kaçırılan Horizon-1 ile ilgili ‘Türk fırkateynlerinin orada balık avlamak için mi bulunduklarını’ sorgulayan haber için, “Hani balık avladığımız olay vardı ya... Orada helikopterimize ateş edildi... Biz de çiçek atmadık” dedi. Başbuğ, can kaybı ihtimali nedeniyle operasyonun ertelendiğini söyledi.