Başçavuşa kırmızı pasaport

Kırmızı ve yeşil pasaport kullanacakların sayısını AB standartlarına indirmek için hazırlanan tasarı Meclis'teki değişikliklerle hak sahiplerinin sayısını artırdı.

ANKARA - Kırmızı ve yeşil pasaport kullanacakların sayısını AB standartlarına indirmek için hazırlanan tasarı Meclis'teki değişikliklerle hak sahiplerinin sayısını artırdı.
TBMM İçişleri Komisyonu'nda dün 'Pasaport Kanununda Değişiklik Tasarısı' ele alındı. Alt komisyon beş aylık çalışmayla, kırmızı ve yeşil pasaport verileceklerle ilgili sınırlamalar getirmişti. Ancak komisyondaki görüşmelerde Genelkurmay Başkanlığı, NATO ve diğer uluslararası kuruluşlarda görev yapan askeri personele diplomatik (kırmızı) pasaport verilmesini istedi. Bunun için verilen önergeye Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdür Yardımcısı Hayret Yalav, "Bu görevlerdekilere diplomatik pasaport veren NATO ülkesi yok" diyerek karşı çıktı. Yalav, Genelkurmay temsilcisinin "NATO operasyonlarına katılan personelimiz pasaport konusunda zorluklarla karşılaşıyor" sözlerine de "Sıkıntı yaşanan her yerde devreye girip sorunu çözüyoruz. Diplomatik pasaportun saygınlığının korunması gerekli. Telsiz başçavuşuna da diplomatik pasaport vereceksek bir tuhaflık var demektir" diye karşılık verdi. Ancak milletvekilleri askerlerden yana tavır aldı ve önerge kabul edildi.
'Yeşil'de eskiye dönüldü
Görüşmelerde bazı üyeler alt komisyonun 2. ve 3. derece memurlara yeşil pasaport verilmemesi yönünde yaptığı düzenlemeye karşı çıktı. AKP'li Eyüp Sanay, bu kişilerin yeşil pasaportu onur belgesi olarak taşıdığını ifade ederek, hakkın geri alınmasının onur kırıcı olduğunu söyledi. Dışişleri yetkilisi Yalav ise "O zaman yakında yeşil pasaporta da vize zorunluluğu gelebilir" uyarısında bulundu. Buna karşın verilen önergeyle 2. ve 3. derece memurlar yeniden kapsam içine alınırken, il genel meclisi başkanları, Türk Eximbank Genel Müdürü, İMKB ve diğer borsa başkanları ve genel müdürleri de listeye eklendi.


    http://www.radikal.com.tr/7647837647830

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.