Başhekim: 'Başbakan geliyor, siz gelmeyin'

Başhekim: 'Başbakan geliyor, siz gelmeyin'
Başhekim: 'Başbakan geliyor, siz gelmeyin'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Siirt programı kapsamında Kurtalan Devlet Hastanesi'nin açılışını yaptı

Radikal.com.tr - Ancak Erdoğan Siirt’e gitmeden bir gün önce hastanenin başhekimi Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyesi 10’dan fazla hastane çalışanına, ‘ güvenlik gerekçesiyle açılış sırasında hastaneye gelmemelerini, o gün idari izinli sayılacaklarını’ söyledi. Çalışanların duruma tepki göstermesi üzerine başhekimlik bu kararından geri adım attı. Başhekim Dr. İzzet Çiçekbilek, “Yanlış anlaşılma oldu, ‘kusura bakmayın’ dedik” şeklinde açılma yaptı.

BAŞHEKİM TEKER TEKER ARADI

İddialara göre olay şöyle gerçekleşti: Kurtalan Devlet Hastanesi’nde çalışan ve SES üyesi olan 10’dan fazla personel, Başhekim Çiçekbilek tarafından teker teker arandı. Dr. Çiçekbilek, personelden Başbakan Erdoğan ’ın geleceği gün hastaneye gelmemelerini istedi. Çalışanlara idari izinli sayılacaklarını da söyledi. Ancak hastane personeli duruma tepki gösterdi. Yazılı bir belge istedi. Bunun üzerine Çiçekbilek geri adım attı.

BAŞHEKİM ÇİÇEKBİLEK: BİR YANLIŞ ANLAŞILMA OLDU

Radikal.com.tr’ye iddialarla ilgili açıklama bulunan Başhekim Çiçekbilek şunları dedi: “Bir yanlış anlaşılma oldu. Düzeltildi. Sıkıntı yok. Biz yanlış anlamışız. Arkadaşlarımızı çağırdık, ‘kusura bakmayın, yanlış anlaşılma oldu’ dedik. Tüm arkadaşlarımız mesaideydi. Korumaların yaptığı personel azaltımına yönelik bir çalışmaydı. Akşamdan da tüm arkadaşlarımıza teker teker görüştük. Sorun çözüldü.”

SES GENEL MERKEZİ: BU UYGULAMA İLE ÜYELERİMİZ HEDEF KONUMA GETİRİLMİŞTİR

SES Genel Merkez olayın ardından yaptığı açıklama şu ifadeleri kullandı:

“Bu uygulama ile üyelerimiz tedirgin edilmiş ve hedef konuma getirilmiştir. Yurttaşların can ve mal güvenliğinden sorumlu olan Kurtalan Emniyet Müdürlüğü ; herhalde üyelerimizi provakatör, terörist, ya da katil olarak görmektedir. Aksine üyelerimiz kamusal sağlık hizmetlerini savunan, kamusal sağlık kurumlarının açılıp yaygınlaşmasından mutlu olan, yurttaşlara ücretsiz ve nitelikli toplumcu sağlık sistemi için bıkıp usanmadan mücadele veren, hizmet sunarken halka yönelik yaklaşımlarıyla örnek teşkil eden onurlu insanlardır. Kurtalan Emniyet Müdürlüğünün üyelerimize yönelik bu yaklaşımını kınıyoruz.