Başhekim: Solüsyon hatalı

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Doğanay, Gevher Nesibe Hastanesi Yenidoğan Servisi'nde ölen sekiz bebek için besleyici solüsyonun hazırlanırken hata yapıldığını açıkladı.

KAYSERİ - Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Doğanay, Gevher Nesibe Hastanesi Yenidoğan Servisi'nde ölen sekiz bebek için besleyici solüsyonun hazırlanırken hata yapıldığını açıkladı.
Başhekim, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: "Serviste prematüre bebeklere solüsyon olarak bilinen 'parantenal nütrisyon' sıvıları veriliyor. Bunların el değmeden hazırlanmış olması, bebeklerin enfeksiyon kapmaması için önem taşıyor. Bu solüsyonların hazırlanması sırasında bir hata olmuş. Ölen sekiz bebek ve kritik durumdaki bir bebek için ayrı ayrı hazırlanması gereken solüsyon, bir kerede hazırlanmış. Yoğunluktan dolayı hemşirelerimizin görev yükü artıyor. Bu, dikkat ve titizlik azalmasına yol açıyor. Solüsyonun hazırlanması sırasında, eldeki mikroorganizmalar solüsyona bulaşmış olabilir."


    http://www.radikal.com.tr/7543027543020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.