Basın 'bayram' yapamıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı'nın eskisi gibi 'bayram' havasında kutlanabilmesi için siyasi iradeye görev düştüğünü açıkladı.

İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı'nın eskisi gibi 'bayram' havasında kutlanabilmesi için siyasi iradeye görev düştüğünü açıkladı.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 10 Ocak 1961 günü yürürlüğe giren ve 5953 Sayılı Basın İş Yasası'nda önemli iyileştirmeler yapan 212 sayılı yasanın yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, gazetecilerin kimlik ve kişiliklerine ilişkin sorunların çözümü için yapılan değişiklerin, yaygın bir uygulamadan uzak olduğu belirtildi. Açıklamada, "Gazetecilerin çalışma koşullarının düzeltilmesi ve sosyal güvenliklerinin yeniden sağlanması, medyanın uğradığı güven erozyonunu önlemenin de öncelikli nedenini oluşturacaktır. 10 Ocakların bayram olarak kutlanmasını sağlayacak gelişmeler kapsamında siyasal iktidarlara görev düşüyor."