Basın Konseyi: Gazetecilerin dövülmesi, demokrasi açısından ürkütücü

Basın Konseyi: Gazetecilerin dövülmesi, demokrasi açısından ürkütücü
Basın Konseyi: Gazetecilerin dövülmesi, demokrasi açısından ürkütücü
Zaman gazetesi muhabiri Emre Şencan'ın bu sabah Gezi Parkı'nda polisler tarafından dövülerek gözaltına alınmasına ilişkin olarak Basın Konseyi'nden de bir açıklama geldi.

İSTANBUL - Basın Konseyi, Gezi Parkı'nda polisin bir gazeteciye tokat atması ve Gezi Parkı olaylarında ölenleri anmak isteyenlerin engellenmesi ile ilgili yazılı açıklama yaptı. "Basına yönelik onaylanmayacak olaylar sürerken, Gezi'yi anma çabalarının engellenmesinin, demokratik ülkelerde kabul edilemeyeceği kesindir" ifadelerine yer verilen "Gazetecilerin dövülmesi, demokrasi açısından ürkütücü" başlığıyla yayınlanan açıklama şöyle:

"Taksim'de görev başındaki gazetecilerin çalışmalarını engellemeye yönelik, güvenlik güçlerinin sert tavrı kabul edilemez.

Gezi Parkı olaylarını ve bu olaylarda yaşamını yitirenleri anma amaçlı toplantıları izlemeye çalışan gazetecilerin darp edilmelerini, hakarete uğramalarını kabul etmek olanaksızdır.

Kim ne şekilde emir vermiş olursa olsun, sağduyulu güvenlik güçlerinin bu tür örseleyici tavır içinde olmamaları gerekir.

Basına yönelik onaylanmayacak olaylar sürerken, Gezi'yi anma çabalarının engellenmesinin, demokratik ülkelerde kabul edilemeyeceği kesindir.

Her tür engelleme, demokrasi açısından ürkütücü ve düşündürücüdür."

(DHA)

Gezi Parkı'nda gazeteciye yumruklu gözaltı