Basın ödülü Ezgi Başaran'ın

Basın ödülü Ezgi Başaran'ın
Basın ödülü Ezgi Başaran'ın
İLAD'ın 2012 Müşerref Hekimoğlu basın ödülü Ezgi Başaran'a veriliyor.

İletişim Araştırmaları Derneği (İLAD) tarafından düzenlenen 2012 Müşerref Hekimoğlu Basın Ödülüne, bu yıl Radikal Gazetesi yazarı Ezgi Başaran layık görüldü. 15 Mart 2013, Cuma saat 11.00 - 13.00 arasında Levent Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törende İLAD 2012 Basın Onur Ödülü ise Oda TV yazarı Müyesser Yıldız'a verilecek.

İLAD’ın Ekim 2010’dan başlayarak her yıl “özgür bir iletişim ortamı sağlanmasına katkıda bulunmuş” bir kadın gazeteci için koyduğu “Müşerref Hekimoğlu Basın Ödülü”ne, bu yıl Radikal Gazeteci yazarı Ezgi Başaran değer görüldü.

İLAD yöneticileri ödülün Ezgi Başaran'a verilmesi gerekçesini yaptıkları yazılı açıklamada şöyle dile getirdiler:

“Geçtiğimiz yıl boyunca, toplumda ırk, cins, dil ve etnik köken ayırımı yapmadan gerçeklerin peşinde koşan, sorgulayan ve araştırıcı gazeteci kimliği; gücün ve güçlünün yanında bir gazetecilik yerine, güçten ve güçlüden zarar gören mağdurların ve gerçeğin yanında yer alan yazıları; demokrasinin gereği olan basının, yasama, yürütme ve yargı erklerini denetleme görevini yerine getirmek için kalemini dürüst, cesur ve gerçekçi biçimde kullanması; insan haklarını yaralayan tüm güncel olaylarda gösterdiği duyarlı gazeteciliği nedeniyle İLAD 2012 Müşerref Hekimoğlu Gazetecilik Başarı ödülüne layık görülmüştür.”

Bu yıl ikinci kez verilecek İLAD 2012 Basın Onur Ödülü'ne ise Oda TV yazarı Müyesser Yıldız değer görüldü. İLAD yönetiminden yapılan açıklamada Müyesser Yıldız'a verilecek ödül için “Gazetecinin her koşulda gerçeklerin izinde olması gerekliliğine inanarak ve bu uğurda başına gelenlere cesurca direndiği; kendi çıkarları için değil, toplumun çıkarına bir gazetecilik anlayışını benimsediği; 15 ay hapislik süresince bir basin emekçisi olarak umudunu yitirmediği için İLAD 2012 Gazetecilik Onur Odülüne layık görülmüştür” denildi.

Dünyaca tanınan seramik ustası Sıtkı Olçar ustanın hazırladığı “ANKA kuşu ve Ödül Belgesi” Ezgi Başaran ve Müyesser Yıldız’a, Müşerref Hekimoğlu’nun yakın çalışma arkadaşları İLAD Onursal Başkanı Hıfzı Topuz ve Prof. Dr. Nermin Abadan Unat tarafından takdim edilecek.

“Medyada Şiddet ve Kadın”
Ödül töreni ardından İLAD'ın İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği ile ortaklaşa düzenlediği “Medyada Şiddet ve Kadın” konulu bir de panel geçekleştirilecek. İletişim Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz ve İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği koordinatörü Nazan Moroğlu'nun açılış konuşmalarını yapacağı panele, İLAD Onursal Başkanı Dr. Hıfzı Topuz, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Nazan Moroğlu ve Radikal Gazetesi yazarı Ezgi Başaran konuşmacı olarak katılacaklar.

İLAD 2011 Müşerref Hekimoğlu Gazetecilik Başarı Ödülü, kadın sorunlarına odaklanan gazetecilik faaliyetleri nedeniyle Hürriyet Gazetesi Kurumsal İletişim Müdürü, gazeteci Emel Armutçu'ya, İLAD 2011 Basın Onur Ödülü de gazeteci yazar Ece Temelkuran'a verilmişti.

Müşerref Hekimoğlu kimdir?
Müşerref Hekimoğlu, 1921 yılında İstanbul'da doğdu. 1948 yılında gazeteciliğe Hayat Dergisi'nde İstanbul'da başlayan Hekimoğlu, Yeni Sabah, Akşam, Cumhuriyet gazetelerinde köşe yazarı olarak çalıştı, Ankara’da gazeteciliğe devam eden Hekimoğlu, Eşi Kuvvet Başarır'la birlikte Öncü Gazetesi'ni çıkardı. 1972 yılında kurulan ANKA Haber Ajansı'nın kurucuları arasında yer aldı. Altan Öymen'in milletvekili olmasının ardından 1977 yılında Ajans'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevini devralan Hekimoğlu, 2004 yılında ANKA'nın Onursal Başkanı oldu.

"27 Mayıs'ın Romanı", "Başkent Günleri", "Suna Kan: Öz Şarkısını Duyuran Keman"ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kitabı ve Almanca'dan Türkçe'ye çevirileri de bulunan Hekimoğlu 10 Ekim 2004 günü, 83 yaşında yaşamını yitirdi.

İLAD (İletişim Araştırmaları Derneği)
İLAD İletişim Araştırmaları Derneği, gazeteci yazar Hıfzı Topuz başkanlığında iletişim alanında çalışan bir kişilerce kurulmuştur. 6 Eylül 1989 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile uluslararası ilişkiler kurma konusunda yetki verilmiş bir dernek olarak kurulan İLAD, kuruluşundan sonra geçen çeyrek asra yakın sürede çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. Bu etkinlikler arasında iki uluslararası konferans, bir ulusal konferans ve çeşitli toplantılar, sempozyumlar, paneller ve yayınlar bulunmaktadır. İLAD uluslararası iletişim ve araştırma dernek ve kuruluşları olan IAMCR, ICA ve ECREA Türkiye ’yi temsil eden tek kurum olarak yer almaktadır.

İKKB (İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği)
1995 yılında kurulun ve bünyesinde 50’ye yakın kadın kuruluşu bulunan İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği 2012 Mart ayında 25 etkinlik düzenledi. “Kadının İnsan Hakları İçin Elele” sloganıyla, 3 Devrim yasası ve 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü de içine alan etkinlik kapsamında, sadece 8 Mart’ta İstanbul’da 7 ayrı etkinlik düzenlendi. İKKB kadın erkek eşitliği konusundaki duyarlılığını topluma yansıtmaya çalışıyor. Laiklik, eşitlik ve demokrasi ortak paydasında kadının insan haklarının çiğnendiği her durumda tepkilerini büyük bir uyum içinde medyaya ve ilgililere ulaştırıyor. Özellikle kadın ve kadın hakları sorununa odaklanan etkinlikler, basın açıklamaları, söyleşi, konferans, yürüyüş, panel, resim sergileri ve gösteriler gerçekleştiriyor.