Basın özgürlüğü de Gezi mağduru!

Basın özgürlüğü de Gezi mağduru!
Basın özgürlüğü de Gezi mağduru!
Gezi olayları sırasında polisin müdahalesi sırasında yaralanan, gözaltına alınan, görev yapması engellenen gazetecilerin listesi yayınlandı. Listedekiler bugün adliyeye suç duyurusunda bulundu.

Radikal.com.tr - Gezi olayları boyunca yaralanan, gözaltına alınan ve engellenen gazeteciler bugün gerek Türkiye Gazeteciler Sendikası gerekse bağımsız olarak suç duyurusunda bulundular. Gazetecilerin durumunu anlatan açıklama ve liste ise TGS tarafından yayınlandı:

İstanbul’da halkın haber alma hakkı için zor koşullar altında Gezi direnişini takip eden en az 28 basın emekçisi, polisin kullandığı gaz bombaları, plastik mermiler ve tazyikli su ile yaralandı. Bu basın emekçilerinden bazıları, habercilik yaptıkları için polis tarafından özellikle hedef alınarak yaralandılar.

En az 22 basın emekçisi, görev yaptıkları sırada polis tarafından darp edildi, sözlü tacize ve hakarete uğradı, görev yapması engellenmeye çalışıldı. Polis tarafından darp edilen gazeteciler arasında uluslar arası basında görev yapan basın emekçileri de bulunuyordu. İki kadın gazeteci polisler tarafından feci şekilde dövüldü. Bazı gazetecilerin kullanmış olduğu gaz maskeleri zorla yüzlerinden çıkarıldı. Bazıları, görevleri gereği çekmiş oldukları fotoğrafları silmeye zorlandı.

En az 14 basın emekçisi, alanda çalıştıkları sırada gazeteci olduklarını söylemelerine karşın gözaltına alındı. Sarı basın kartı olmadığı için gözaltına alınan veya görev yapması engellenen gazeteciler oldu. Bazı gazetecilerin onlarca Çevik Kuvvet polisi tarafından dövülerek gözaltına alındığı, kamerayla da görüntülendi.

Gezi Parkı direnişi sırasında yaptıkları habercilikle siyasi iktidarı rahatsız eden kurumlara şafak baskınları düzenlendi. Biri Atılım gazetesi, biri Özgür Radyo çalışanı olan iki gazeteci evleri basılarak gözaltına alındı. Etkin Haber Ajansı’nın ve Atılım gazetesinin teknik işlerinin yapıldığı Güneş Ajans’ın tüm arşivine el konuldu. Ajans basıldığı sırada içeride bulunan iki kadın gazeteci ise haklarında gözaltı kararı olmamasına karşın 14 saat binada alıkonuldu, çıplak arama işkencesine ve hakaretlere maruz bırakıldı.

Yalnız İstanbul’da, sendikamızın tespit edebildiği isimlerle sınırlı olan bu bilanço, bu eksik haliyle bile son derece utanç vericidir. Bu utanç verici tablonun sorumlusu siyasi iktidar ve iktidara bağlı polis güçleridir. Basın emekçilerine saldıran polis, aynı zamanda halkın haber alma hakkına, basın ve ifade özgürlüğüne saldırmıştır. Gerçekler bu yolla susturulmaya, halktan saklanmaya çalışılmıştır.

Basın emekçilerine yönelik her türlü saldırıyı, şiddeti, baskıyı ve zorbalığı kınıyoruz! Bu şiddeti uygulayan polislerin derhal ortaya çıkarılmasını, görevden alınmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz!

Başta İstanbul Valisi ve İstanbul Emniyet Müdürü olmak üzere, bu şiddetin sorumlusu olan tüm devlet yetkililerinin görevden alınmasını ve yargı önüne çıkarılmasını talep ediyoruz. Halkın özgürlük talebine kulak tıkayıp bu talebi şiddetle bastırmaya çalışan AKP hükümetini ve Başbakan Erdoğan'ı istifaya çağırıyoruz.

Buradan medya patronlarına, yöneticilerine de sesleniyoruz: En az 28 gazetecinin yaralanması, basın emekçilerinin iş güvenliğinden yoksun çalıştığının da somut bir göstergesidir. Basın emekçilerinin iş güvenliğinden siz sorumlusunuz! İş güvenliği tedbirlerinin derhal alınmasını talep ediyoruz.

Son olarak, tüm basın emekçilerini, bu baskılara ve şiddete karşı birlikte mücadele etmeye, TGS çatısı altında örgütlenmeye çağırıyoruz.

Saygılarımızla,

TÜRKİYE GAZETECİLER SENDİKASI İSTANBUL ŞUBESİ


GAZ FİŞEĞİ, TAZYİKLİ SU VE PLASTİK MERMİYLE YARALANAN GAZETECİLER 

1. BirGün gazetesi muhabiri Ahmet Şık, polisin hedef gözeterek attığı gaz bombasının başına isabet etmesi sonucu yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Şık, beyin travması şüphesiyle bir gece müşahede altında tutuldu.
2. BirGün gazetesi muhabiri Olgu Kundakçı gaz bombasının gözüne isabet etmesiyle yaralandı. Kundakçı, gözünü kaybetme tehlikesi yaşadı.
3. Evrensel gazetesi ve Hayat TV muhabiri İsmail Afacan, TOMA aracından sıkılan tazyikli suyun gözüne gelmesiyle yaralandı. Afacan, gözünü kaybetme tehlikesi yaşadı.
4. SoL gazetesi muhabiri Onur Emre Yağan, gaz bombası ile yüzünden yaralandı.
5. Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Mehmet Canbek, gaz fişeği ile sağ bacağından yaralandı.
6. Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Serdal Işık, gaz fişeği ile sırtından yaralandı.
7. Ulusal Kanal kameramanı Bülent Ünal’ın kulağı, gaz bombasının isabet etmesiyle yırtıldı.
8. Milliyet gazetesi muhabiri Hüseyin Özdemir, biber gazının etkisiyle solunum zorluğu yaşadı ve baygınlık geçirdi.
9. Polisin attığı gaz bombalarından kaçmak isterken çukura düşen Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ali Açar, ayağından yaralandı. Açar, iş göremez raporu aldı.
10. Polisin attığı gaz bombalarından kaçmak isterken yüksek bir yerden atlayan Yurt gazetesi muhabiri Ali Cemal Karabudak, ayağından yaralandı. Karabudak, iş göremez raporu aldı.
11. Polisin attığı gaz bombalarından kaçmak isterken yüksek bir yerden atlayan Posta gazetesi internet editörü Nebahat Kübra Akalın, ayağından yaralandı. Akalın, koltuk değnekleriyle yürüyor.
12. Milliyet gazetesi muhabiri Samet Akten, polis saldırısı sırasında çıkan arbedede yüksek bir yerden düşerek ayağından sakatlandı. Akten’in ayağı alçıya alındı.
13. Reuters haber ajansı foto-muhabiri Osman Örsal, gaz fişeğiyle başından yaralandı.
14.Hürriyet Daily News gazetesi muhabiri Emrah Gürel, ayağından yaralandı.
15. ATV muhabiri Mesut Çiftçi plastik mermiyle vurularak yaralandı.
16. ATV kameramanı İsmail Velioğlu, plastik mermiyle vurularak yaralandı.
17. Hürriyet Gazetesi foto-muhabiri Selçuk Şamiloğlu, başına gaz fişeği isabet etmesi sonucu yaralandı.
18. Star TV muhabiri Osman Terkan’ın parmağı, atılan gaz bombası kapsülünün eline gelmesi sonucu kırıldı.
19.Star TV muhabiri Murat Uslu, polisin 10 metre mesafeden hedef gözeterek attığı plastik mermiyle karnından yaralandı.
20. Gazeteci Ümit Akbağ, yüzüne isabet eden gaz bombasıyla ağır yaralanıp hastaneye kaldırıldı.
21. Zaman gazetesi istihbarat şefi İbrahim Doğan’ın koluna gaz fişeği isabet etti. Doğan’ın kolu kırıldı.
22. Milliyet gazetesi foto muhabiri Ercan Arslan gaz fişeğiyle ayağından yaralandı. Arslan’ın ayağına dikiş atıldı.
23. Milliyet gazetesi çalışanı Can Şişman, başının arka kısmına isabet eden gaz bombası ile yaralandı, Şişman’ın başına 4 dikiş atıldı.
24. Aydınlık gazetesi muhabiri Soner Bahadır, basın kartını göstermesine rağmen eline hedef gözetilerek plastik mermi sıkılması sonucu yaralandı.
25. Russia Today gazetesi muhabiri Alexandra Bondarenko, ayağına gelen plastik bir mermiyle yaralandı.
26. ETHA editörü İsminaz Ergün, Özgür Radyo'nun programına telefonla canlı bağlantı yaptığı sırada polisin hedef alarak attığı plastik mermiyle sol diz kapağının altından yaralandı.
27. Yurt Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü Hakan Gülseven, 22 Haziran'daki son polis saldırısında plastik mermiyle karnından yaralandı.
28. Milliyet gazetesi muhabiri Ceren Büyüktetik, polisin attığı plastik mermiyle alnından yaralandı. Büyüktetik'in alnında şişlik oluştu. POLİS TARAFINDAN SALDIRIYA UĞRAYAN, DARP EDİLEN, GÖREV YAPMASI ENGELLENEN GAZETECİLER

 

1. Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Sadık Topaloğlu, 31 Mayıs’ta görev yaptığı sırada, ellerinde kalas bulunan ve polis olduğu düşünülen sivil giyimli kişilerce kovalandı. Gazeteci saldırıdan DİHA binasına sığınarak kurtuldu. Saldırı kamerayla görüntülendi.
2. DİHA muhabiri Çağdaş Kaplan da Sadık Topaloğlu’yla birlikte saldırıya uğradı. Kaplan, ajans binasına sığınarak saldırıdan kurtuldu.
3. Taraf gazetesi muhabiri Tuğba Tekerek, görevi gereği fotoğraf çektiği sırada, polisin tacizine ve hakaretlerine maruz kaldı. Tekerek’in kolunu kıvıran polis, gazeteci olduğunu söyleyen Tekerek’e küfretti.
4. Polisin Gezi Parkı’na saldırmasının ardından fotoğraf çekmek isteyen gazeteciler Eylem Düzyol ve Fulya Atalay, sarı basın kartlarını göstermelerine karşın Pangaltı’da 4-5 polis tarafından feci şekilde darp edildi ve hakarete uğradı.
5. Kızılbayrak dergisi muhabiri Mehmet Ali Karabulut, fotoğraf çektiği için polisler tarafından tekme, tokat ve coplarla darp edildi.
6. Portekiz’de çıkan Publico Gazetesi Muhabiri Paulo Moura, 16 Haziran’da polis saldırısına uğradı.
7. Polis, 15 Haziran gecesi Harbiye’de çatışmaları ve müdahaleleri izleyen Akşam gazetesi foto- muhabiri Cem Türkel’i çektiği fotoğrafları silmeye zorladı.
8. Akşam gazetesi muhabiri Mete Yılmaz, Gezi Parkı direnişindekilerin gözaltına alınması sırasında fotoğraf çekerken polis basın kartını istedi, kartını çıkarmaya çalıştığı esnada ayağının önüne gaz bombası atıldı ve yüzünden maskesi çıkarıldı.
9. Today’s Zaman gazetesi çalışanı Abdullah Ayasun, twitter’dan basın kartını göstermesine karşın polislerin yüzüne vurduklarını, yere yatırıp neredeyse kolunu kırdıklarını duyurdu.
10. Al Jazeera (El Cezire) teleziyonu kameramanları Kemal Soğukdere ve Alper Çakıcı, 17 Haziran’da çok sayıda polis tarafından dövüldü.
11. CNN International kameramanı görev yaptığı sırada polis tarafından tekmelendi.
12. Aydınlık gazetesi muhabiri Irmak Mete’nin görev yapması, kurum tanıtım kartını göstermesine karşın, sarı basın kartı olmadığı gerekçesiyle polis tarafından engellendi. Polis Mete’nın gaz maskesini yüzünden çekip aldı, yere attı ve tekmeledi.
13. Fotoğraf çektiği sırada, BirGün gazetesi editörü Burak Öz’ün gaz maskesi, polis tarafından zorla çıkarılmaya çalışıldı. Öz, kulağından yaralandı.
14. Ulusal Kanal İstihbarat Şefi Naci Eriş, canlı yayındayken, sivil kıyafetli kişilerin küfürlü ve fiziksel saldırılarına maruz kaldı.
15. Radikal gazetesi muhabirleri İpek İzci ve Elif Ekinci, Gezi Parkı’nın çevresindeki çatışmaları takip ederken, sarı basın kartlarını göstermelerine rağmen, polisin saldırısı ve hakaretlerine maruz kaldı.
16. İMC editörü Gökhan Biçici, 5-6 polis tarafından feci şekilde darp edildi, tekmelendi, yerlerde sürüklendi, hakarete maruz bırakıldı. Saldırı kamerayla görüntülendi.
17. Rusyalı gazeteci Arkady Babtchenko, Taksim Meydanı’nda sivil polisler tarafından darp edildi. Gazetecinin, ayaklarına aldığı darbeler nedeniyle zorlukla yürüyebildiği öğrenildi.
18. Taksim'de cumartesi akşamı gerçekleştirilen karanfilli anma eyleminde, sivil polisler, CNN International muhabiri Ivan Watson ve CNN ekibine küfretti.
19. Halk TV muhabiri Makbule Cengiz'i polis canlı yayın sırasında kolundan tutup götürmek istedi, Cengiz'in canlı yayında olduklarını söylemesi üzerine bıraktı.
20. Halk TV kameramanı Serdar Kuru'nun kamerasının aküye bağlı enerji kabloları söküldü, televizyon bu nedenle uzun süre canlı yayın yapamadı.
21. Radikal gazetesi muhabiri Alpbuğra Bahadır Gültekin, gözaltı işlemi yapan polislere 'basın' olduğunu söyleyince hakarete uğradı, tekme ve coplarla dövüldü. Gültekin'in sol gözünde şişlik, sağ kalçasında morluk, sırtında ve belinde cop izleri oluştu.
22. Polisler, gözaltı işlemi yaparken fotoğraf çeken BirGün gazetesi muhabiri Serbay Mansuroğlu’nu çektiği fotoğrafları silmeye zorladı. ALANDA ÇALIŞIRKEN GÖZALTINA ALINAN GAZETECİLER
 

1. Polis tarafından feci şekilde dövülen İMC editörü Gökhan Biçici, gözaltına alınarak yaralı halde saatlerce araçta bekletildi. Ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Biçici, bir gün gözaltında tutulduktan sonra savcılık tarafından serbest bırakıldı.
2. Sivil polislerce darp edilen Rusyalı gazeteci Arkady Babtchenko, ardından gözaltına alındı. Gazeteci, geceyi gözaltında geçirdikten sonra serbest bırakıldı.
3. Yurt gazetesi muhabiri Semra Tatlıpınar, polislerce gözaltına alındı. Bir odada ayakta bekletildi, çantasında bulunan gazetesine ait gaz maskesine el konuldu. Kendisine Erdoğan’ın Kazlıçeşme’de yaptığı konuşma zorla izlettirildi ve yorum yapması yasaklandı. Tatlıpınar, serbest bırakıldı.
4. İtalyalı foto muhabir Daniele Stefanini gözaltına alındı. Gazeteci serbest bırakıldı.
5. Britanyalı bağımsız bir gazeteci, RSF’ye 16 Haziran gecesi gözaltına alınarak Osmanbey’de üç saat süreyle gözlem altında tutulduğunu açıkladı. Emniyet görevlileri, gazeteciye ait fotoğraf makinesini ve mikrofonunu ancak içindekileri sildikten sonra iade ettiler. Gazetecinin not defteri ve basın kartı iade edilmedi.
6. Today’s Zaman gazetesinde serbest muhabirlik yapan Rumeysa Kiger, polisin ‘duran insan’ eylemi yapan kişileri gözaltına almasına tepki gösterince, keyfi biçimde gözaltına alındı. Kiger, serbest bırakıldı.
7. 11 Haziran’da, Kanada’daki CBC kanalına çalışan Sasa Petricic Taksim Meydanı’nda görev yaparken gözaltına alındı. Gazeteci, bir gün gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldı.
8. Yine CBC kanalında çalışan Derek Stoffel, Taksim Meydanı’nda görev yaparken gözaltına alındı. Gazeteci bir gün gözaltında kaldı ve serbest bırakıldı.
9. Polis İstiklal Caddesi’nde görev yapan DHA muhabiri Uğur Can Keskin’i gözaltına aldı. Keskin, kısa süre sonra serbest bırakıldı.
10. Akşam gazetesi foto muhabiri Ferhat Uludağlar İstiklal Caddesi’nde görev yaparken gözaltına alındı. Uludağlar, serbest bırakıldı.
11. İMC muhabiri Okan Altunkara, İstiklal Caddesi’nde görev yaparken gözaltına alındı. Altunkara, serbest bırakıldı.
12. Aydınlık gazetesi muhabiri Arslan Şahan, İstanbul Barosu’nun önünde olayları takip ederken, kartını göstermesine karşın polis tarafından gözaltına alındı. Şahan, serbest bırakıldı.
13. Ulusal Kanal muhabiri Emre Fidan, görev yaptığı sırada polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Bir gün gözaltında kalan Fidan, adliyeye sevk edilmesinin ardından serbest bırakıldı.
14. Sözcü TV kameramanı Serdar Temel, polisin karanfilli anma eylemine gerçekleştirdiği son saldırıda, görev yaptığı sırada gözaltına alındı. Temel'in hafıza kartına el konuldu. POLİS OPERASYONUNDA GÖZALTINA ALINAN GAZETECİLER

1. Atılım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Şenoğlu, polis tarafından evine düzenlenen şafak baskınında gözaltına alındı. Bir gün gözaltında kalan Şenoğlu, adliyeye sevk edilmesinin ardından savcılık tarafından serbest bırakıldı.
2. Özgür Radyo çalışanı Selvi Coşar’ın evi de aynı operasyon kapsamında basıldı. Gözaltına alınan Coşar, adliyeye sevk edilmesinin ardından savcılık tarafından serbest bırakıldı.
3. Etkin Haber Ajansı (ETHA), Atılım gazetesinin teknik işlerinin yapıldığı Güneş Ajans ile çalışanların evlerinin olduğu bina polis tarafından basıldı. Binada bulunan ETHA Haber Müdürü Derya Okatan, hakkında gözaltı kararı bulunmamasına karşın yaklaşık 14 saat fiilen gözaltında tutuldu. Okatan’ın binanın dışına çıkmasına izin verilmedi.
4. ETHA editörü Arzu Demir de polis baskını sırasında binada bulunuyordu. Hakkında gözaltı kararı bulunmayan Demir’e fiili gözaltı işlemi uygulandı. Demir’in, aramanın sürdüğü 14 saat boyunca binanın dışına çıkmasına izin verilmedi.