'Basın susturulamaz'

Sezer'den devlet yetkililerine Basın Bayramı mesajı: "Basın çalışanlarına açık ve örtülü şiddet de sansüre girer ve toplum vicdanında ağır biçimde cezalandırılır."

ANKARA - Basına sansürün kaldırılışının 96. yıldönümündeki 'Basın Bayramı' kutlamaları, Başbakan Erdoğan'ın kendisine soru soran gazetecilere yönelik tavrının gölgesinde kutlandı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yansız yayın yapmaya çalışan basın çalışanlarına karşı yürütülen örtülü ya da açık şiddetin sansürün bir başka türü olduğunu belirterek isim vermeden Erdoğan'a mesaj gönderdi. Sezer, "Saldırıda bulunanlar toplum vicdanında en ağır cezaya çarptırılmaktadır" ifadesini kullandı.
Sezer, 'Basın Bayramı' dolayısıyla yayımladığı mesajında şu görüşleri dile getirdi: "Basının özgür konumunu gölgeleyen ve basını temel işlevinden uzaklaştıran sansür, halkın çıkarlarının savunulmasının ve özgür düşüncenin gelişmesinin önündeki engellerdendir. Devlet sansürü kadar, basının kendine sansür uygulaması, çıkar kaygısıyla yanlı haber yapılması da demokratik bir ülkede asla kabul edilemez. Yansız yayın yapmaya çalışan basın çalışanlarına karşı yürütülen örtülü ya da açık şiddet de sansürün bir başka türüdür. Saldırıda bulunanlar toplum vicdanında en ağır cezaya çarptırılmakta, asla özgür basının sesini kısamamaktadırlar".
'Özdenetim önemli'
Cumhurbaşkanı Sezer, basın çalışanlarının kendi kurum ve mesleklerine olduğu kadar topluma karşı da sorumluluklarının bulunduğunu vurgulayarak, "Hiçbir koşul ve dönemde bu sorumluluklar unutulmamalıdır. Basının kendi içindeki özdenetimi, istenilen konuma ulaşmasında tüm önlemlerden ve yasalardan daha etkili olacaktır. Önemli eksiklikleri gideren yeni Basın Yasası'nın iyi sonuçlar getirmesini umut ediyoruz. Ancak, mesleğin gelişmesine en büyük katkıyı basın çalışanlarının sağlayacağı da akıllardan çıkarılmamalıdır. Basın çalışanlarının özgür bir ortamda yansız haber yapmalarını sağlayacak ve çalışma koşullarını iyileştirecek sendikal haklar ve düzenlemeler, çalışanların karşılaştıkları
güçlükleri azaltarak, daha verimli çalışma ortamına zemin hazırlayacaktır" diye konuştu.