Basın tek ses: Saldırı Türkiye'ye

Alçak bir suikasta kurban giden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, varlığını ilk kez gazetelerde çıkan yanlış haberlere ilişkin gönderdiği düzeltmelerle duyurdu. Dink, AGOS gazetesini çıkarıncaya kadar, tükenmez bir enerjiyle düzeltme yazılar hazırladı.

İSTANBUL - Alçak bir suikasta kurban giden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, varlığını ilk kez gazetelerde çıkan yanlış haberlere ilişkin gönderdiği düzeltmelerle duyurdu. Dink, AGOS gazetesini çıkarıncaya kadar, tükenmez bir enerjiyle düzeltme yazılar hazırladı. Gazeteler sesini kulak ardı etse de o inatla gitti yanlışların üzerine.
Hrant Dink'in katledilmesi dün bütün gazetelerde geniş yer buldu. Doğrusuyla yanlışıyla hayatına ilişkin ayrıntılar yer alıyordu gazetelerde. Ama yanlışları düzeltecek bir Hrant Dink yok artık. Ortak vurgusu 'Bu saldırı Türkiye'ye olan günlük gazetelerde Hrant Dink haberleri şöyle yer aldı:
Hürriyet: Haberi 'Katil vatan haini' manşetiyle verdi. Alt başlıkta ise 'Umut kamerada' denilerek cinayetin adli kısmına değinildi. Gazete beş sayfasını cinayet haberlerine ayırdı. Dink'in öldürülmesine gelen yurtiçi ve yurtdışı tepkilere iki sayfa ayrılırken diğer sayfalarda cinayet ve sonrasında yaşanan gelişmelere ilişkin ayrıntılar yer aldı.
'En büyük ihanet'
Sabah: 'En büyük ihanet' başlığını atarak anasayfasını Dink cinayetine ayırdı. Gazete 2-3-4 ve 5. sayfalarında Dink'le ilgili haberlere yer verdi. Gazetenin 2 ve 3'üncü sayfasındaki haberler cinayetin ayrıntılarına yer verirken 4. ve 5. sayfalarda Dink'in kişiliğine ve son dönemde yaşadıklarına yer verildi. Sabah ekonomi sayfasında kısa bir şekilde iş dünyasının cinayetle ilgili yorumlarına yer verdi.
Milliyet: Hrant Dink Türkiye'dir manşetini atarak, Dink'in 'Ruh halimin güvercin tedirginliği' yazısını, başyazı olarak ana sayfadan verdi. Gazete cinayeteyse 16-17-18-19-20 ve 21. sayfalarını ayırarak Radikal'den sonra Vatan'la birlikte cinayete en çok yer ayıran gazete oldu. Milliyet'in sayfalarında Dink'in kişiliğinden son telefon konuşmalarına, cinayete tepkilerden Dink'in şikâyet mektuplarına kadar bir çok konuya yer verildi.
'Yetişemedik'
Star: İki ana sayfa hazırlayan gazetenin manşeti 'Yetişemedik'ti. Gazete 11. sayfasında Dink'in "Niçin hedef seçildim" yazısına yer verdi. Star 12. sayfasında cinayetin ayrıntılarını yazarken 13. sayfada tepkilere 14. sayfada da protesto eylemine yer verdi.
Posta: Cinayeti 'Vurulduk' manşetiyle duyurdu. Gazete 18 ve 19. sayfalarda 'Utanç günü', 'İstedikleri oldu', 'Türkiye ayakta' başlıklı haberlerde Dink ve cinayetle ilgili haber ve yorumlara yer verdi.
Zaman: Gazete suikast haberini 'Bu kurşun Türkiye'ye sıkıldı' manşetiyle verdi. Zaman'ın 4. ve 5. sayfalarında da Hrant Dink cinayetin ayrıntılarına yer verdi. Tepkilere de geniş yer ayırıveren Zaman, yorum sayfasında da yaklaşık bir buçuk sayfa ayırdı.
'Güvercinin tedirginliği'
Yeni Şafak: "Hrantımıza kıydılar' manşetiyle duyurdu. Gazete 12 ve 13. sayfalarını Dink cinayetine ayırdı. 15. sayfayı ise tıpkı Milliyet gazetesi gibi Dink'in cinayetten bir gün önce Agos'ta yayımlanan 'Ruh halimin güvercin tedirginliği' başlıklı yazısına ayırdı.
Referans: "Cinayeti en anlamlı şekilde duyuran gazetelerden biriydi. Gazete 'Hepimiz Hırant'ız' manşetini kullandı. Normal gazetenin dışını kaplayan ekte cinayetle ilgili haberlerden çok, Dink'in kişiliği ve yakınlarının tepkileri üzerinde duruldu.
Vatan: 'Türkiye'ye daha büyük kötülük yapılamazdı' manşetini kullanan gazete Dink'in katilinin "Gayrimüslimi vurdum" sözlerini iki sayfaya 10 sütundan duyurdu. Cinayete beş sayfa ayıran Vatan'ın 13 yazarı Dink cinayetini köşesine taşıdı.
Soykırım hatırlatması
Cumhuriyet: Haberi manşetten 'Türkiye'ye kurşun' başlığıyla duyurdu. Gazete sol sütunda Cumhuriyet imzalı verdiği yazıda, Ermeni soykırımı iddiasının haksız yere desteklendiği bir süreçte Dink'in öldürülmesinin ancak bir Türkiye düşmanının hesaplı ve profesyonel işi olabileceği söylendi. Gazete Dink'in ölümüyle ilgili ayrıntılı bilgiyi 6. sayfadan başlayarak dört sayfada verdi.
Ortadoğu: Haberi üç sütunda kısa verdi. Ortadoğu'nun haberinde olayın adli tarafına değinilerek tepkilere yer verilmedi ve cinayetin uzun süre gündemde kalacağı vurgulandı.
'Gün ortasında karanlık kurşun'
Yeniçağ: 'Gün ortasında karanlık kurşun' sürmanşetiyle vererek, 'Bulun şu alçağı' dedi. Milliyetçi çizgide yayın yapan gazete 8. ve 9. sayfasında verdiği haberlerde Türkiye'yi karıştırmak isteyen odaklardan bahsetti. Gazete üstü kapalı olarak cinayetin arkasında dış güçlerin olduğunu yazarak, ABD Büyükleçiliği'nden yapılan taziye açıklamasını 'Haberi yokmuş, şoke olmuş!' başlığıyla duyurdu.
Vakit: Manşetine 'Karanlık eller' diyen Vakit'e göre cinayetin Ermeniler'in soykırım iddialarının zirveye çıktığı dönemde işlenmesi son derece manidardı.