Basına polis sansürü

Ölüm orucu yapılan evdeki basın açıklamasını izlemeye giden gazeteciler,
İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir'in emriyle sansüre uğradı.

İSTANBUL - Ölüm orucu yapılan evdeki basın açıklamasını izlemeye giden gazeteciler,
İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir'in emriyle sansüre uğradı. Sokağı ablukaya alan polis, basın mensuplarının açıklama yapılırken görüntü almalarını engellemek için eve kamera ve fotoğraf makineleriyle girmelerine izin vermedi. Gazetecilere dağıtılan basın açıklamalarına da el kondu.
Eyleme teşvik suçu!
Alibeyköy'de ölüm orucunu sürdürenler adına ailelerinin yapacağı basın açıklamasını izlemeye giden gazetecilerin, kamera ve fotoğraf makineleriyle arama noktalarından geçmesine izin verilmedi. İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir'in emri olduğu belirtilerek, "Medyada yer alan görüntü ve fotoğraflar ölüm oruçlarını teşvik ediyor" denildi. Basın mensupları, ailelerin açıklamasını, kamera ve fotoğraf makinelerini mahalledeki bakkallara ya da araçlarına bırakarak izledi. Alibeyköy'de ölüm orucunu sürdüren Aydın Hanbayat, Murat Şahin, Hüseyin Yıldız, Cemal Keser, Yeter Güzel, Tekin Yıldız ve Orhan Gül'ün aileleri, Küçükarmutlu'da yaşanan olayların tekrarlanmaması için tüm kamuoyu duyarlı olmaya çağrıldı.
Basın açıklamasını görüntü alamadan izleyen basın mensuplarının notlarına ve basın metinlerine de çıkışta tekrar arama yapan polisler tarafından el konuldu.
İki kişi daha öldü
Küçükarmutlu operasyonunu protesto etmek için tutuklu bulundukları cezaevlerinde kendilerini yakan üç kişiden Nail Çavuş ile Eyüp Samur dün hayatını kaybetti. Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde Nail Çavuş ve Kemal Ayhan, Kandıra F Tipi Cezaevi'nde de Eyüp Samur kendilerini yakmıştı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tedavi altına alınan Samur ve Çavuş dün öldü. Ayhan'ın tedavisi ise Tekirdağ Devlet Hastanesi'nde sürüyor. Çavuş, Gazi Mezarlığı'nda toprağa verilirken, Samur'un cenazesi ailesine teslim edilmeden polis tarafından Cebeci Mezarlığı'na gömüldü. Operasyonda ölen Bülent Durgaç'ın cenazesi de Mersin'de defnedildi.
ÇHD: İnfaz amaçlı
Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi Başkanı Several Demir ise Küçükarmutlu
operasyonun 'infaz' amacı taşıdığını öne sürdü. ÇHD İstanbul Şubesi'nde dün düzenlenen
basın toplantısında konuşan Demir evde bulunanlara yakın mesafeden ve hedef gözetilerek ateş edildiğini ve evde bulunanların kimyasal veya benzeri bir madde ile yakıldıklarını öne sürdü.