Basının gündeminde 'dershane tartışması' var

Basının gündeminde 'dershane tartışması' var
Basının gündeminde 'dershane tartışması' var
Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershanelerin ve özel etüt merkezlerinin kapatılmasına yönelik yasa tasarısının belli olmaya başlamasının ardından başlayan tartışma bugünkü gazetelerde kendine geniş yer buldu.

Radikal.com.tr – Milli Eğitim Bakanlığı ’nın dershanelerin ve özel etüt merkezlerinin kapatılmasına yönelik yasa tasarısının belli olmaya başlamasının ardından başlayan tartışma bugünkü gazetelerde kendine geniş yer buldu.

Dünkü Zaman gazetesinin, “Eğitime büyük darbe” başlığıyla duyurduğu taslak planla ilgili olarak yine dün akşam saatlerinde Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ) tarafından bir açıklama yapılmış, dershane ve etüt merkezlerinin kapatılacağına ilişkin bir yalanlama yapılmamakla birlikte, Zaman gazetesinin haberinde “taslakta olmayan bazı maddelerin varmış gibi gösterilerek kara propaganda yapıldığı” belirtilmişti. Samanyolu ve Zaman'da yayımlanan haberde iddia edilen taslaktaki ifadeleri "alenen yalan ve kışkırtıcı" olarak niteleyen MEB, eğitimde yeni bir taslak üzerinde çalıştıklarını fakat hazırlanan taslağın Zaman'ın manşetinde yer alan haberdeki içeriklerle alakası olmadığını belirtmişti.

Tartışmanın dozunu artıracağı anlaşılan bu açıklamaların ardından, dün gece boyunca, çok sayıda gazeteci ve eğitimcinin yanı sıra Başbakanlık danışmanlarından bürokratlara, velilerden öğrencilere dek çok sayıda sosyal medya kullanıcısının katılımıyla tartışmalar internet mecrasında devam etti. #EğitimeSonDarbe hashtagiyle gece boyunca 700 binin üzerinde tweet atılırken bu hashtag hem Türkiye hem de dünya sıralamalarında trend topic (TT) oldu. Dershanelerin kapatılmasını öngören tasarı lehine de #EğitimdeAKPartiFarkı hashtagiyle tweetler atıldı.

Ve elbette dün gün boyu süren tartışmalar bugünkü gazetelere de yansıdı.


ZAMAN: ‘DARBE DÖNEMİNDE BİLE’

Dünden beri tartışmaların odağında bulunan Zaman gazetesi bugün konuyu manşetten görmeye devam ederken “Böyle bir yasa darbe döneminde bile uygulanmadı” başlığını kullandı. Hasan Karalı ve Burcu Öztürk imzalı haberde, bugünküne benzer bir teşebbüsün 12 Eylül darbesinden sonra da gündeme geldiği belirtilerek, “Kenan Evren yönetiminin çıkardığı dershaneleri kapatan yasayı bir yıl sonra Turgut Özal, yürürlüğe girmeden kaldırmıştı. 28 Şubat’ta da birçok dershaneye üst üste müfettişler gönderilmiş ama kapatma amaçlı kanun hazırlanmamıştı" denildi.

Gazete, Erdoğan hükümetinin, 12 Eylül darbesiyle kurulan hükümetten daha sert bir yasa taslağı hazırladığını ima ederken, “28 Şubat postmodern darbe sürecinde de birçok dershaneye üst üste müfettişler gönderildi ama kapatma amaçlı bir kanun hazırlanmadı. Şimdi ise MEB’in dershaneleri ve etüt merkezlerini kapatmak için kanun taslağı hazırlaması, toplumun tüm kesimlerinden büyük tepki çekti” ifadelerini kullandı.

Bugün gazetesi ise “Özel dershaneler bir ‘oldu bitti ile kapatılacak’ iddiası” üst başlığının altına “Başka sorunlar çıkar” manşetini attı. Gazete, dershanelerin kapatılması tasarısına her kesimden tepki yağdığını ve tasarının yasalaşması durumunda “eğitimdeki uçurumun artacağı” yazdı.


SABAH: DERSHANELER İÇİN KARA PROPAGANDA

Hükümete yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi ise tartışmaya Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın sözleri üzerinden katıldı. “Dershaneler için kara propaganda” manşetini kullanan gazete, bu başlığın altına, “Zaman gazetesinin ‘Eğitime büyük darbe’; Samanyolu TV’nin ‘Eğitimde sıkıyönetim dönemi’ haberlerini MEB yalanladı: Alenen yalan ve kışkırtıcı kampanya” spotunu yazdı. 

Hükümete yakın gazeteler arasında en sert ifadeleri ise Takvim gazetesi kullandı. Gazete, büyük harflerle "Apaçık Yalan" ifadesini kullandığı manşetin altına, "Dershanelerin kapatılmasından rahatsız olan cemaat, kampanyaya başladı" diye yazdı.


STAR VE YENİ ŞAFAK DA BAKANLIĞI REFERANS GÖSTERDİ

Star gazetesi de “Hedef kaliteli ve daha eşit eğitim” başlığıyla ve MEB açıklamasını esas alarak konuyu manşetine taşıdı.

Hükümete yakın bir başka gazete Yeni Şafak ise ‘Taslakta ceza yok’ başlığıyla konuyu sürmanşette gördü.


Fethullah Gülen'den çok sert dershane açıklaması


  http://www.radikal.com.tr/116097511609753

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ak balik - karakediakkedi

  ak balık diğer sazangillerdeki gibi dişleri olmadığından dolayı yırtıcı balık olarak görülmez ama aslında her şeyi yiyen bir balıktır. kaynak: viki. buradan butun cemaatcilere i. melih gokcekten kendim ettim kendim buldum adli sarkiyi armagan ediyorum.

  Tepeden inme yapılan değişiklikler - hüzün kovan kuşu

  Önemli değişiklikler planlanıyorsa eğer, bu eğitim olsun, sağlık olsun her ne olursa olsun önce bi alt yapı çalışması yapılır ve bu uzun bir süreyi kapsar. Uzmanların görüşleri alınır, yapılması planlanan değişiklikler üzerine analizler yapılır vs.. Eğitimdeki eksiklikler giderilmeden, yerine bir şey koymadan hooopp tepeden inme bir şekilde pat diye sistem değişiyor. Altyapı açlışması oladan tepeden inme yapılan değişiklikler de doğru düzgün olmadığından eğitimde sürekli sistem değişiyor. Akp'nin her konuda yaptığı bu. İnsanlara değişimden önce kaosu yaşatıyorlar. İnsanlar can atmıyor dershanelere çocuğunu göndermeye, mecbur kalıyor. Önce bu nedenleri bulup çözüp sonra dershaneleri kapatırsın. Ama nerdeee... Tabi işin öbür yüzüne bakarsak asıl mesele insanlar dershanelere mecbur kalmasın meselesi değil işte cemaate ders verme, gözlerini korkutma meselesi. Olan yine çocuğunun geleceği için çabalayan kıt kanaat geçinen insanlara oluyor. Kurunun yanında hep yaşı da yakıyorlar.

  Rahibin Hikayesi vardı - berkayhür

  Nazi almanyasında önce komünistleri topladılar sessiz kaldık, sonra sosyalist ve demokratları aldıklarında da. Sanatçılar ve bilim adamları hüküm giymeye başladığında sessizliğimizi koruduk ancak sıra bize geldiğinde bizim için sesini çıkartabilecek kimse kalmamıştı diye. Buna benziyor, zaman-samanyolu(gülen) medyası var gücüyle "demokrasi aşıklığına" soyunmuşken, mürit toplama merkezleri olan fem anafen gibi kurumların kapatılmasına son derece karşı. Fakat onlarla beraber kardeşim bu hukuksuzluk haksızlık diyecek kimse kalmayışı da bir o derece acı.