'BAŞKA BİR OKUL MÜMKÜN' SUNAR: Mutlu Keçi İlkokulu

'BAŞKA BİR OKUL MÜMKÜN' SUNAR:
Mutlu Keçi İlkokulu
'BAŞKA BİR OKUL MÜMKÜN' SUNAR:
Mutlu Keçi İlkokulu
'Başka Bir Okul Mümkün' Derneği, hayallerindeki okulu Bodrum'da hayata geçirdi. Çocukların verdiği isimle 'Mutlu Keçi İlkokulu'nda her şey başka.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Okul bahçesinde öğrenciler koşuşturuyor. Kimi yakalamaca oynuyor, kimi ip atlıyor. Dikkatli bakınca aralarında öğretmenlerinin de olduğu göze çarpıyor. Öğretmenlerden biri çocukların çevirdiği ipten atlıyor, diğeri çocukları yakalayıp ebelemeye çalışıyor. Film atölyesinde çocuklar, Miyazaki’nin insanoğlu tarafından kirletilerek yaşanılamaz hale getirilen doğayla ilgili anime filmini izliyor. Çocuklar öğretmenlerine isimleri ile hitap edebiliyor, Öğlen bostandan gelen organik sebzelerden yapılmış yemekleri yiyorlar. Okul hem ucuz hem de doğaya saldığı karbon az olan zeytin küspesiyle ısınacak. 20 çocuk döşeme taş yoldan yemekhanedeki ahşap banklara, bahçedeki oyuncaklara kadar velilerin ve gönüllülerin kendi elleriyle yaptığı bir okulda okuyor... Burası “Daha demokratik, ekolojik, alternatif bir eğitim mümkün” diyen bir grup veli ve eğitimcinin kurduğu, çocukların koyduğu isimle ‘Mutlu Keçi İlkokulu’.
Her şey, 2009 yılında eğitim sistemine dair sıkıntıları kendi deyişleriyle ‘konuşup kararmaktan usanmış’ bir grup veli ve eğitimcinin ‘Başka Bir Okul Mümkün mü?’ sorusuyla başladı. Sayıları giderek arttı. Önce ‘Başka Bir Okul Mümkün Girişimi’ni, 2010’da ‘Başka Bir Okul Mümkün Derneği’ni (BBOM) kurdular. Şu an dernekte yaklaşık 150 kişiler. Dernekte çocuklarını BBOM okulunda okutmak isteyen ebeveyn gönüllüler, bu modelin hayata geçmesi için çalışan ebeveyn olmayan gönüllüler var. 

Kâr amacı yok

Üç yıldır harıl harıl çalışan dernek sonunda hayallerini gerçekleştirdi. İlk BBOM okulu 2013-2014 eğitim -öğretim yılında Bodrum’da açıldı. Okul özel okul statüsünde görünse de diğerlerinden en büyük farkları kâr amacı gütmemeleri. Okulun sahibi BBOM Bodrum Eğitim Kooperatifi . Çocuklarını bu okulda okutan aileler ve finansal olarak okula destek vermek isteyenler üye. Kooperatifin 25 üyesi var. Üyeler önce okulun kuruluş giderlerini paylaştı. Şimdi de çocuğunu okutanlar yıllık 12 bin 500 TL olan eğitim giderini ödüyor. 

Veliler işbaşında

Radikal, Bodrum Ortakent-Yahşi’de bulunan Mutlu Keçi İlkokulu’na konuk oldu. Okulun her bir köşesinde dernek ve kooperatif üylerinin, anne-babaların, BBOM ile hiçbir bağı olmasa da destek veren gönülülerin emeği var. Eğitim yılı başında yetişmesi için harıl harıl çalışmış herkes. Kimi taşları döşemiş, kimi atölye yapımında çalışmış...
Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki ‘Yıldız Dayanışma’dan gelen gönüllüler bağışlanan ahşaplardan bahçeye oyuncaklar yapmış. Okul kolektif bir çalışmanın ürünü. Zaten okulun lavaboları ve kapıları dışında her şey bağış. Hatta bahçedeki kaz, tavuk, ördek ve Sivas Kangalı köpek bile.
Okulun adı, çocukların arkadaki keçi çiftliğinden esinlenip koyduğu isimle ‘Mutlu Keçi’, Milli Eğitim’in verdiği isimle ise ‘Özel Yahşi İlkokulu’. 

MEB : Keçi inatçı hayvan, okul adı olmaz

Çünkü ‘Mutlu Keçi’ ismi,”Keçi inatçı hayvandır” denilerek onaylanmamış. Resmi adı farklı olsa da yerleşkenin adı ‘Mutlu Keçi’ olarak belirtiliyor. Yedi derslikli okulda 20 öğrenci okuyor. Öğrencilerin yüzde 37’si burslu. BBOM’un kuruculardan ve okulun velilerinden YTÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Burak Ülman, “Derdimiz sadece kendi çocuklarımızın okuyacağı bir okul değil. Alternatif bir model oluşturmak istiyoruz. Bir grup orta üst sınıf ailenin kurduğu okul değil burası. Okulun inşaatında çalışan ustanın da, bahçıvanın da çocuğu burslu okuyor” diyor.
Mutlu Keçi’de beslenme ilkelerinden kılık kıyafet ilkelerine kadar her şey ‘başka’. Mesela yemeklere un, şeker, tuz girmiyor. Onların yerine tam buğday unu, pekmez ve kaya tuzu kullanılıyor. Çocuklara taze meyve ve sebze dağıtılıyor. Öğrenciler okula serbest kıyafetle geliyor.

Gözlerindeki ışık sönmüyor


Veliler de çocuklar da okulda mutlu. Batu Tanık, “Okulda en sevdiğim, resim atölyesi. Bir de bazı kararları biz alıyoruz, bazen istediklerimizi yapabiliyoruz” diyor. Çocuklar genelde hep aynı şeyi söylüyor: “Bu okulda en çok oynamayı seviyoruz.”
Veliler de çocukları mutlu olduğu için memnun. Okulun bahçıvanı ve velisi olan Kamil Akay, “Oğlum 2. sınıfta, geçen sene başka okuldaydı. Buraya daha çok severek geliyor. Sabahları erkenden kalkıyor. Hafta sonları ‘Okul yok mu?’ diye soruyor. Benim için de buranın uygulamalı bir okul olması çok güzel” diye konuşuyor. Kızı Defne birinci sınıfa giden Şebnem Demiröz ise “Bu okulu kurarak hayalimizi gerçekleştirdik” diyor:
“Kızım okul dönüşü daha kapıda anlatmaya başlıyor yaşadıklarını. Onun gözünün içindeki ışığın sönmediğini, sistemle robotlaşıp sorgulamayı kesmediğini görmek çok güzel.”

Meclis’te çocuklara karar hakkı


Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı uygulanıyor ancak uygulamalar daha zengin ve yaşayarak öğrenmeye yönelik. Sınıflarda taşınabilir masalarla oturma düzeni değişken. Kimi çocuk bir arada çalışıyor, kimi ise tek başına. Zaten her öğrencinin ‘bireyselleştirilmiş eğitim planı’ var. Bir çocuk henüz çizgi çizme, bir diğeri harfleri öğrenme seviyesindeyse, farklı çalışabiliyorlar. Öğrenciler katılacakları atölyeleri kendileri seçiyor. Seramik, İngilizce, dünya dilleri, İtalyanca, film, müzik, görsel sanatlar, çocuk yogası gibi pek çok atölye var. Çarşamba günü eğitim hayatın içinde yapılıyor. Kimi zaman bir nar bahçesinde kimi zaman bir demir atölyesindeler. Çarşambaları okul meclisi toplanıyor. Tüm çalışanlar ve öğrenciler katılıyor. Son konu spor salonunun düzenlenmesiydi. Kararları çocuklar aldı.

Bu modeli sürdürmek için destek lazım


Mutlu Keçi’nin sürdürülebilir olması için desteğe ihtiyacı var. BBOM’un kurucularından ve okulun velilerinden Burak Ülman, bir sene sonra öğrenci sayısının ve kooperatif üyesinin artmasıyla gelir ve giderin kafa kafaya geleceğini ancak desteğe ihtiyaçları olduklarını anlatıyor: “İlk iki sene bizim için çok önemli. Hesaplarımıza göre bir yıl sonra öğrenci sayısı ve kooperatif üye sayısının artmasıyla gelir ve giderimiz kafa kafaya gelebilir. İki yılı atlattıktan sonra üçüncü sene ikinci dördü, yani ortaokulu kurmak için birikim yapmaya başlayacağız. Bu kadarını yaptıysak gerisini de yaparız. Zor olanı başardık. Ancak desteğe ihtiyacımız var. “Okula ve derneğe ayni ve nakdi destekte bulunulabilir.
İletişim için: 533 383 43 16, www.baskabirokulmumkun.net, iletisim@baskabirokulmumkun.net, facebook.com/baskabirokulmumkundernegi.


  http://www.radikal.com.tr/1155794115579412

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mutlu Keçi İlkokulu, sürdürülebilirse yenilikçi bir okul ve yönetim modeli olabilir - user401368

  Mutlu Keçi ilkokulu tasarımı ve uygulamaya geçirilme biçimiyle "sıradan ve sürüden ayrılan" bir okul olması bakımından çok önemli bir girişim. Devlet, milletin vergileriyle ve kendi merkezi bürokrasisini kullanarak "işletmeye" çalıştığı kamu okullarında (genel itibarıyla) çok ciddi finansal ve insan kaynakları tüketmesine rağmen ne kabul edilebilir bir kalite sunabiliyor, ne de gerçek mal sahiplerine (sistemi vergileriyle finanse eden) yönelik bir "hesap verebilirlik" düzeni kurabiliyor. Bu nedenle, devletin milletle işbirliği yapabildiği ve "tek amacı kâr etmek olmayan" ara-alternatif okulculuk modellerine şiddetle ihtiyaç var. İnovatif (yenilikçi) eğitim ve okul uygulamaları ülkemiz adına çok önemli, bu konuda Gaziantep'te çok önceden yola çıkan bir grup akademisyen ve eğitimcinin kurduğu "özerk" bir okulöncesi kurum var. Kurucuları bu okulun "YAP-İŞLET-SAKIN DEVRETME!" modeliyle tasarlandığını ve işletildiğini söylüyorlar. Okulların ismi Akıllı Bebekler Akademisi" (ABA- Okulöncesi Bilim-Sanat Akademileri). Başarılı bir "alt pazar ve iş modeli" inovasyonu örneği. Franchising yöntemiyle İstanbul'da da faaliyet gösteren bir okul. Bu tür girişimler önce yerel bir örnek olarak başlayıp, sonra yaygınlaşabilir. Mutlu Keçi ilkokulunun bir model olmadığı görüşüne kesinlikle katılmıyorum; aşağıdan yukarıya doğru çok güzel bir değişim girişimi ve tam bir halk inisiyatifi! Emeği geçenleri kutluyorum.

  Bu bir model değil - BayK

  Bodrum'daki bu okulun Milli Eğitim'in okullarına göre daha özgürlükçü ve insan doğasına yatkın olacağına eminim. Ama bu projenin kollektif biçimde hazırlanmış bir özel okul projesi olduğunu da teslim etmek lazım. Zenginlerin çocuklarına iyi eğitim aldırmak için kendi çocuklarının kaderini toplumun geri kalanının kaderinden ayırmak için kurdukları özel okullardan ilke olarak çok farklı değil. Devlet, kendi görevlerini başkaları üstlendiği için böyle projelerden mutlu bile olur. Bugün için asıl sorun belli yerlerde (Bodrum'da, Çanakkale'de) az sayıda çocuğun yararlanabileceği kurtarılmış bölgeler kurmak değil tüm toplumun vergileriyle oluşturulmuş devlet okullarını ve eğitim sistemini halk çocuklarının kaliteli bir eğitim alabileceği hale getirmek olmalı. Bu daha da zor, ama tek yapılması gereken bu.

  Gölge mi dayanışma mı - bardağındolutarafı

  Bir Mutlu Keçi velisi olarak şunu kısaca söyleyebilirim; aramızda bir tuzukuru yada amiyane tabiriyle bobo olsaydı mali durumumuz da böyle olmazdı zaten. İlk yıl 20 çocuk, 7si tam burslu. 12.500den 150.000 TL topluyorsun, yıllık masrafların 500.000 TL, açığın 350.000 TL. Neden çünkü çalışanlarını özlük haklarından çalmıyorsun. Neden, bireyselleştirilmiş eğitimi savunuyorsan saat ücretli değil FT branş öğretmeni çalıştıyorsun. Neden sosyal adalete inancından burs oranını %35lerde tutuyorsun. Neden, arkanda devlet yada bir godaman/sermayedar desteği yok. Taşından, rafına da herşeyi imece usülü dayanışma pratikleriyle yapmışsın (başka türlü zaten yapamazsın, paran yok). Tablo ortada, gerekirse bireysel olarak borca da gireriz, açığımızı da kapatırız, sorun biz değiliz. Asıl derdimiz bu modelin gerçek bir model olduğunu göstermek. İlk yıl finansman zorluklarını sadece biz değil kim bu iş için irade ortaya koysa (umarız bu irade Karadeniz bölgesinden de çıkar) yaşayacak. Bu finansman sorununu aşmanın yollarını ararken şapkadan tavşan çıkmasını beklemektense (100 liraya yapmak gibi) biz işe girişerek, çamura bulaşarak, borca girerek, icabında da batmayı da göze alarak yola çıktık. Biz kimseden sadaka istemiyoruz. İhtiyacımız dayanışma, çünkü ancak bunu sağlarsak bu modelin işlerliğini gösterebileceğiz. Bulamazsak oturulduğu yerden sıkça yapıldığı gibi eleştirmenin binbir yolu kendi kendini doğrulayan kehanet gibi tekrar edilmeye devam edecek. Başka okullar mümkün, ama sadece dayanışmayla mümkün, gölgeyle değil...

  Keci vs Koyun - caglarkarademir

  Dunya da bir cok cesit egitim sekli var. Bunlara ev ve mahalle egitimi dahil. Cocuklarin komun icinde egitilmesi ve birey olmasi cok daha gercekci ve hayata hazirlama amaclidir Yalan tarih, ise yaramayan diger beseri ilimler yerine yeterince okunmayan felfese,astronomi, geometri ve demokratik tarih bilimleri okutuldugu takdirde bir robottan cok birey olarak yetisecektir genc insanlar. Milliyetci ve tekrardan ibaret OKUL, bireyi koyun gibi suruye katar. O yuzden Mutlu Keci iyidir salak koyundan.

  BAŞKA BİR OKUL MÜMKÜN' SUNAR: - 727272

  Mutlu Keçi, Mutlu Tilkiye Karşı!

  egri oturup dogru konusalim - ckk

  Turkiye'deki milli egitimin hali dusunuldugunde her turlu alternatif projeye, hele de bu tarz projelere cok ihtiyac oldugu acik. Benim anlamadigim, isin haberde tek cumle ile gecirilip hasiralti edilen maddi yani: Senelik 12500 lira aidat var. Genelgecer ilkokul ucreti nedir bilmiyorum ama ayda 1000 lira verdikten sonra bir zahmet okuldan devletin mahalle ilkokulunun otesinde bir seyler de bekleyeyim degil mi? Kucumsemek icin soylemiyorum, sehir hayatinda burn-out olurken para biriktirip mutlulugu Bodrum'da organik tarimda arayan tuzu kuru "bobo"larin saglam para verdikleri bir okul olmus biraz... Senede 12500 lira ogrenci aidatinin uzerine bir de "destege ihtiyacimiz var" denmesi de enteresan. Ayda ogrenci basina 100 liraya boyle bir proje gerceklesirse asil haber o olur.

  Çocuklar Adına Teşekkürler... - Saim Kara

  Milli eğitimimizi çağdaş hale getiremedik. Ezberciliğe olan tutkumuz, akılcı yolların önünü hep tıkadı. Bana göre, gelecek zamanda da bunun düzeleceği yok. Eğitim sistemimiz gittikçe çağdaşlıktan uzaklaşıyor. Yaparak, yaşayarak, gezi- gözlem ve deneye dayanan bir eğitimi hayata geçiremiyoruz. Eğitim sistemi her yıl, hatta her dönem değiştirilip duruyor. Siyasileşiyor. Çocuklar geleceğimiz, çok daha iyisi, güzeli ve doğrusu çocukların hakkıdır. ''Mutlu Keçi'' örneklerinin çoğalmasını diliyor; projede emeği geçen herkese, çocuklar adına teşekkür ediyorum.