@ismailsaymaz

Başka 'tayinler' çıkmasın

Elinde reçetesi, Türk Böbrek Vakfı (TBV) Ahmet Vermiş Diyaliz Hastanesi'nin kantinine giriyor. Bir paket çubuk kraker alıp, masaya oturuyor. Saat 17.00'ye yaklaştıkça 'ailenin diğer fertleri' de birer birer kantine geliyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Elinde reçetesi, Türk Böbrek Vakfı (TBV) Ahmet Vermiş Diyaliz Hastanesi'nin kantinine giriyor. Bir paket çubuk kraker alıp, masaya oturuyor. Saat 17.00'ye yaklaştıkça 'ailenin diğer fertleri' de birer birer kantine geliyor. Onlar da çubuk krakerlerini alıp İstanbul Diyaliz Hastalarıyla Dayanışma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Halil İbrahim Başak'ın masasına oturuyor. Derneğin, hepsi de böbrek hastası olan başkan yardımcısı, sekreteri ve üyeleri, diyaliz makinesine bağlanacakları saati beklerken rutin gündemi tartışıyor.
Dernek başkanı Halil İbrahim Başak, bileğindeki, 'fikstür' adı verilen, diyaliz hastalarından kan alımı için açılan yaranın bıraktığı izi göstererek, "Bu," diyor, "bizim nüfus kâğıdımız, dernek üye kartımız."
Koridorlardaki sefalet
Başak, hastalığa 2001 yılında yakalandığı için, kendi deyişiyle, ekibin en genç üyesi. Dört yıl önce diyaliz makinesine bağlı yaşamaya başladığı zaman hastane koridorlarındaki sefalete tanık olmuş. Haftada üç gün makineye bağlanmaları gerektiği halde parası olmadığı için hastaneye zamanında gelemeyenleri, yeterli derecede beslenemeyenleri ve ilaç alamayanları tanımış.
"Bir şeyler yapmak lazım" diyerek harekete geçen ve 'hali vakti yerinde olan Başak esnaftan para toplayarak zor durumdaki hastalara yiyecek ve giyecek yardımları yapmaya başlamış. Üç yıl süren bu yardımlar hastaları giderek kaynaştırırken, selamlaşmalar da yol arkadaşlığına dönüşmüş.
Başak'ın öncülüğünde birleşen 30'u aşkın hasta 2004 yılının temmuz ayında İstanbul Diyaliz Hastalarıyla Dayanışma ve Kalkındırma Derneği'ni kurmuş. Derneğe Türkiye Böbrek Vakfı Ahmet Vermiş Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Nefroloji Bölüm Başkanı Dr. Bilal Görçin, İstanbul Tıp Fakültesi Nefroloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Aydın Türkmen ile Samatya SSK Hastanesi Nefroloji Bölümü Şefi Doç. Dr. Abdülkadir Ünsal da üye olmuş. Dernek, ülke genelinde sayıları 35 bin 562, İstanbul'da 6 bin 500 olan diyaliz hastalarının 1200'üne yardım eli uzatabilmiş.
Hasta olmayan tek üye
Dernek, ellerindeki kıt olanaklara rağmen her ay düzenli olarak 1200 hastaya gıda ve zaman zaman da giyecek yardımı yapıyor. Çeşitli belediyelerden sağlanan üç ya da altı aylık ekmek fişleri hastalara dağıtılıyor, parası olmayanlara gerekli ilaçlar alınıyor, erzakları evlerine taşınıyor...
Fatih Belediyesi'nden temin edilen bir otobüs de tüm gün hastalara hizmet ediyor. Zor durumdaki hastalar evden hastaneye, hastaneden evlerine taşınıyor. Bugüne kadar dört kez de moral gezisi düzenlemişler.
Bu arada içeri derneğin sekreteri İlkay Solmaz ve muhasibi Arif Çetin, giriyor. Sohbet yine çubuk kraker eşliğinde devam ediyor. Başak, Çetin'i işaret ederek, "O hasta değil" diyor. Çetin, hastalar için tahsis
edilen otobüsün şoförü. Dört yıldır hastaları taşıyan Çetin, işini gönüllülüğe dönüştürünce derneğin muhasipliğine getirilmiş.
Solmaz ise sekiz yıl önce hastalanmış. Küçükmustafapaşa'dan haftada üç gün hastaneye gelerek makineye bağlanıyor.
Çubuk krakerin sırrı
Diyaliz ünitesinin açılacağı 17.30'a doğru kantin böbrek hastalarıyla tıka basa doluyor. Kantine adım atanlar, çubuk krakerlerini alarak masalara dağılıyor. Herkes çubuk kraker alıyor ama neden aldıklarını kendileri de tam olarak bilmiyor. Kantinde, günde içinde 40'ar paket bulunan yaklaşık 20 koli çubuk kraker satılıyor. Diyaliz ünitesindeki hemşirelere göre, 'düşük tansiyonlu hastalara önerilen' çubuk kraker, diğer hastalarca da 'Belki bir yararı vardır' diye tüketilmeye başlanınca, vazgeçilmez olmuş. Başak, "Bunu sadece burada yiyoruz. Dışarıda silah sıksalar yemeyiz" diyor.
Saat 17.00'de zil çalıyor. Hastalar üst kata tartıya çıkıyor, ardından kapılarda toplanıyor. Herkesin yeri belli. Başak, odasına girmiş, dört saatini geçireceği makineye bağlanmış bile. Hastalar ünitede tedavi görürken, derneğin en 'cefakâr' gönüllüleri olan hasta yakınları da dışarıda vakit geçiriyor. Günün büyük bölümünü birlikte geçiren hasta yakınları yanlarında getirdikleri termoslarla çay içip sohbet ediyorlar.
Ünitenin en genç hastası, 16 yaşındaki Berat Yaşar. Sekizinci sınıf öğrencisi Yaşar, bir yıl önce hastalığa yakalanmış. Bu yüzden top oynayamıyor, yalnızca arada bir kola içebiliyor. Böbrek bulabilse tüm gün top oynayacak, daha çok kola içebilecek.
Tek umutları organ bağışı
Diyaliz hastaları haftada en az üç arkadaşlarını, makinesiye bağlandığı sırada, otobüste ya da evde yitiriyorlar. Bu yüzden 'Öldü' kelimesini kullanmıyor, 'Ankara'ya tayini çıktı' diyorlar. Ve son dönemde kimlerin tayini çıkmamış ki: Faruk, İbrahim amca, İsmail, Osman dede... Başak, arkadaşlarını bir bir eksilten 'tayinlerin durması' için böbrek bağışının artmasını istiyor.


    http://www.radikal.com.tr/7373597373590

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.