'Başka Tuğçe'ler, Münevver'ler ölmesin'

'Başka Tuğçe'ler, Münevver'ler ölmesin'
'Başka Tuğçe'ler, Münevver'ler ölmesin'

Yürüyüşte ?Cinayetin yaşı yoktur? pankartları taşındı. FOTOĞRAF: AYCAN DEMİREL / AA

Adana'da 17 yaşındaki eski erkek arkadaşı tarafından 28 yerinden bıçaklanarak öldürülen Tuğçe'nin ailesi ve yakınları, genç kızın resmini taşıyarak yürüdü: Zanlı az cezayla kurtulursa başka çiçekler de solacak
Haber: MEHMET KAYMAK / Arşivi

ADANA - Eski erkek arkadaşı Malik En tarafından 28 yerinden bıçaklanarak öldürülen 20 yaşındaki Tuğçe Anlaş’ın ailesi ve sevenleri, ‘Başka Tuğçeler ölmesin’ diyerek mezarlığa yürüdü.
Adana Havuzlubahçe Mahallesi’ndeki evin önünde toplanan grup ‘Cinayetin yaşı yoktur. Başka Tuğçeler ölmesin’ yazılı pankart ile ‘Adalet bu ülkenin neresinde?’, ‘Seni unutmadık unutmayacağız’, ‘Suçlular cezasını çeksin’ ve ‘Tuğçe tokat yedi, adalet katile yumruk atacak mı?’ yazılı dövizler taşıdı.
Yaklaşık 250 kişilik grup, mezarlığa hareket etmeden önce Tuğçe’nin teyzesi Aygün Haskaya, basın açıklamasını okudu. Tuğçe’nin katledilmesini protesto etmek için toplandıklarını belirten Haskaya, “Sesimiz milyonlara ulaşsın ki başka Tuğçeler, Münevverler hayatının baharındayken canilerin kör bıçağıyla hayata veda etmesin” dedi.
Haskaya, katil zanlısının yaşının büyütülmeden önce 17 olması nedeniyle verilecek ceza konusunda kuşkular yaşadıklarını dile getirdi:
“Biz buradayız, çünkü yaramız hala kanıyor. Eğer Malikler hak ettiği cezayı almazsa kanamaya da devam edecek. Bu dava da Münevver cinayeti gibi topluma emsal teşkil ediyor. Verilen hüküm yine az olursa bir cani bu davanın ardından başka çiçeklerimizi solduracaktır. Bizim davamız, 17 yaşında işlenilen cinayetlerin de yaptırımlarının ağır olmasıdır. Az bir cezayla kurtulursa Malik de Cem gibi kısa süre sonra toplumun içine karışacak, yaptıkları yanlarına kar kalacaktır.”