Başka Tuğçeler ölmesin!

Başka Tuğçeler ölmesin!
Başka Tuğçeler ölmesin!
Adana'da eski erkek arkadaşı tarafından öldürülen Tuğçe Anlaş'ın yakınları mezarlığa yürüdü


Mehmet KAYMAK

ADANA'da, eski erkek arkadaşı Malik En tarafından 28 yerinden bıçaklanarak öldürülen 20 yaşındaki Tuğçe Anlaş'ın ailesi ve sevenleri, ‘Başka Tuğçeler ölmesin’ diyerek mezarlığa yürüdü.
Havuzlubahçe Mahallesi'ndeki evlerinin önünde toplanan Tuğçe'nin ailesi, yakınları ve sevenleri, ‘Cinayetin yaşı yoktur. Başka Tuğçeler ölmesin’ yazılı pankart ile ‘Adalet bu ülkenin neresinde?’, ‘Seni unutmadık unutmayacağız’, ‘Suçlular cezasını çeksin’ ve ‘Tuğçe tokat yedi, adalet katile yumruk atacak mı?’ yazılı dövizler taşıdı.
Yaklaşık 250 kişiden oluşan grup, mezarlığa hareket etmeden önce Tuğçe'nin teyzesi Aygün Haskaya, daha önceden Anlaş Ailesi tarafından hazırlanan basın açıklamasını okudu. Tuğçe'nin hunharca katledilmesini protesto etmek için toplandıklarını belirten Haskaya, “Sesimizi milyonlara duyurmak için buradayız. Sesimiz milyonlara ulaşsın ki başka Tuğçeler, Münevverler hayatının baharındayken canilerin kör bıçağıyla hayata veda etmesin” dedi.
Yaralarının hala kanadığını belirten Haskaya, katil zanlısının yaşının büyütülmeden önce 17 olması nedeniyle verilecek ceza konusunda kuşkular yaşadıklarını belirterek şöyle devam etti:
“Biz buradayız, çünkü yaramız hala kanıyor. Eğer Malikler hak ettiği cezayı almazsa kanamaya da devam edecek. Tuğçe'nin annesinin ağıtları hiç bir zaman susmayacak. Tuğçe'mizin sesi hala kulaklarımızda, neşe dolu tavırları, kahkaları, hayatının baharında yaşayacağı bir hayat varken bir cani onun hayatına son verme hakkını kendinde buluyor. Kim veriyor bu hakkı ona? Bu dava da Cem Garipoğlu’nun davası gibi sonuçlanırsa bir çok cani yine gençlerimize kıyacak, katletme yetkisini kendisinde görecek. Analar yine ağlayacak. Bu dava da Münevver cinayeti gibi topluma emsal teşkil ediyor. Verilen hüküm yine az olursa bir cani bu davanın ardından başka çiçeklerimizi solduracaktır. Bizim davamız, 17 yaşında işlenilen cinayetlerin de yaptırımlarının ağır olmasıdır. Cinayetin yaşı yoktur. Yetkililer bu durumu düzeltmezse örnek teşkil eden bu cinayetler artarak devam edecektir. Az bir cezayla kurtulursa Malik de Cem gibi kısa süre sonra toplumun içine karışacak, yaptıkları yanlarına kar kalacaktır. Artık bu duruma dur demenin vakti geldi. Geç olmadan yetkililer gerekli önlemleri almalıdır. Geç olmadan kanunda gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Yeni Tuğçeler yeni Münevverler olmasın. Hayatının baharındaki çiçekler geç kalındığı için artık solmasın.”
Ellerindeki Tuğçe'nin resimlerinin yanısıra Türk bayrağı bulunan kalabalık ‘Tuğçeler ölmesin’, ‘Tuğçe'ye kıyan eller kırılsın’ sloganları atarak alkışlarıyla tempo tutup yürüyüşe geçti. Şıhcemil Caddesi'ni takip ederek Akkabı Mezarlığı'na gelen kalabalık, burada mezara sarılarak ağıtlar eşliğinde gözyaşı döktü.
Baba 49 yaşındaki Ergün Anlaş ve elindeki ‘Tuğçe tokat yedi, adalet katile yumruk vuracak mı?’ yazılı dövizi kızının mezarına dikerken anne 44 yaşındaki Meryem Anlaş da kızının mezarına yüzünü sürerek feryat etti. Topluluk, yapılan duaların ardından dağıldı. (dha)